26 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół nr 5 im. JP II w Lublinie odbył się finałowy etap turnieju "Wiosenne spotkania szachowe 2023 r.", objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Sportu i Turystyki. Łącznie wzięło w nim udział około 400 osób. Turniej składał się z dwóch etapów: zdalnego na platformie lichess.org i stacjonarnego. Do finału zakwalifikowało się 32 uczestników. Naszą Szkołę reprezentował Tomasz Szyszka, który w końcowym etapie zajął 13 miejsce. Szkolnym koordynatorem i opiekunem konkurs był Pan Paweł Tutka. Gratulujemy dobrego wyniku.
Turniej "Wiosenne spotkania szachowe"
„Łączą nas drzewa na Lubelszczyźnie”
- 36
26 kwietnia 2023 r. uczniowie klas III – VII wraz z nauczycielami wzięli udział w sadzeniu Lasu Pamięci JP II w ramach akcji „Łączą nas drzewa na Lubelszczyźnie”. Młode sadzonki sosny zostały posadzone na terenie Leśnictwa Wola. Dziękujemy Nadleśnictwu Biłgoraj za zaproszenie i pomoc w organizacji wyjazdu oraz za możliwość zwiedzenia szkółki leśnej w Leśnictwie Bojary.
Akcja ŻONKILE
- 25
W dniach 19.04 i 21. 04.2023r. Nasza Szkoła wzięła udział w akcji Żonkile zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Celem przedsięwzięcia było uczczenie 80- tej rocznicy powstania w getcie warszawskim oraz upamiętnienie Polaków udzielających pomocy Żydom w czasie II wojny Światowej.
W ramach akcji odbyły się następujące działania:
1. Złożenie papierowych żonkili.
2. Wysłuchanie opowieści ,,Było- nie ma- jest” - o przeżywaniu i radzeniu sobie ze stratą.
3. Ilustracja do opowiadania o tęsknocie.
4. Projekcja animacji ,,Będę pisać”- o pomocy i przyjaźni dwojga żydowskich dzieci.
5. Odtworzenie słuchowiska ,, Takich dwóch jak nas trzech”- o losach trzech chłopców różnej narodowości Polaka, Żyda i Niemca.
6. Wyjście na cmentarz i upamiętnienie postaci Franciszka Wawrzaka (miejscowego kowala), który uratował żydowską dziewczynę, Esterę Fiszbejdegen.
7. Projekcja filmu o rodzie Ulmów z Markowej.
Mamy nadzieję, że przybliżenie trudnej tematyki Holokaustu i bohaterskich postaw Polaków skłoniło wszystkich do refleksji.
E.P.
Szkolne konkursy ekologiczne
- 18
22 kwietnia został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Sztuka ze śmieci”. Konkurs odbywał się w związku z obchodzonym w kwietniu Światowym Dniem Ziemi. Jego celem było m.in. zwrócenie uwagi na problem nadmiaru śmieci oraz propagowanie idei recyklingu.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków i uczniów naszej szkoły.
Polegał na wykonaniu pracy przestrzennej z surowców wtórnych (plastiku, różnych opakowań, papieru). Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Komisja konkursowa zgodnie stwierdziła, że wszystkie prace były zgodne z regulaminem konkursu i wymagały dużego wkładu pracy. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Jakub Żołopa – oddział przedszkolny,
II miejsce: Amelia Oleszek kl.6,III miejsce: Alicja Kołodziej kl. 6.
Wyróżnienia zdobyły: Nikola Ożga kl.5, Lena Siek kl.1, Zuzanna Żołopa i Mikołaj Derylak kl.2, Agata Bucior i Wojtek Ożga kl.0, Jakub Zabłotni kl.1.
Wszystkie prace zostały nagrodzone i zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w szkole.
W szkole realizowany jest program zbiórki baterii REBA , której celem jest również kształtowanie postaw proekologicznych. Akcja odbywa się pod hasłem ” Baterie zbieramy- wspólnie o środowisko dbamy”, szkolnym koordynatorem jest pani M. Bucior. W wyniku ogłoszonej akcji w szkole zebraliśmy 3500 baterii. Na wyróżnienie zasłużyli Ksawery Pawelec (zebrał 500 sztuk baterii), Tomasz Szyszka (500 sztuk), Bartłomiej Szyszka (500 sztuk), Michał Gliniak (350szt.) oraz Sebastian Smagała (230 szt).
Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.
Dzień Ziemi
- 42
Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. To największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska
i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Obchody Dnia Ziemi rozpoczęliśmy 20 kwietnia. Tego dnia wybraliśmy się pieszo nad lipiński zalew. Nasz cel to sprzątanie lasu w okolicy zalewu , wypoczynek w plenerze oraz podziwianie i fotografowanie przyrody. Było ognisko i pieczenie kiełbasek. Dopisała pogoda i dobre nastoje. 21 kwietnia wszystkie klasy wzięły udział w wydarzeniu „EKOfestyn” – tj. ogólnopolski m festiwal u ekologii. Wydarzenie zostało przeprowadzone on – line. Program obejmował: segregację śmieci, ochronę klimatu i wody, spotkanie z pasjonatami przyrody i ekspertami ekologii, przykłady działań prośrodowiskowych, ciekawostki przyrodnicze. Nie zabrakło zabawy, integracji i konkursowej rywalizacji. W ramach obchodów Dnia Ziemi odbył się szkolny konkurs „Sztuka ze śmieci”. Organizatorem Dnia Ziemi była Pani Grażyna Łoś i wychowawcy klas.
14 kwietnia- SZCZEGÓLNA ROCZNICA
Ustawą Sejmu z dnia 22 lutego 2019r. 14 kwietnia ustanowiono Święto Chrztu Polski. Za symboliczną datę Chrztu Polsku uznaje się Wielką Sobotę 14 kwietnia 966r. Decyzja księcia Mieszka I na zawsze zmienia bieg historii. Polska została włączona w krąg kultury chrześcijańskiej Europy Zachodniej. Dawała młodemu państwu poczucie bezpieczeństwa, podstawy suwerenności i potężny impuls rozwojowy. Niech 1057 rocznica tego doniosłego wydarzenia będzie okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu.
E.P.
Katyń …ocalić od zapomnienia
- 7
13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamięci o niemal 22 tysiącach osób skrytobójczo zamordowanych na rozkaz Stalina.
Nasza Szkoła uczestniczy w programie ,,Katyń…ocalić od zapomnienia”. W jego ramach w minionym roku szkolnym włączyliśmy się do akcji DĘBY KATYŃSKIE-ŁAŃCUCH PAMIĘCI KOLEJNYCH POKOLEŃ. W myśl zasady jeden dąb - jedno nazwisko z listy katyńskiej.
My upamiętniamy majora Kazimierza Feliksa Chmielewskiego ur. w Łopiennikach na Lubelszczyźnie. Oficera, dowódcę Kompanii Lotnictwa Armii Modlin, więźnia obozu jenieckiego w Kozielsku. Zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy. Pochowanego na Cmentarzu Wojennym w Katyniu. W naszej Szkole zorganizowaliśmy Apel Pamięci poświęcony Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, który odbył się przy Dębie Pamięci majora Kazimierza Feliksa Chmielewskiego. Połączony ze złożeniem wiązanki i zapaleniem zniczy przy pamiątkowej tablicy. Wierzymy, że nasi uczniowie stają się ważnym ogniwem w łańcuchu pamięci przekazywanej z pokolenia na pokolenie.E.P.
Uwaga! Zaelektryzowani
12 kwietnia w naszej szkole uczestniczyliśmy w niecodziennej lekcji. W czasie spektaklu mogliśmy obejrzeć eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi. Widzieliśmy, jak zachowuje się i do czego służy ciekły azot, hel i wodór, ale także co to jest napięcie powierzchniowe i jak działają siły odśrodkowe. A wszystko z możliwością uczestniczenia w pokazie. To był przyjemnie i pożytecznie spędzony czas.
16
Szkolny Dzień Zdrowia
- 8
Dnia 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. Dzień ten upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie.
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem „ Zdrowie dla wszystkich”, skupia uwagę na działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety.
Z tej okazji 04.04.23r. przygotowaliśmy krótki program artystyczny, którego celem było przypomnienie, jak cenne jest zdrowie, co należy robić, żeby być zdrowym.
Uczniowie klasy I i II w swoim występie podkreślili rolę przyrody, zdrowego odżywiania, zaakcentowali w piosenkach jakie posiłki są dla nich najważniejsze i z czego powinny się składać. Przedszkolaki zaprezentowały różne sposoby na aktywność fizyczną oraz opowiedziały, jak ważny jest ruch.
W tym dniu obchodzony jest również Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Z tej okazji przekazaliśmy podziękowania wszystkim pracownikom medycznym z Ośrodka Zdrowia w Lipinach Górnych, którzy każdego dnia są zaangażowani w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.
Bardzo nam było miło na uroczystości gościć szkolną pielęgniarkę Panią Grażynę Pisarczyk. W tym dniu chcieliśmy jej szczególnie podziękować za trudną codzienną pracę, za to, że dba o nasze zdrowie. Życzyliśmy, aby nigdy nie zabrakło jej siły i cierpliwości, a także, aby zdrowie i radość z wykonywanej pracy towarzyszyły każdego dnia.
W tym dniu dzieci z klasy III i przedszkolaki otrzymały nagrody w postaci różnych materiałów higienicznych o wartości 1500 zł za udział i wyróżnienie w konkursach w ramach programu edukacyjnego „ Czyściochowa Akademia”. Nagrody zostały wręczone przez p. dyrektor i opiekunów konkursów.
Na zakończenie dla utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych wszyscy zostali poczęstowani pysznymi jabłkami.
Mamy nadzieję, iż tym przedsięwzięciem przyczyniliśmy się do podniesienia świadomości prozdrowotnej naszych koleżanek i kolegów.
Członkowie Szkolnego Koła PCK
Życzenia Wielkanocne
Szykujemy się do Wielkanocy
Przerwa Wielkanocna trwa od 6 kwietnia do 11 kwietnia 2023 r.
26
Wspomnienie o Świętym Janie Pawle II
Św. Jan Paweł II (Karol Wojtyła) - Papież Polak. Urodził się 18 maja 1920 r., zmarł 2 kwietnia 2005 r.
Pontyfikat: 16 października 1978 r. - 2 kwietnia 2005 r. Kanonizacja 27 kwietnia 2014 r.
Wicemistrzowie z Naszej Szkoły
- 1
30 marca br. w Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju odbył się powiatowy etap 45. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Naszą Szkołę reprezentowali:
Wojciech Bucior klasa IV (w kategorii I)
i Patryk Zabłotni klasa VI (kategorii II)
Turniej składał się z części pisemnej i ustnej.
Nasi uczniowie w klasyfikacji ogólnej zdobyli II miejsca (każdy w swojej grupie wiekowej).
Jesteśmy dumni i gratulujemy sukcesu!
Opiekunem chłopców była p. Elżbieta Przytuła
V Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Józefowa
- 5
W czwartek 23 marca 2023r. uczniowie naszej szkoły w składzie:
Tomasz Szyszka kl. V
Alicja Kołodziej kl. VI
Eryk Lewkowicz kl. V
Bartłomiej Szyszka kl. IV
Krzysztof Derylak kl. VI
Julia Siek kl. VI
Jakub Wróbel kl. VII
reprezentowali naszą w szkołę w zawodach szachowych. W zawodach wystąpiło łącznie 120 zawodników w trzech kategoriach wiekowych. Klasy I - III 34 uczestników, klasy IV - VIII 48 chłopców, klasy IV - VIII 22 dziewczynki..
Najlepszy zawodnik naszej szkoły- Tomasz Szyszka zdobył srebrny medal w kategorii chłopców klas IV - VIII. Eryk Lewkowicz został wyróżniony za V miejsce w kategorii klas IV – VI. Alicja Kołodziej została wyróżniona za IV miejsce w kategorii klas IV – VI.
Czy znasz…?
Dnia 22 marca 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się finał regionalnego konkursu czytelniczego „Czy znasz ..?” dla klas I-III szkół podstawowych powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. W finale konkursu wzięło udział 44 uczniów, w tym dwoje z naszej szkoły – Magdalena Oleszek i Gabriel Tofil z klasy III. Pytania konkursowe zostały przygotowane w oparciu o następujące utwory literackie: „Babcia na jabłoni”, „Niezłe ziółko”, „Pamiętnik Czarnego Noska” i „Plasterki na tęsknotę”. Wprawdzie nasi uczniowie nie zostali laureatami konkursu, ale gratulujemy im tytułu finalisty.
NASZ PATRON
Nasi uczniowie z klasy II i III brali udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Tadeusz Kościuszko – nasz patron” pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie i Burmistrza Łęcznej. Dzięki temu powstała galeria portretów patrona. Była to też okazja do przypomnienia informacji na temat Tadeusza Kościuszki, głoszonych przez niego ponadczasowych haseł oraz uczczenia rocznicy objęcia przywództwa polskiej insurekcji przypadającej 24 marca.
Teraz dzieci czekają z niecierpliwością na wyniki konkursu.
4
CHOINKA 2023
- 72
WYSTĘP TEATRALNY pt. " KOPCIUSZEK"
W dniu 10 lutego 2023 roku podczas choinki noworocznej odbyła się premiera inscenizacji pt. Kopciuszek. Przedstawienie było podsumowaniem zajęć muzyczno- teatralnych prowadzonych w naszej szkole w pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/23. W czasie zajęć uczniowie ćwiczyli swoje role ,choreografię i piosenki, przygotowywali kostiumy i scenografię, pracowali nad dykcją i gestami, po to aby w czasie finału zaprezentować się przed społecznością szkolną i rodzicami.
W poszczególnych rolach mogliśmy podziwiać następujące osoby:
Narrator- Julia Siek
Kopciuszek - Alicja Kołodziej
Książę - Patryk Zabłotni
Macocha - Hanna Korpal
Siostry- Rozalia Bzdyra i Karolina Czarny
Herold - Krzysztof Derylak
Służący - Piotr Gielara i Michał Gliniak
Wróżka - Amelia Oleszek
Król i Królowa - Marcel Magolon i Paulina Gielara
Damy Dworu - Jassika Kania, Magdalena Siek, Oliwia Szyszka
Dworzanie - Wojciech Bucior, Bartłomiej Szyszka
Rycerz - Jakub Wróbel
Reżyseria - Katarzyna Korpal
34
IV Powiatowy Konkurs Piosenki "Śpiewamy przeboje naszych dziadków, czyli czar starej piosenki"
DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI
Dnia 20 marca w naszej szkole odbyły się obchody "Dnia Samorządności". Plan dnia, ustalony przez SU zawierał wiele atrakcji. Odbył się już po raz drugi nasz szkolny „Mam talent”. Uczniowie klas starszych oglądali film „Dzień na tak”, młodsi powitali wiosnę wyjściem nad rzekę z Marzanną oraz wspólną zabawą.
32
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie