Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować. Dnia 10 listopada odbył się w naszej szkole Wieczór Pieśni Patriotycznej pod hasłem "Śpiewam Ojczyźnie Swej". W obchodach święta wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: proboszcz parafii w Lipinach Górnych ks. Stanisław Małysz, Wójt Gminy Potok Górny pan Stanisław Dyjak, Radny Powiatu pan Józef Borowiec, radni gminy, sołtysi, rodzice i mieszkańcy wsi. Podniosłą uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły pani Lucyna Przytuła krótkim przemówieniem, w którym podkreśliła, jak ważny jest dzień 11 listopada w kontekście dążeń niepodległościowych Polaków. Pierwszym punktem programu była akademia poświęcona Patronowi Szkoły przygotowana przez uczniów klasy III. Następnie uczniowie klasi I i II zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości. Głównym punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych. Do wspólnego śpiewania włączyli się zaproszeni goście. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Katarzyna Korpal - nauczyciel muzyki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Aktualności
Śpiewam Ojczyźnie Swej
- 28
Ślubujemy dbać o dobre imię klasy i Szkoły
- 28
Dnia 10 listopada 2022r.odbyła się w naszej Szkole uroczystość Ślubowania i pasowania na ucznia połączona z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość ta wpisała się już na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. W uroczystości uczestniczyli rodzice, ks. S. Małysz, dyrektor szkoły p. L. Przytuła, nauczyciele i cała społeczność szkolna.
Dzieci bardzo poważnie podeszły do wyznaczonego zadania i poradziły sobie znakomicie. Część artystyczną przygotowały we współpracy z klasą II, za co im serdecznie dziękują. Pierwszy egzamin ze zdobytej wiedzy i patriotyzmu zdały na 6.
Doniosłym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor Lucyna Przytuła.
Dzieci ślubowały „być dobrym uczniem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się dobrze, swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych.
Na pamiątkę tego wydarzenia pani dyrektor wręczyła pamiątkowe akty ślubowania, flagi i książki, a wychowawca znaczki upamiętniające ten dzień oraz biało - czerwone kokardy. Dzieci otrzymały też drobne upominki od rodziców, księdza oraz przedszkolaków i starszych kolegów. Druga część uroczystości odbyła się na placu szkolnym. Uczniowie klasy I w obecności całej szkoły złożyli wieniec przed tablicą pamiątkową majora Feliksa Chmielewskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940r. celem zachowania pamięci o walczących i poległych za wolność naszej Ojczyzny.
Następnie pierwszoklasiści wraz rodzicami i zaproszonymi gośćmi zasadzili pamiątkowy krzew przed szkołą w ogrodzie szkolnym i udali się na słodki poczęstunek do klasy przygotowany przez rodziców.Był to dla pierwszaków dzień pełen wrażeń.
SZKOŁA DO HYMNU
Już po raz piąty, odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, nasza szkolna społeczność włączyła się w akcję “Szkoła do hymnu”. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to czwartek, 10 listopada. Tym sposobem włączyliśmy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas śpiewania hymnu nasi uczniowie wykazali się wzorową postawą. Z należytą powagą, odświętnie ubrani i dumni, że mogą żyć jako wolni obywatele oddali cześć bohaterstwu, waleczności i męstwu przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
Sukces na festiwalu pieśni patriotycznej
4 listopada 2022r. w Biłgoraju odbył się XXVII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej zorganizowany przez Miejski Dom Kultury. Do konkursu przystąpiło wielu uczestników prezentujących wysoki poziom artystyczny. W festiwalu wzięły udział uczennice naszej szkoły Alicja Kołodziej, Rozalia Bzdyra i Hanna Korpal, które wykonały utwór "Cisza. Modlitwa Katyńska" i zdobyły wyróżnienie. Do występu przygotowała ich pani Katarzyna Korpal.
Gratulujemy!!!
Lekcja historii w plenerze
,, Do godów życia nie zasiędą, a może nawet zapomniani będą”
- te słowa Z. Krasińskiego były mottem wyjazdu uczniów klasy VII do Dąbrówki, do kapliczki św. Barbary
Miejsce to jest upamiętnieniem jednej z licznych potyczek z okresu powstania styczniowego.
O tym wydarzeniu, o księdzu Tomaszu Petrykowskim i jego pomyśle wybudowania kapliczki na miejscu bitwy, by nie zginęła pamięć o tym zrywie Polaków, opowiadała uczniom nauczycielka historii p. Elżbieta Przytuła.Wyjazd miał miejsce 7 listopada 2022r.
Szkoła pamięta
28 października 2022r. w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez MEiN „Szkoła Pamięta” uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą odwiedzili cmentarz parafialny w Potoku Górnym. Celem wyjazdu było utrwalanie pamięci o byłych nauczycielach naszej szkoły śp. Krystynie i Antonim Garbatych i kierowniku szkoły śp. Franciszku Grumie. Uczniowie złożyli na ich grobach wiązanki i zapalili znicze.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem MEiN podsumowującym akcję
1
Poznaj Polskę – wycieczka do Sandomierza
- 30
24 października 2022r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami zwiedzali Sandomierz. Wycieczka była realizowana w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”. Cały dzień wypełnił się bogatym programem:
Spotkanie uczestników wycieczki o godzinie 7:30. Przejazd w stronę Sandomierza. Przyjazd na miejsce około godziny 9-tej. Spotkanie z miejskim przewodnikiem i zwiedzanie miasta. Spacer po Rynku, tropienie śladów „Ojca Mateusza” (serial telewizyjny), oglądanie zabytkowych kamieniczek. Przejście Podziemną Trasą Turystyczną (słynnymi lochami z XV i XVI wieku). Wizyta przy Zamku Królewskim i Domu Długosza. Zwiedzanie Katedry Sandomierskiej. Następnie przejście do Zbrojowni Rycerskiej – zwiedzanie wnętrza. Przerwa na słodką przekąskę i zakup pamiątek.. Podziwianie panoramy miasta z Bramy Opatowskiej. Przejście przez „Ucho Igielne” i spacer Wąwozem Królowej Jadwigi. Zakończenie zwiedzania około godziny 15-tej. Obiad. O godzinie 16-tej rejs statkiem po Wiśle, rekreacja na placu zabaw i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Lipin w godzinach wieczornych.
W barwach słonecznej jesieni Sandomierz wyglądał przepięknie. To był bardzo udany wyjazd.
W wycieczce wzięło udział 26 uczniów i 4 opiekunów.
III Gminny Drużynowy Turniej Szachowy
- 16
2 listopada 2022r. po raz trzeci w naszej szkole odbył się Gminny Drużynowy Turniej Szachowy. Czteroosobowe drużyny ze szkół z Potoka Górnego, Lipin Dolnych oraz naszej szkoły toczyły rozgrywki przy szachownicach.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali: pani dyrektor Lucyna Przytuła oraz sędzia główny
(i jednocześnie organizator turnieju) pan Paweł Tutka, sędziowie pomocniczy: Krzysztof Derylak (kl.6), Patryk Zabłotni (kl.6), Wojciech Bucior (kl.4) i Julia Siek (kl.6).Po sześciu trudnych i pełnych emocji rundach złote medale zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Lipin Dolnych w składzie:
Maciej Tutka kl. IV
Gabriel Lewicki kl. IV
Łukasz Szpyt kl. VI
Julia Zwolak kl. VI.
Srebro wywalczyła drużyna z naszej szkoły w składzie:
Bartłomiej Szyszka klasa IV
Eryk Lewkowicz klasa V
Tomasz Szyszka klasa V
Alicja Kołodziej klasa VI.
Brazowe medale otrzymała debiutująca w turnieju drużyna ze Szkoły Podstawowej z Potoka Górnego w składzie:
Karol Strojek kl. VIII
Karol Krasny kl. V
Dawid Zdanowski kl. VII
Wiktroria Waluda kl. IV.
Dodatkowe nagrody zdobyli uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów na poszczególnych szachownicach. Byli to:
na I szachownicy - Maciej Tutka z SP w Lipinach Dolnych
na II szachownicy - Gabriel Lewicki z SP w Lipinach Dolnych
na III szachownicy - Tomasz Szyszka z SP w Lipinach Górnych
na IV szachownicy - Alicja Kołodziej z SP w Lipinach Górnych.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju.
Poznaj Polskę. Wycieczka Wieliczka - Kraków - Wadowice.
- 22
W dniach 17 – 19 października 2022r. uczniowie klas IV – VII waz z opiekunami uczestniczyli w kolejnej wycieczce krajoznawczej w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” Tym razem zwiedzili Wieliczkę, Kraków i Wadowice. Program wycieczki był bardzo ciekawy, poza obowiązkowymi punktami zwiedzania obejmował wiele atrakcji.
Dzień pierwszy
Spotkanie uczestników wycieczki o godzinie 7:00. Wyjazd z Lipin. Około godziny 11-tej przyjazd do Wieliczki. Zwiedzanie kopalni soli - zabytku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po zwiedzaniu przejazd do Krakowa pod Kopiec Kościuszki. Piesza wędrówka na jego szczyt – podziwianie panoramy Krakowa oraz zwiedzanie wystawy figur woskowych „Polaków drogi do wolności”. Popołudniu wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Czas na indywidulaną modlitwę. Wieczorem przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.Dzień drugi
Śniadanie. Przejazd do Muzeum Lotnictwa. Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji poświęconej historii polskich lotników. Następnie spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta: spacer po Rynku - zabytkowe kamienice i uliczki, Brama Floriańska, Barbakan, Sukiennice. Wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego oraz zwiedzanie jego wnętrza. Wizyta przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich pod „oknem papieskim” oraz na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przejście na Wzgórze Wawelskie. Zwiedzanie katedry - oglądanie Grobów Królewskich, wejście na wieżę Dzwonu Zygmunta, wizyta w „Krypcie Prezydenckiej”. Zakończenie zwiedzania około godziny 14-tek. Czas wolny do dyspozycji uczestników wycieczki (zakup pamiątek, zdjęcia). Popołudniu seans filmowy w jednym z krakowskich kin. Wieczorem powrót na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.Dzień trzeci
Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd do Inwałdu. Wizyta w Parku Miniatur – miejscu gdzie w ciągu godziny odbędziemy podróż dookoła świata oglądając miniatury najbardziej znanych budowli. Po zwiedzaniu przejście do lunaparku – czas na zabawę. M. in. przejazd na Auto Scooterze, Piracie lub Kole Młyńskim, wizyta w kinie 5D, podziwianie Egipt Horror Show. Około godziny 13-tej obiad. Po nim przejazd do Wadowic. Spacer po Rynku i wizyta w Bazylice Ofiarowania NMP – miejscu chrztu Papieża – Polaka. Zwiedzanie Muzeum Papieskiego – Domu Urodzin Jana Pawła II. Czas wolny na degustację papieskich kremówek. Wyjazd w drogę powrotną około godziny 17-tej. Przyjazd do Lipin w późnych godzinach wieczornych. W drodze powrotnej pobyt w McDonald’s.Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń. Dopisała pogoda i dobre humory. Dzięki dofinasowaniu z programu „Poznaj Polskę” wzięli w niej udział wszyscy (poza dwoma przypadkami losowymi) uczniowie i 5 nauczycieli. Już czekamy na kolejną edycję.
Dzień Edukacji Narodowej
- 17
14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty: Z tej okazji 13 października 2022r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Katarzyny Korpal. Uczniowie zaprezentowali się w repertuarze słowno muzycznym. Podziękowali nauczycielom
i pracownikom obsługi za trud, troskę, serce, zrozumienie, za naukę i wychowanie. Były wiersze, tańce, piosenki, życzenia i kwiaty.Po części artystycznej głos zabrała pani Lucyna Przytuła – dyrektor szkoły, która wyraziła radość ze wspólnego świętowania w gronie nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Złożyła wszystkim życzenia zdrowia i czerpania satysfakcji z pracy oraz odczytała list gratulacyjny i życzenia skierowane przez Wójta Gminy Potok Górny.
W swoim wystąpieniu pozdrowiła emerytowanych nauczycieli i pracowników, a szczególnie panią Janinę Zwolak – dyrektora szkoły oraz przywołała pamięć o zmarłych, szczególnie o śp kierowniku Franciszku Grumie.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród Dyrektora Szkoły, które otrzymali: pani Anna Serafin – nauczycielka języka angielskiego, pani Dorota Cich – nauczycielka języka polskiego, pan Adam Przytuła – nauczyciel matematyki, pan Paweł Tutka – nauczyciel matematyki oraz pan Grzegorz Ostolski – pracownik obsługi.
Pani dyrektor złożyła gratulacje nagrodzonym, wszystkim nauczycielom i pracownikom podziękowała za solidną i pełną twórczego zaangażowania pracę, za profesjonalizm pedagogiczny, za dobrą atmosferę, za życzliwość.
Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Radę Rodziców.
Akcja „Sprzątanie Świata”
- 15
6 października uczniowie naszej Szkoły zaopatrzeni w worki i rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej, w tym roku pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”. Celem akcji było rozbudzanie świadomości wśród dzieci, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia. Akcję rozpoczęliśmy pogadanką na temat bezpieczeństwa oraz celów głównych akcji. Przedszkolaki sprzątały teren wokół szkoły, a pozostali uczniowie wyruszyli na Stoczek. Po drodze sprzątali przydrożne rowy, plac wokół cmentarza i część lasu. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegała szybko i sprawnie. Przy okazji uczyliśmy się zbierać grzyby i poznawaliśmy ekosystem leśny. Na zakończenie wszyscy wraz przedszkolakami spotkaliśmy się przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. Czas spędziliśmy miło i pożytecznie. Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
- 4
7 października nasza szkoła po raz dziewiąty wzięła udział w akcji: "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". Jest to już 12 edycja tego ogólnoświatowego programu. W tym roku szkolnymi koordynatorami tego wydarzenia byli uczniowie klasy VI pod opieką Pana Pawła Tutki. Zostali oni egzaminatorami Tabliczki mnożenia i sprawdzali jej znajomość wsród uczniów klas III- VII jak również wśród wszystkich nauczycieli. Zapraszamy uczniów do przeegzaminowania również członków swoich rodzin.
P.T.
Dzień jabłka
- 9
30 września 2022 roku uczniowie klasy III obchodzili Święto Jabłka połączone z Dniem Chłopaka.
Do obchodów tego święta włączyli się rodzice, którzy przeprowadzili warsztaty kulinarne. Głównym bohaterem było jabłko. I tak powstała szarlotka, rogaliki drożdżowe i ciasteczka z nadzieniem jabłkowym. Nie zabrakło też świeżo wyciskanego soku z jabłek. Podczas degustacji dzieci wysłuchały wielu ciekawostek na temat jabłek i ich właściwości zdrowotnych. Poczęstowały też tymi owocami przedszkolaków i uczniów szkoły. Podjęte działania dostarczyły dzieciom wiele radości, a jednocześnie zwróciły uwagę na korzyści wynikające ze spożywania jabłek.K.P.
Dzień Muzyki i Dzień Chłopaka w naszej szkole.
- 22
W piątek 30 września odbył się występ uczniów z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Tego dnia świętowaliśmy również Dzień Chłopaka, dziewczęta z SU przygotowały słodki poczęstunek dla swoich kolegów i złożyły im życzenia.
Wybory Samorządu Uczniowskiego
- 1
Dnia 23 września 2022r. odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedzone kampanią wyborczą. W wyborach wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
- Przewodnicząca - Alicja Kołodziej.
- Zastępca - Hanna Korpal.
- Skarbnik - Paulina Gielara.
- Członek - Oliwia szyszka
Opiekunowie - Katarzyna Korpal i Anna Serafin.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w naszej Szkole
Nasza szkoła włączyła się do akcji informacyjno- edukacyjnej „Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych”. Podjęte działania: - zapoznanie uczniów z materiałami informacyjnymi przygotowanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny, które dotyczyły chorób zakaźnych: błonica, krztusiec, odra, wirusowe zapalenie wątroby typu A, ostre porażenie dziecięce, Covid-19 (gazetki ścienne, gazetka PCK, lekcje wychowawcze, film edukacyjny „Zwalczanie chorób wirusowych i bakteryjnych”, programu „Bieg po zdrowie”, „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, quizy), - spotkanie z pielęgniarką szkolną, która przekazała w ciekawy sposób dużo informacji potrzebnych do dbania o zdrowie, omówiła w przystępny sposób objawy, sposoby zakażenia i powikłania chorób zakaźnych, role szczepień ochronnych, - materiały zamieszczone na stronie Szkoły, film edukacyjny dla uczniów IV- VIII, z którymi mogli zapoznać się również rodzice.
Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja zaowocuje dużą wiedzą i troską o zdrowie własne i najbliższych.
Międzynarodowy Dzień Kropki
- 1
Dzień Kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. To święto, które skupia wszystkie dzieci wokół „kropkowego” zadania. Dzieci i wychowawczynie tego dnia przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęli od zapoznania się z książką Petera H. Reynoldsa „THE DOT” (ang. Kropka). Opowiada ona o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce". Przedszkolaki opowiadały też o swoich talentach i umiejętnościach. Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje " kropkowe dzieła", uczestniczyły w zabawach ruchowych z „kropką” oraz zabawach matematycznych.
Przygoda Agatki i Marysi podczas Mistrzostw Świata Sportów Mażoretkowych w Opolu
- 6
IAM World Championship of Majorette-Sport - Opole 2022
W dniu 25 - 27.08.2022 r. w Opolu odbyły się Mistrzostwa Świata Sportów Mażoretkowych. Agatka Bucior i Marysia Serafin ze starszej grupy przedszkolnej wraz z koleżankami z klubu "Lilia Leżajsk" reprezentowały nasz kraj podczas zawodów. Grupa Skrzaty, do której należą dziewczynki zdobyła IV miejsce w kategorii Baby Cadet Pom Team. Możliwość wystąpienia na tak dużej scenie i reprezentowanie naszego kraju było dla nich wielkim zaszczytem, a osiągnięcie IV miejsca spełnieniem marzeń! Ogromne gratulacje dla dziewczyn!
Europejski Dzień Języków Obcych w Naszej Szkole
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku. Jego celem jest promocja różnorodności językowej i kulturowej oraz zachęcanie do nauki języków obcych. W ramach tego święta każda klasa Naszej Szkoły reprezentowała inny kraj europejski. Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie przygotowali plakaty tematyczne dotyczące kultury, geografii i polityki różnych państw.
Kl.1- Holandia
Kl.2- Ukraina
Kl.3- Hiszpania
Kl.4- Wielka Brytania
Kl.5- Włochy
Kl.6- Francja
Kl.7- Niemcy
Zadania, które wykonywali uczniowie tego dnia zawierały też elementy śpiewania, słuchania ze zrozumieniem i mówienia w różnych językach.
Dzień Języków Obcych w Naszej Szkole był przede wszystkim dniem radości i zabawy dla Naszych Uczniów.6
ŻYCIE I KULTURA W ŚREDNIOWIECZU
Dnia 12 września w naszej szkole miał miejsce pokaz historyczny „Życie i kultura w średniowieczu”. Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii. Poznali obyczaje i kulturę epoki średniowiecza, ekwipunek i uzbrojenie, dawne narzędzia tortur, gry i zabawy plebejskie, obejrzeli dużą kolekcję broni i rekwizytów. Każdy z uczestników miał również możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami i strojem średniowiecznego woja.
17
Archiwum Aktualności