• Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego

          • 24 listopada 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w XI edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego z Języka Angielskiego w SP w Potoku Górnym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III: Sara Rębacz, Iga Kołodziej, Maja Maksimek oraz Magdalena Siek (kl.V), Alicja Kołodziej (kl.VII) i Julia Siek (kl. VII). W kategorii klas I – III wyróżniona została Iga Kołodziej. I miejsce w kategorii klas IV – VIII zdobyła Alicja Kołodziej, a Julia Siek otrzymała wyróżnienie. Gratulacje!

          • Gminny Turniej Szachowy

          • Dnia 23 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się V Gminny Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział 20 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Potok Górny. Turniej był rozgrywany systemem  szwajcarskim, składał się z 7 rund w tempie 10 minut + 5 sekund za każdy ruch. Dwóch zawodników grało ze sobą tylko raz w przeciągu całego cyklu. Zwycięzcą turnieju został zawodnik z największą liczbą punktów.
            Wyniki przedstawiają się następująco:
            I miejsce – Maciej Tutka (SP  (Lipiny Dolne)
            II miejsce – Tomasz Szyszka (SP Lipiny Górne)
            III miejsce – Eryk Lewkowicz (SP Lipiny Górne)
            IV miejsce -  Gabriel Lewicki (SP Lipiny Dolne)
            V miejsce – Aleksander Wróbel (SP Lipiny Górne)
            VI miejsce – Sebastian Smagała (SP Lipiny Górne)
            VII miejsce – Leon Olekszyk  (SP Lipiny Górne)
            VIII miejsce – Karol Krasny (SP Potok Górny)
            IX miejsce – Bartłomiej Szyszka (SP Lipiny Górne)
            X miejsce – Alicja Kołodziej (SP Lipiny Górne)

            W rozgrywkach wzięli też udział:
            Maciej Świrk, Wojciech Świrk i Hanna Świrk – SP Szyszków,
            Dawid Zdanowski, Kacper Bucior i Błażej Socha – SP Potok Górny 
            Dawid Paruch i Łukasz Szpyt – SP Lipiny Dolne.
            Najmłodszą uczestniczką  była Hania Świrk. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplom i nagrody. Do zdobywców I, II i III miejsca trafiły dodatkowo  puchary i medale. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
            Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne gofry. Organizatorem Turnieju był nasz nauczyciel  pan Paweł Tutka przy nieocenionym wsparciu innych nauczycieli i pracowników szkoły.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 24 listopada 2023r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło tego dnia do szkoły swojego ukochanego pluszowego misia.

            Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, były zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz fotobudka. Dzieci wysłuchały bajek o misiach tj. „Kubuś Puchatek” i „Miś Uszatek”. Przedszkolaki samodzielnie zrobiły pyszne kanapki w kształcie misia.

            Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

          • Międzynarodowy Projekt Krokus

          • Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Krokus, który ma na celu upamiętnienie 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu oraz tysięcy innych dzieci, ofiar zbrodniczych działań nazistów. Dnia 21 listopada 2023 r. uczniowie klasy VIII zasadzili
            w przyszkolnym ogrodzie cebulki żółtych krokusów symbolizujących gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasie okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają przypominać o wszystkich dzieciach  zamordowanych podczas II wojny światowej i wyrażać nasz sprzeciw wobec wojny i przemocy. Sadzenie kwiatów było poprzedzone dyskusja o historii, o czasach wojny, o jej ofiarach, o cierpieniu oraz bohaterstwie osób, które narażając własne życie nieśli pomoc innym. Projekt został zainicjowany w 2005 r. przez Organizację Holocaust Education Ireland. Od wielu lat polskim koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Koordynatorem akcji  w naszej szkole jest Pani Monika Krasny.

          • Dzień życzliwości

          • 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje pozytywne emocje. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły  ubrani w kolorze żółtym, który jest symbolem radości i optymizmu. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla wszystkich uczniów naszej szkoły małe niespodzianki z miłymi hasłami, pozytywnymi życzeniami i myślami. Zajęcia w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III upłynęły w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

             

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia w naszej szkole dominował kolor niebieski, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

            Przedszkolaki i uczniowie zapoznali się z własnymi prawami zapisanymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Wspólnie tworzyli plakaty, nauczyli się piosenki o prawach dziecka oraz wzięli udział w teleturnieju ze znajomości praw dziecka. Niech najlepszym podsumowaniem tych działań będą słowa Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci – są ludzie”.

          • Mundurowi w naszej Szkole

          • Jak wygląda nauka praktyczna? Jak zdobyta wiedza przyda się absolwentom Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu? Na te i inne pytania odpowiedzieli przedstawiciele szkoły, którzy w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili  naszą klasę VII i VIII. Uczniowie mogli poznać ofertę  edukacyjną  szkoły ponadpodstawowej o profilu mundurowym tj. wojskowym, policyjnym, straży pożarnej, straży granicznej i wojskowo-technicznym. Prowadzący spotkanie podkreślił, że celem kształcenia w LO jest wprowadzenie młodzieży w świat nowoczesnych technologii oraz nowych rozwiązań edukacyjnych. Swoją szkołę promowały  też uczennice ubrane w mundury zachęcając do krótkiej musztry z użyciem atrap karabinów.  

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Dnia 17 listopada 2023 r. wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia  Tabliczki Mnożenia. ŚDTM (ang. World Multiplication Table Day) to  akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki, wiązania nauki z przyjemnością. W tym dniu wszyscy mieli możliwość zmierzenia się z tabliczką mnożenia na specjalnie przygotowanych kartach pracy. W roli ekspertów wystąpili uczniowie lasy VI wkręcając w tabliczkową zabawę całą szkołę, swoje rodziny, sąsiadów i znajomych. Świętowanie tabliczki mnożenia zostało przypieczętowanie odznaką mądrej sowy i specjalnym certyfikatem. ŚDTM zakończył się, ale tabliczka mnożenia zostaje z nami na dłużej. Organizacją akcji zajął się Pan Paweł Tutka – nauczyciel matematyki.

          • Dzień Patrona

          • 10 listopada, w rocznicę nadania sztandaru naszej Szkole obchodzimy jedno z ważniejszych świąt zapisanych w szkolnym kalendarzu - DZIEŃ PATRONA!                

            W tym roku Święto to stało się okazją do zorganizowania zajęć o patronie i konkursu plastycznego dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Dzieci wykazały się umiejętnościami plastycznymi prezentując prace pod tytułem „Portret Tadeusza Kościuszki”. Podczas uroczystości Ślubowania klasy I trzecioklasiści w strojach krakowskich zaprezentowali układ taneczny do melodii krakowiaka. Uczniowie klas  starszych  także uczcili to święto, udając się na wycieczkę do Tarnogrodu, której głównym celem było odwiedzenie kopca Kościuszki.

          • Spektakl profilaktyczny

          • Dnia 16 listopada 2023 r. uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl profilaktyczny   pt. ,,Niewinna gra’’ w wykonaniu aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa.. Przedstawienie dotyczyło m.in. wpływu grupy rówieśniczej  na nasze zachowanie, kondycji zdrowia psychicznego dzieci, zagrożeń dla życia i zdrowia związanych z uzależnieniami od papierosów, alkoholu,  internetu oraz bezpieczeństwa i profilaktyki zachowań ryzykownych. Aktorzy pokazali jak błyskawicznie zmienia się zachowanie osoby uzależnionej od korzystania z telefonu komórkowego, gier i mediów społecznościowych, co  prowadzi do  pogorszenia relacji
            w rodzinie, do zaniedbywania nie tylko obowiązków domowych, ale również szkolnych. Uczniowie mogli się przekonać jak szybko można wkręcić się w wirtualny świat, który tylko pozornie daje poczucie szczęścia.
            Na zakończenie odbyła się krótka prelekcja na temat uzależnień od mediów. Występ bardzo się wszystkim podobał i pozostawił wiele do przemyślenia.
            Dziękujemy GOPS w Potoku Górnym za sfinansowanie spektaklu.

          • Święto Niepodległości

          • 11 listopada 2023 r. aktywnie wzięliśmy udział w gminnych obchodach 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Uroczystość rozpoczęła się mszą św.  w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym  Potoku Górnym , z udziałem pocztów sztandarowych OSP i szkół z terenu naszej gminy. Następnie w miejscach pamięci narodowej przed budynkiem urzędu gminy, przy towarzyszeniu gminnej orkiestry strażackiej,  zostały złożone wieńce. Na zakończenie uroczystości  nasza szkoła zaprezentowała część artystyczną pt. „Była, jest i będzie”. Miło nam, że nasz występ podobał się publiczności. Święto było okazją do prezentowania naszego patriotyzmu poprzez wspólne odśpiewania hymnu państwowego oraz wywieszenie flag narodowych. Wszystkim dziękujemy za udział i gratulacje, GOK w Potoku Górnym za współpracę, KGW w Potoku Górnym za słodki poczęstunek.

          • Gala finałowa konkursów niepodległościowych

          •  

             

            15 listopada w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyła się gala finałowa VI edycji konkursów niepodległościowych. Jednym z nich był konkurs plastyczny "Kolory Niepodległości", w którym wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-IV szkół podstawowych. Do uczniów klas starszych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych skierowano konkurs historyczny "Wolna - Niepodległa".

            Do tegorocznej edycji zgłosiło się 1755 uczestników. W konkursie "Kolory Niepodległości" nagrodzonych i wyróżnionych zostało 52 przedszkolaków i 38 uczniów klas I-IV. Cieszy nas bardzo, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Agata Bucior z klasy I i Gabriel Szyszka z oddziału przedszkolnego zdobyli II miejsce w swoich kategoriach. W konkursie wzięli udział także Jakub Zabłotni z klasy II, Magdalena Oleszek z klasy IV oraz z oddziału przedszkolnego Lena Pawelec, Antoni Korpal, Iga Derylak, Dawd Pych, Jasmine Maksimek, Tymon Maksimek, Wojciech Żołopa, Nikola Pelc. W konkursie „Wolna - Niepodległa” szkołę reprezentował Wojciech Bucior – uczeń klasy V.

            Organizatorem konkursów był poseł Tomasz Zieliński, a współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Lublinie - Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

            Wydarzenie było także okazją do uhonorowania panią  Kazimierę Pawelec dyplomem uznania Ministra Edukacji i Nauki za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania, inspirowanie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy, a także kształtowanie postaw patriotycznych.

            Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

             

          • "Tańcowała igła z nitką ..."

          • Etui na telefon.

            Uczniowie klasy 5 na zajęciach z techniki bardzo dzielnie pracowali z igłą i nitką. 
            Poznawali ściegi i przyszywali guziki.
            Po raz pierwszy samodzielnie próbowali prostych ściegów na elektrycznej maszynie do szycia.
            Efektem pracy jest pokrowiec na telefon.
            Dziewczynki i chłopcy dali radę – sami zobaczcie.

          • Ślubujemy!

          • Pasowanie na ucznia na stałe zagościło w kalendarzu uroczystości szkolnych. Odbywa się co roku 10 listopada – w rocznicę nadania sztandaru  naszej szkole.

            Ten szczególny dzień  na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów – Agatki Bucior, Miłosza Hołoweńko, Oskara Lewkowicza, Wojtka  Ożgi i Jakuba  Żołopy.

            Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowały  wiersze i śpiewały piosenki, zaprezentowały  wiedzę i umiejętności, które zdobyły w pierwszych miesiącach nauki. Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły. Ślubowały być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu, aktu pasowania na ucznia dokonała Dyrektor Szkoły Lucyna Przytuła. Podczas ceremonii najmłodsi uczniowie otrzymali legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Potem uczniowie wzięli udział w konkurencjach, które w ramach otrzęsin  przygotował im Samorząd Uczniowski. Pierwszoklasiści doskonale zdali egzamin i od tego momentu zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej Szkoły.

            Na zakończenie dzieci zostały obdarowane tortem i prezentami ufundowanymi przez rodziców, upominkami od dyrektor szkoły, wychowawcy oraz  kolegów i koleżanek ze wszystkich klas. Po uroczystości wspólnie z rodzicami zasadziły drzewko na przyszkolnym klombie,  jako pamiątkę tego wydarzenia.

            Naszym najmłodszym uczniom gratulujemy oraz życzymy owocnej i udanej nauki w murach naszej szkoły!

          • Tarnogród niezwykły. Wyjazdowa lekcja historii

          • 13 listopada 2023r. uczniowie klas IV- VIII wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Tarnogrodzie. Głównym celem wyjazdu było odwiedzenie kopca Kościuszki w związku z obchodami Dnia Patrona oraz poznanie bogactwa kulturowego i historycznego Tarnogrodu.
                 Dzięki pani Annie Kuźniak- nauczycielce, regionalistce i miłośniczce miasta mogliśmy poznać wiele ciekawych miejsc. Byliśmy w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, w cerkwi Świętej Trójcy, w kościółku św. Rocha, w odnowionym Domu Kultury oraz w nowoczesnej bibliotece, która jest w dawnej synagodze. Tam podziwialiśmy wspaniale zaaranżowane wnętrza oraz kolekcję nożyczek (ponad 800 sztuk). Uczestniczyliśmy też w warsztatach z wykorzystaniem starych sprzętów gospodarskich. Były m.in.  drewniaki, dzieża, niecki, maglownica, kijanka i pies do …butów.
            Na koniec spaceru po miasteczku zatrzymaliśmy się przy tablicy katyńskiej, gdzie poznaliśmy tragiczną historię polskich żołnierzy ,,Armii Poznań”.
                   Wyjeżdżając z Tarnogrodu, mieliśmy odczucie niezwykłości historycznej i kulturowej miejsca,              o którym niewiele wiedzieliśmy.

          • Bal Wszystkich świętych

          • W dniu 7 listopada 2023r. w naszym przedszkolu odbył się  „Bal Wszystkich Świętych”. Zorganizowany został po raz pierwszy  i z pewnością  na stałe zapisze się w kalendarium uroczystości. Tego dnia było jak w niebie. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych, błogosławionych bądź przyniosły rekwizyty nawiązujące do swych patronów. Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, brały udział w konkursach.  Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców w przygotowanie odpowiednich strojów, na balu było obecnych wielu świętych.  Podziwiać mogliśmy między innymi: św. Franciszka, św. Piotra, św. Maksymiliana,  św. Jana Pawła II, Archanioła Gabriela, Jezusa, Maryję oraz zastęp Aniołów.  Odbyła się parada świętych przed całą społecznością szkolną. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały obrazki  św. Stanisława Kostki.

          • Lubelska Wojewódzka Liga Szachowa

          • 7 listopada 2023r. w SP w Goździe Lipińskim odbył się turniej szachowy w ramach Lubelskiej Ligi Szachowej. W rywalizajci wzięło udział łącznie ponad 100 osób. Naszą szkołę w kategorii chłopców do lat 13 reprezentowali uczniowie klasy VI: Tomasz Szyszka, Eryk Lewkowicz, Sebastian Smagała i Aleksander Wróbel. Uczniowie pracują pod kierunkiem pana Pawła Tutki - nauczyciela prowadzącego z nimi zajęcia szachowe.

            Oto wyniki naszych chłopców:

            Tomasz Szyszka III miejsce

            Eryk Lewkowicz - V miejsce

            Sebastian Smagała - VIII miejsce

            Aleksander Wróbel XI - miejsce

            Gratulujemy!

          • Pamiętamy o zmarłych

          • Świeto Zmarłych to czas zadumy, modlitwy i wizyt na cmentarzach. Dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawcami w dniu 3 listopada 2023r. odwiedziły cmentarz parafialny i uczciły pamięć byłych kapłanów parafii Lipiny oraz bliskich zmarłych zapalając znicze na ich grobach.