• Z PASJĄ O SPORCIE

          • Spotkania ze znanymi osobami zawsze wywołują emocje. Nie inaczej było i tym razem, gdy 22 marca w naszej szkole gościł polski lekkoatleta Artur Brzozowski. Kim jest ? Wychował się i mieszka w pobliskiej miejscowości – Hucisku. To doświadczony polski lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym, reprezentant kraju podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie (2008r.), Rio de Janeiro (2016r.),  w Tokio (2021r.), wielokrotny medalista mistrzostw Polski, w tym sześciokrotnie złoty. Ponadto brązowy medalista Pucharu Europy z 2011r. Pan Artur opowiedział nam o ścieżce swojej kariery, którą rozpoczął w wieku 14 lat. Od tej pory regularnie trenuje oraz startuje w zawodach w całej Polsce, Europie i świecie odnosząc sukcesy. Wspomnieniom towarzyszyły zdjęcia z zawodów oraz ciekawych miejsc z całego świata, które nasz gość  odwiedził biorąc udział w imprezach sportowych i obozach szkoleniowych. Uświadomił  nam również, jak ciężką dyscypliną sportu jest lekkoatletyka oraz ile osób zaangażowanych jest w sukces jednego sportowca.  Zachęcał uczniów do szukania i realizowania pasji i zainteresowań,  do oderwania się sprzed ekranów telewizorów, komputerów i tabletów, wyjścia poza mury domów i podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Swoim przykładem udowodnił, że sukces może odnieść każdy, jeśli wierzy się w swoje marzenia, realizuje się je krok po kroku. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących treningów, bezpośrednich przygotowań do zawodów oraz miejsc na świecie odwiedzanych przez chodziarza.

            Lekkoatleta pokazał swoje medale i puchary, które każde dziecko mogło wziąć do rąk i dokładnie obejrzeć. Największe wrażenie na uczestnikach spotkania zrobił mały „trening” z mistrzem. Na zakończenie sportowiec chętnie pozował do zdjęć z dziećmi. Serdecznie dziękujemy panu Arturowi za poświęcony czas i życzymy zdrowia, energii, kolejnych sukcesów i sportowych osiągnięć przynoszących satysfakcję i radość.

          • Dzień Samorządności

          • 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności. Rozpoczęliśmy go od konkursu „Mam talent”, podczas którego uczniowie mogli pokazać swoje umiejętności i pasje. Uczestnicy zaprezentowali m.in. zdolności plastyczne, instrumentalne, akrobatyczne i taneczne. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Sara Rębacz, Natalia Pawelec

            II miejsce – Amelia Oleszek

            III miejsce – Maja Maksimek

            Wyróżnienia:

            Nela Kołodziej, Antoś Korpal, Filip Smagała, Iga Derylak

            Hanna Korpal

            Dawid Bazan

            Następnie  uczniowie wspólnie w klasach tworzyli plakaty nt. zdrowego stylu życia. Ostatnim punktem dnia było oglądanie filmu.

          • Witaj Wiosno!

          • MARZANNO, MARZANNO!
            TY ZIMOWA PANNO!
            ZIMĘ DZIŚ ŻEGNAMY,
            A WIOSNĘ WOŁAMY
            WIOSNO, WIOSNO, WIOSNO
            PRZYBYWAJ!!!

            Dnia 21 marca 2023r. przedszkolaki i uczniowie klas I-III rozpoczęli marsz  ku wiośnie, oczywiście z kukłą marzanny na honorowym miejscu. Zgodnie z tradycją pożegnali zimę i powitali upragnioną wiosnę. Marzanna wraz z uczniami  wyruszyła na plac szkolny, gdzie wedle staropolskiego obyczaju została spalona. Mamy nadzieję, że wiosna posłuchała naszych uczniów i zostanie z nami na dobre.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Dnia 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Młodsze dzieci rozpoczęły zajęcia od krótkiej rozmowy na temat różnorodności i tego, jak ważne jest, aby być wyjątkowym. Następnie wysłuchały opowiadania pt. „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Obejrzały prezentację na temat Zespołu Downa i poznały krótką historię sławnych osób z Zespołem Downa.  Na zakończenie zajęć zaprojektowały własne kolorowe skarpetki. W klasach starszych wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa. 

            Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest ZD. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej. 

          • Warsztaty florystyczne w przedszkolu

          • Dnia 21.03.2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach florystycznych prowadzonych przez Panią Renatę Żołopę - mamę Wojtka. Dzięki tym warsztatom dzieci poznały zawód florysty, miały kontakt i pracę z żywymi kwiatami, materiałami florystycznymi jak również możliwość rozwoju kreatywności, umiejętności manualnych, które są również ważne dla późniejszego rozwoju osobowości dziecka. Dzieci pod fachowym okiem florystki wykonały piękne kompozycje kwiatowe. Pani Renacie serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas oraz fachowe porady.

          • Młodzież Zapobiega Pożarom

          •  

            Dnia 19 marca 2024r. w Urzędzie Gminy w Potoku Górnym odbyły się eliminacje do 46. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”

            Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

            Nasi uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych.

            Wśród uczniów klas V- VIII:

             Wojciech Bucior z klasy V zajął II miejsce (wynik został rozstrzygnięty po dwukrotnej dogrywce i walce o I miejsce). Natomiast Patryk Zabłotni z klasy VII zdobył III miejsce (również po dogrywce).

            W kategorii klas I-  IV:

            Krzysztof Chudy z klasy IV uzyskał IV miejsce, a  Jakub Chudy zajął VI pozycję.

            Wszystkim chłopcom serdecznie gratulujemy!

          • WARSZTATY ZDOBIENIA PISANEK

          • Dnia 11 marca 2023 roku uczniowie klas I- III uczestniczyli w wyjeździe do Tarnogrodu. Najpierw odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Dyrektor biblioteki, pani Joanna Puchacz  oprowadziła dzieci po nowoczesnej bibliotece urządzonej w dawnej synagodze. Pokazała zbiory zgromadzone w Muzeum Nożyczek, jedynego takiego w Europie. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach z wykorzystaniem starych sprzętów gospodarskich.     Kolejnym punktem wyjazdu były Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek.  Wszyscy mieli możliwość spróbowania swoich sił w trudnej rękodzielniczej twórczości. Poznali różne techniki zdobienia pisanek oraz własnoręcznie wykonali pisankę metodą sznurkową, woskową i wydrapywania. Dzieci wykazały się kreatywnością twórczą.

          • "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" - podsumowanie II modułu „Bądź dobry dla zwierząt”

          • Uczniowie klasy III zrealizowali II moduł  projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” pod tytułem „Bądź dobry dla zwierząt”. Samodzielnie przeczytali książkę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wykonali wszystkie zadania w lekturniku związane z lekturą. W Dniu Pizzy przypadającym 9 lutego zaprojektowali i wspólnie wykonali lekturową pizzę, na której przedstawili kolejne przygody bohaterów. Wszyscy opowiedzieli lekturę w „pudełku” i zaprezentowali swoje prace na forum klasy. Zaprojektowali również własną obrożę dla pieska. W trakcie omawiania lektury dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy o dobroczynności, w ramach której uczniowie wykonali i zawiesili wokół szkoły pokarm dla ptaków. Zrobili też poidełka dla pszczół, aby od wczesnej wiosny miały gdzie się napić wody. Stworzyli wspólnie plakaty promujące adopcję zwierząt. Realizacja zadań z II modułu przyniosła dzieciom wiele radości i była świetną lekcją czynienia dobra.

                                                                                       S.Dz.

          • Op-art, czyli czwartoklasiści – iluzjoniści

          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” uczniowie klasy IV podjęli  kolejne wyzwanie, tym razem inspirując się kierunkiem sztuki Op-art.  Zadaniem tego rodzaju sztuki jest oddziaływanie bardziej na oko widza, niż na emocje.  Zadanie wydawało się trudne, ale okazało się, że żeby zacząć potrzebny jest  jedynie marker i kartka papieru. Stosując abstrakcyjne kombinacje linii, dzieci uzyskały geometryczne złudzenia optyczne zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu. Sztuką Op-art zainteresowali się także uczniowie innych klas, którzy wykonując prace zgodnie stwierdzili, że to bardzo ciekawe i wciągające zadanie.

          • Dzień Kobiet w Naszej Szkole

          • 8 marca był w nazej szkole wyjątkowym dniem, który upłynął w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy chłopcom i panom za życzenia, kwiaty i upominki.

          • Wycieczka do apteki

          • W ramach realizacji tematyki zdrowotnej „Dbamy o zdrowie” dnia  6 marca 2024r. pierwszaki wybrały się na wycieczkę do pobliskiej apteki. Celem wycieczki było poznanie pracy farmaceuty, wyglądu i wyposażenia apteki oraz asortymentu leków. 

            Podczas wizyty dzieci miały okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Panie farmaceutki pokazały dzieciom różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry, które pomagają w walce z chorobą. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że bez odpowiedniej segregacji znalezienie ich byłoby bardzo trudne. Dzieci zostały też zaproszone na zaplecze, gdzie mogły zobaczyć, w jaki sposób wykonuje się różnego rodzaju maści i lekarstwa na receptę. Podczas miłej pogadanki Panie farmaceutki przypomniały wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami, a zażywać je tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej. Pierwszaki dowiedziały się również, że praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna.

            Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi Pań farmaceutek i zadawały liczne pytania. Na koniec spotkania wręczyły Paniom podziękowanie za poświęcony czas i wprowadzenie w tajniki ważnej pracy farmaceuty, a Panie poczęstowały dzieci witaminowymi lizakami.

          • SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

          • W poniedziałek 29 lutego br. naszą szkołę odwiedziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju  pani Joanna Pilarska. Tematem spotkania było m.in. bezpieczeństwo w sieci. W najbardziej fachowy sposób opowiedziała uczniom klasy I-III i IV-VIII o zasadach bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Podczas prelekcji szeroko omówiony został problem cyberprzemocy,  nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Pani policjant zwróciła uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie. Podkreślona została waga odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Uczniowie naszej szkoły zostali szczególnie uczuleni na tzw. cyberprzemoc,  która objawia się zamieszczaniem w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływaniem do czynów zabronionych, grożeniem itp. Tym samym młodzi ludzie zostali także szczegółowo poinformowani o zagrożeniach, jakie czyhają na nich w sieci. Pani Joanna przytoczyła także, ku przestrodze, przykłady popularnych przestępstw popełnianych przez nastolatków w naszym powiecie.

          • Ku pamięci!

          • Dnia 3 marca 2024r. odbył się w Biłgoraju Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Jego ideą jest upamniętnienie bohaterów podziemia antykomunistycznego. Nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele stanowili liczną grupę wśród uczestników wydarzenia.
            Cześć i Chwała Bohaterom!

          • Zdrowo i kolorowo

          • Wiosenna pogoda zainspirowała pierwszaków  do przygotowania zdrowych, kolorowych kanapek. 

            Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i wyhodowanej przez dzieci rzeżuchy. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy  wykonane samodzielnie. I to sprawdziło się doskonale. Samodzielnie wykonane kanapki z dużą ilością warzyw smakowały nawet największym niejadkom. Głównym celem zajęć było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. 

          • 1 marca-Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          • Ustanowiony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski 3 lutego 2011r., aby uhonorować żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
            W naszej szkole miały miejsce różne formy obchodów. Okoliczności powstania tego święta oraz sylwetki niektórych żołnierzy zostały przedstawione na okolicznościowej gazetce. Na lekcjach historii  wykorzystane zostały materiały Instytutu Pamięci Narodowej,
            „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” – cykl etiud filmowych, które przedstawiają sylwetki żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Uczniowie klasy 5 pod opieką  pani Elżbiety Przytuły- nauczycielki historii udali się na ,,plenerową lekcję historii”, do miejsc upamiętnienia żołnierzy, którzy swoje życie związali z Ziemią Biłgorajską.
                 W kompleksie lasów Puszczy Solskiej, nieopodal wsi Ciosmy jest oznaczone i opisane miejsce, gdzie mieścił się bunkier Andrzeja Kiszki (1921- 2017) ps. ,,Dąb”, ,,Leszczyna”, ,,Bogucki”. To najdłużej ukrywający się żołnierz AK z powiatu biłgorajskiego. Schron był jego ,,domem” przez ponad 8 lat. Został pojmany 30 grudnia 1961r. Przeżył więzienie. Zmarł w 2017 r. w wieku 96 lat.
                 Innym bohaterem, którego uhonorowano obeliskiem w pobliżu budynku Leśnictwa Rogóźnianka, jest Bolesław Usow (1913- 1954) ps. ,,Konar”. W czasie wojny nadleśniczy w leśnictwie Huta Krzeszowska oraz zastępca dowódcy oddziału AK ,,Ojca Jana”- Franciszka Przysiężniaka.
                Obydwu mężczyzn, pochodzących z różnych środowisk, o różnym wykształceniu i pochodzeniu społecznym, połączyła jedna idea- WOLNA POLSKA.
             

          • Hej ! Kolęda, kolęda …

          • Dnia 28 stycznia 2024 r. podczas Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Lipinach Górnych uczniowie naszej szkoły zaśpiewali kolędy i pastorałki: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mario, czy wiesz”, „Kolęda dla nieobecnych”, „Tylko jedna jest taka noc”, „Pastorałka od serca do ucha”.

            Wystąpili: Natalia Pawelec, Magdalena Oleszek, Patrycja Powroźnik, Nikola Ożga, Julia Siek, Karolina Czarny, Amelia Oleszek, Rozalia Bzdyra, Alicja Kołodziej, Hanna Korpal, Tomasz Szyszka, Eryk Lewkowicz, Sebastian Smagała.

            Tego samego dnia w Potoku Górnym odbyło się „Spotkanie z kolędą”.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII:  Hanna Korpal („Kolęda dla nieobecnych), Alicja Kołodziej (O, gwiazdo betlejemska),  Rozalia Bzdyra (Mario, czy wiesz”).  Uczniów do występu przygotował pan Andrzej Deryło.