Dzień Pluszowego Misia w tym roku był nieco inny niż zawsze. Dzieci nie mogły przynieść swoich ulubionych misiów do przedszkola. Tego dnia miały niespodziankę i mogły zobaczyć swoje misie na zdjęciach nadesłanych przez rodziców. Zadaniem przedszkolaków było rozpoznanie swojego misia. Wszystkie przedszkolaki poradziły sobie doskonale z tym zadaniem. Było przy tym dużo radości. Dzieci tego dnia uczyły się rysować misie według instrukcji, tańczyły i bawiły się przy piosenkach o misiach, obejrzały film edukacyjny „Historia Pluszowego Misia” oraz wysłuchały bajki „Kubuś Puchatek”.
Dzień Pluszowego Misia
- 15
Złota polska jesień w twórczości 5 i 6 - latków
- 4
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
„Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle że jest mały”. Przedszkolaki świętowały 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie.
W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, aby podkreślić i zaznaczyć swoją obecność wśród dorosłych, często zabieganych i zapracowanych, zajętych swoimi sprawami. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się organizacja charytatywna UNICEF, obejrzały film edukacyjny o prawach dziecka. Wykonały improzwiację ruchową do piosenki "Prawa dzieci". Wykonały plakaty dotyczące praw dzieci.
8
"I dla ducha i dla ciała łączy się społeczność cała"
- 27
KGW Lipiny Górne - Borowina w ramach otrzymanej dotacji na wykonanie zadania publicznego w wysokości 2 000,00 zł zrealizowało projekt pn. "I dla ducha i dla ciała łączy się społeczność cała". Jego kulminacyjnym punktem była impreza plenerowa "Piknik Rodzinny - Grunt to Rodzina" który odbył się 23 października 2020r. na obiektach i we współpracy z naszą szkołą. Celem imprezy była integracja społeczna, promowanie zdrowego stylu życia, w tym aktywnego spędzania czasu wolnego.
Ze względu na pandemię koronawirusa i reżim sanitarny impreza odbyła się bez udziału lokalnej społeczności. Oferta została skierowana do przedszkolaków i uczniów. Miała charakter konkursów, zawodów i zabaw sportowych. Były biegi, rzuty do celu, mecz "Zbijak", rozgrywki w tenisa stołowego, piłka siatkowa 1x1, gra w palanta i ringo. Konkurencje opracowała i nadzorowała nauczycielka wychowania fizycznego. Całość dotacji przeznaczono na zakup nagród i sprzętu sportowego, który będzie służył organizacji kolejnych imprez o charakterze sportowo- rekreacyjnym. Dziękujemy Paniom z KGW za współpracę.
Śpiewamy Pieśni Patriotyczne
Uczennice klasy IV i VII w wykonaniu pieśni patriotycznych z okazji Dnia Niepodlogłości
Przedszkolaki dla Niepodległej
10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości przedszkolaki (grupa 5 i 6 latków) zaprezentowały część artystyczną z okazji 102. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na akademię złożyły się wiersze, piosenki i tańce. Dopełnieniem były odświętne stroje i tematyczna dekoracja. Występ był dla dzieci ogromnym przeżyciem. Prezentowały się przed młodszymi kolegami i koleżankami z grupy 3 - 4 latków oraz nauczycielami i dyrektorem szkoły. Nad całością czuwała wychowawczyni pani Maria Bzdyra. Dzieci miały bardzo mało czasu na przygotowania, ale egzamin z patriotyzmu zdały na 6. Przedszkolakom gratulujemy udanego. występu. Rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu recytacji oraz galowego stroju. Święto Niepodległości w przedszkolu wypadło znakomicie.
5
11 Listopada
Święto Niepodległości w domach uczniów klasy 3
Szkoła do hymnu
Po raz drugi włączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu", zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa i naukę zdalną w klasach I - VIII, reprezentowały nas przedszkolaki. 10 listopada 2020r. o symbolicznej godzinie 11.11 grupa 5 i 6 -latków odśpiewała hymn narodowy. Dzieci bardzo poważnie podeszły do zadania i poradziły sobie znakomicie. Do występu przygotowały się pod okiem wychowawczyni pani Marii Bzdyry.
POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
- 30
Pasowanie na ucznia
- 22
11 uczniów klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni - Kazimiery Pawelec przygotowywało się do tej uroczystości od dłuższego czasu. Uczyli się tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
6 listopada od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dekoracja sali gimnastycznej - wszystko po to, aby ślubowanie uczniów wypadło jak najbardziej uroczyście.Uroczystość miała szczególny charakter ze względu na panującą pandemię. Odbyła się tylko w obecności rodziców i pani dyrektor. Do tej pory ślubowanie klasy pierwszej odbywało się 10 listopada - w rocznicę nadania sztandaru naszej szkole. W tym roku ze względu na zawieszenie zajęć stacjonarnych trzeba było zmienić termin.
Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny i udowodniły tym, że są gotowe do przyjęcia do społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed biało – czerwoną flagą pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie zostali pasowani na ucznia przez panią Dyrektor.
Na pamiątkę tego wydarzenia pani dyrektor wręczyła wszystkim flagi, a dzieci i rodzice zobowiązali się do wywieszenia ich z okazji Święta Niepodległości. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali upominki od rodziców, sponsorów, uczniów szkoły i wychowawcy. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Nauka zdalna przedłużona
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
Nauka zdalna w naszej szkole odbywa się poprzez aplikację TEAMS. W klasach I - III może być początkowo wykorzystywana dotychczasowa szkolna platforma E-Learning.
Informację o sposobach realizacji podstawy programowej przekażą wychowawcy klas.Lekcje odbywają się zgodnie z dotychczasowym planem zajęć. Nauczyciel ma prawo skrócić czas trwania lekcji do 30 min. Obecność uczniów na zajęciach jest obowiązkowa i jest odnotowywana w dzienniku elektronicznym.
Szkoła pamięta
- 1
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" (W. Szymborska).
W ramach akcji "Szkoła pamięta" przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarz parafialny w Potoku Górnym i w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie dawnego kierownika szkoły Śp Franciszka Gruma.
Warto przypomnieć Jego postać.
Franciszek Grum urodził się 11 lutego 1912r. w Potoku Górnym. Był synem Franciszka i Apolonii Grumów. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał 8 rodzeństwa.
Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Potoku Górnym podjął naukę w Państwowym Gimnazjum w Leżajsku typu humanistycznego. Małą maturę złożył w 1933 r. Służbę wojskową odbył w 3. Pułku Artylerii Lekkiej w Zamościu. W latach 1939-42, po ukończeniu kursu kontrolerskiego, pracował w Warszawie na kolei elektrycznej. Podczas pobytu w stolicy ożenił się. W roku 1942 wrócił do domu rodzinnego i pracował na roli.
W czasie wojny część zabudowań Potoka Górnego została spalona, w tym budynki rodziny Grumów. Sytuacja, w jakiej znalazła się rodzina Franciszka, w szczególności choroba ojca, spowodowała, że już na stałe związał się z rodzinnymi stronami. W czasie wojny udzielał się w walce partyzanckiej. Po wojnie zamieszkał wraz z żoną w Lipinach Górnych. 1 września 1947 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Lipinach Górnych. Od tego roku pełnił też obowiązki kierownika szkoły. 21 listopada 1959 r. został mianowany kierownikiem szkoły. W 1966 r. ukończył Studium Nauczycielskie w Zamościu. Od 1 września 1972 r. pełnił funkcję dyrektora szkoły.Na emeryturę odszedł z dniem 1 września 1973r. Ostatnie lata swego życia spędził w domu rodzinnym w Potoku Górnym. Zmarł 11 listopada 1983 r. w Tarnogrodzie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Potoku Górnym.
Sam, nie doczekawszy się potomstwa, wychowywał i kształcił młode pokolenia. Był inicjatorem budowy obecnego budynku naszej szkoły. W tym celu powołał Społeczny Komitet Budowy Szkoły i stanął na jego czele. Szkoła powstała dzięki Jego zaangażowaniu oraz ofiarności i pracy miejscowej ludności. Budynek został oddany do użytku 2 lutego 1965r. jako bardzo nowoczesny. Franciszek Grum pozostaje w pamięci uczniów, miejscowej ludności oraz w naszej wdzięczności. Pamiętamy. Dziękujemy.
Wszystko ma swój czas...
29 października pracę w naszej szkole zakończyła Pani Halina Błazik - sprzątaczka i kucharka w jednej osobie - i dołączyła do grona emerytów. Pani Halina pozostawia po sobie wiele miłych wspomnień. Zawsze będzie nam się kojarzyć z uśmiechem, dobrą radą oraz niezapomnianym smakiem herbaty i szkolnych obiadów. Życzymy Jej dużo zdrowia, radości, wszelkiego powodzenia i szczęśliwych dni na emeryturze. W wolnej chwili zapraszamy do szkoły. Na pożegnanie, starym zwyczajem, odśpiewaliśmy sto lat. Za wspólne lata podziękowaliśmy brawami i słodkim upominkiem.
Dzień warzyw i owoców
- 12
Dzień warzyw i owoców w przedszkolu w grupie pięcio i sześciolatków.
Archiwum Aktualności