6 grudnia tradycyjnie odwiedził nas Św .Mikołaj.
Aktualności
Mikołaj w Naszej Szkole
- 94
"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" - podsumowanie I modułu "Bądź dobry dla ludzi"
Klasa III zrealizowała zadania z modułu pierwszego. Uczniowie swoją przygodę z projektem rozpoczęli od wysłuchania opowiadania o chmurce Tosi, którą później wykonali według własnego pomysłu. Samodzielnie przeczytali książkę pt. „Dziewczynka z parku” i wykonali ćwiczenia w lekturniku. Przygotowali sesję fotograficzną w plenerze na terenie szkoły,potrzebne dodatki, przebrali się za bohaterów czytanej lektury i starali się zachowywać tak, jak jej bohaterowie. Wykonali wspólnie z przyniesionych materiałów makietę, która przedstawiała wybraną scenę z lektury. Stworzyli również „Lekturę na lince”. Na kartkach zilustrowali poszczególne wydarzenia,o których przeczytali w książce. Za pomocą spinaczy do bielizny zawiesili je na lince. W ramach projektu w klasie została zorganizowana akcja „Anioły”. Uczniowie wykonali miłą kartkę dla wylosowanej koleżanki lub kolegi. Doskonałą okazją do realizacji zadania dobroczynnego z pierwszego modułu był Dzień Życzliwości. Dzieci wykonały serduszka dla swoich kolegów i koleżanek, na których znalazły się miłe słowa i uczynki. Zakupiły cegiełki dla Fundacji „Pomóż i Ty”, zbierały plastikowe nakrętki na pomoc dla Karolka, wykonały kartki świąteczne dla Fundacji Pamięci Narodów – SERCE ZA ODWAGĘ. Zadania z pierwszego modułu dostarczyły dzieciom wielu ciekawych wrażeń i emocji. Były okazją do wspólnej nauki i zabawy.
S.Dz.
48
ANDRZEJKI
Dnia 30 listopada 2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował Andrzejki szkolne. Zabawy przebiegały w atmosferze wróżb i magii. Chętne osoby były przebierane za różne postacie. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w różnorodnych wróżbach. Mogli dowiedzieć się, co spotka ich w najbliższym czasie i jaka czeka ich przyszłość. Gwiazdy wywróżyły uczestnikom, jak będzie miała na imię ich sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości, a także mnóstwo innych ciekawych, wzbudzających radość na twarzy wróżb.
Zabawy na śniegu
Za oknem zimowa aura i śnieg, który dzieci przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z dziećmi ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc.
26
Listy do Świętego Mikołaja
W naszej szkole pojawiła się świąteczna skrzynka na listy do Świętego Mikołaja oraz kącik, w którym dzieci mogły usiąść i napisać list. Korzystając z tej okazji, dzieci przygotowały listy ze swoimi świątecznymi marzeniami. Trzymamy kciuki, żeby wszystkie się spełniły!
16
Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego
24 listopada 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w XI edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego z Języka Angielskiego w SP w Potoku Górnym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III: Sara Rębacz, Iga Kołodziej, Maja Maksimek oraz Magdalena Siek (kl.V), Alicja Kołodziej (kl.VII) i Julia Siek (kl. VII). W kategorii klas I – III wyróżniona została Iga Kołodziej. I miejsce w kategorii klas IV – VIII zdobyła Alicja Kołodziej, a Julia Siek otrzymała wyróżnienie. Gratulacje!
Gminny Turniej Szachowy
Dnia 23 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się V Gminny Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział 20 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Potok Górny. Turniej był rozgrywany systemem szwajcarskim, składał się z 7 rund w tempie 10 minut + 5 sekund za każdy ruch. Dwóch zawodników grało ze sobą tylko raz w przeciągu całego cyklu. Zwycięzcą turnieju został zawodnik z największą liczbą punktów.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Maciej Tutka (SP (Lipiny Dolne)
II miejsce – Tomasz Szyszka (SP Lipiny Górne)
III miejsce – Eryk Lewkowicz (SP Lipiny Górne)
IV miejsce - Gabriel Lewicki (SP Lipiny Dolne)
V miejsce – Aleksander Wróbel (SP Lipiny Górne)
VI miejsce – Sebastian Smagała (SP Lipiny Górne)
VII miejsce – Leon Olekszyk (SP Lipiny Górne)
VIII miejsce – Karol Krasny (SP Potok Górny)
IX miejsce – Bartłomiej Szyszka (SP Lipiny Górne)
X miejsce – Alicja Kołodziej (SP Lipiny Górne)
W rozgrywkach wzięli też udział:
Maciej Świrk, Wojciech Świrk i Hanna Świrk – SP Szyszków,
Dawid Zdanowski, Kacper Bucior i Błażej Socha – SP Potok Górny
Dawid Paruch i Łukasz Szpyt – SP Lipiny Dolne.
Najmłodszą uczestniczką była Hania Świrk. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplom i nagrody. Do zdobywców I, II i III miejsca trafiły dodatkowo puchary i medale. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne gofry. Organizatorem Turnieju był nasz nauczyciel pan Paweł Tutka przy nieocenionym wsparciu innych nauczycieli i pracowników szkoły.34
Światowy Dzień Pluszowego Misia
24 listopada 2023r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło tego dnia do szkoły swojego ukochanego pluszowego misia.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, były zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz fotobudka. Dzieci wysłuchały bajek o misiach tj. „Kubuś Puchatek” i „Miś Uszatek”. Przedszkolaki samodzielnie zrobiły pyszne kanapki w kształcie misia.
Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
781
Międzynarodowy Projekt Krokus
Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Krokus, który ma na celu upamiętnienie 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu oraz tysięcy innych dzieci, ofiar zbrodniczych działań nazistów. Dnia 21 listopada 2023 r. uczniowie klasy VIII zasadzili
w przyszkolnym ogrodzie cebulki żółtych krokusów symbolizujących gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasie okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają przypominać o wszystkich dzieciach zamordowanych podczas II wojny światowej i wyrażać nasz sprzeciw wobec wojny i przemocy. Sadzenie kwiatów było poprzedzone dyskusja o historii, o czasach wojny, o jej ofiarach, o cierpieniu oraz bohaterstwie osób, które narażając własne życie nieśli pomoc innym. Projekt został zainicjowany w 2005 r. przez Organizację Holocaust Education Ireland. Od wielu lat polskim koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest Pani Monika Krasny.14
Dzień życzliwości
- 34
21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje pozytywne emocje. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym, który jest symbolem radości i optymizmu. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla wszystkich uczniów naszej szkoły małe niespodzianki z miłymi hasłami, pozytywnymi życzeniami i myślami. Zajęcia w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III upłynęły w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.
Mundurowi w naszej Szkole
Jak wygląda nauka praktyczna? Jak zdobyta wiedza przyda się absolwentom Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu? Na te i inne pytania odpowiedzieli przedstawiciele szkoły, którzy w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili naszą klasę VII i VIII. Uczniowie mogli poznać ofertę edukacyjną szkoły ponadpodstawowej o profilu mundurowym tj. wojskowym, policyjnym, straży pożarnej, straży granicznej i wojskowo-technicznym. Prowadzący spotkanie podkreślił, że celem kształcenia w LO jest wprowadzenie młodzieży w świat nowoczesnych technologii oraz nowych rozwiązań edukacyjnych. Swoją szkołę promowały też uczennice ubrane w mundury zachęcając do krótkiej musztry z użyciem atrap karabinów.
2
Dzień Patrona
10 listopada, w rocznicę nadania sztandaru naszej Szkole obchodzimy jedno z ważniejszych świąt zapisanych w szkolnym kalendarzu - DZIEŃ PATRONA!
W tym roku Święto to stało się okazją do zorganizowania zajęć o patronie i konkursu plastycznego dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Dzieci wykazały się umiejętnościami plastycznymi prezentując prace pod tytułem „Portret Tadeusza Kościuszki”. Podczas uroczystości Ślubowania klasy I trzecioklasiści w strojach krakowskich zaprezentowali układ taneczny do melodii krakowiaka. Uczniowie klas starszych także uczcili to święto, udając się na wycieczkę do Tarnogrodu, której głównym celem było odwiedzenie kopca Kościuszki.
Spektakl profilaktyczny
Dnia 16 listopada 2023 r. uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. ,,Niewinna gra’’ w wykonaniu aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa.. Przedstawienie dotyczyło m.in. wpływu grupy rówieśniczej na nasze zachowanie, kondycji zdrowia psychicznego dzieci, zagrożeń dla życia i zdrowia związanych z uzależnieniami od papierosów, alkoholu, internetu oraz bezpieczeństwa i profilaktyki zachowań ryzykownych. Aktorzy pokazali jak błyskawicznie zmienia się zachowanie osoby uzależnionej od korzystania z telefonu komórkowego, gier i mediów społecznościowych, co prowadzi do pogorszenia relacji
w rodzinie, do zaniedbywania nie tylko obowiązków domowych, ale również szkolnych. Uczniowie mogli się przekonać jak szybko można wkręcić się w wirtualny świat, który tylko pozornie daje poczucie szczęścia.
Na zakończenie odbyła się krótka prelekcja na temat uzależnień od mediów. Występ bardzo się wszystkim podobał i pozostawił wiele do przemyślenia.
Dziękujemy GOPS w Potoku Górnym za sfinansowanie spektaklu.10
Gala finałowa konkursów niepodległościowych
15 listopada w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyła się gala finałowa VI edycji konkursów niepodległościowych. Jednym z nich był konkurs plastyczny "Kolory Niepodległości", w którym wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-IV szkół podstawowych. Do uczniów klas starszych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych skierowano konkurs historyczny "Wolna - Niepodległa".
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 1755 uczestników. W konkursie "Kolory Niepodległości" nagrodzonych i wyróżnionych zostało 52 przedszkolaków i 38 uczniów klas I-IV. Cieszy nas bardzo, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Agata Bucior z klasy I i Gabriel Szyszka z oddziału przedszkolnego zdobyli II miejsce w swoich kategoriach. W konkursie wzięli udział także Jakub Zabłotni z klasy II, Magdalena Oleszek z klasy IV oraz z oddziału przedszkolnego Lena Pawelec, Antoni Korpal, Iga Derylak, Dawd Pych, Jasmine Maksimek, Tymon Maksimek, Wojciech Żołopa, Nikola Pelc. W konkursie „Wolna - Niepodległa” szkołę reprezentował Wojciech Bucior – uczeń klasy V.
Organizatorem konkursów był poseł Tomasz Zieliński, a współorganizatorami: Kuratorium Oświaty w Lublinie - Delegatura w Zamościu oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Wydarzenie było także okazją do uhonorowania panią Kazimierę Pawelec dyplomem uznania Ministra Edukacji i Nauki za zasługi w dziedzinie oświaty i wychowania, inspirowanie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy, a także kształtowanie postaw patriotycznych.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
14
"Tańcowała igła z nitką ..."
Etui na telefon.
3Uczniowie klasy 5 na zajęciach z techniki bardzo dzielnie pracowali z igłą i nitką.
Poznawali ściegi i przyszywali guziki.
Po raz pierwszy samodzielnie próbowali prostych ściegów na elektrycznej maszynie do szycia.
Efektem pracy jest pokrowiec na telefon.
Dziewczynki i chłopcy dali radę – sami zobaczcie.
Ślubujemy!
Pasowanie na ucznia na stałe zagościło w kalendarzu uroczystości szkolnych. Odbywa się co roku 10 listopada – w rocznicę nadania sztandaru naszej szkole.
Ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci naszych pierwszoklasistów – Agatki Bucior, Miłosza Hołoweńko, Oskara Lewkowicza, Wojtka Ożgi i Jakuba Żołopy.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piosenki, zaprezentowały wiedzę i umiejętności, które zdobyły w pierwszych miesiącach nauki. Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły. Ślubowały być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu, aktu pasowania na ucznia dokonała Dyrektor Szkoły Lucyna Przytuła. Podczas ceremonii najmłodsi uczniowie otrzymali legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Potem uczniowie wzięli udział w konkurencjach, które w ramach otrzęsin przygotował im Samorząd Uczniowski. Pierwszoklasiści doskonale zdali egzamin i od tego momentu zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej Szkoły.
Na zakończenie dzieci zostały obdarowane tortem i prezentami ufundowanymi przez rodziców, upominkami od dyrektor szkoły, wychowawcy oraz kolegów i koleżanek ze wszystkich klas. Po uroczystości wspólnie z rodzicami zasadziły drzewko na przyszkolnym klombie, jako pamiątkę tego wydarzenia.
Naszym najmłodszym uczniom gratulujemy oraz życzymy owocnej i udanej nauki w murach naszej szkoły!
44
Tarnogród niezwykły. Wyjazdowa lekcja historii
- 50
13 listopada 2023r. uczniowie klas IV- VIII wraz z wychowawcami byli na wycieczce w Tarnogrodzie. Głównym celem wyjazdu było odwiedzenie kopca Kościuszki w związku z obchodami Dnia Patrona oraz poznanie bogactwa kulturowego i historycznego Tarnogrodu.
Dzięki pani Annie Kuźniak- nauczycielce, regionalistce i miłośniczce miasta mogliśmy poznać wiele ciekawych miejsc. Byliśmy w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, w cerkwi Świętej Trójcy, w kościółku św. Rocha, w odnowionym Domu Kultury oraz w nowoczesnej bibliotece, która jest w dawnej synagodze. Tam podziwialiśmy wspaniale zaaranżowane wnętrza oraz kolekcję nożyczek (ponad 800 sztuk). Uczestniczyliśmy też w warsztatach z wykorzystaniem starych sprzętów gospodarskich. Były m.in. drewniaki, dzieża, niecki, maglownica, kijanka i pies do …butów.
Na koniec spaceru po miasteczku zatrzymaliśmy się przy tablicy katyńskiej, gdzie poznaliśmy tragiczną historię polskich żołnierzy ,,Armii Poznań”.
Wyjeżdżając z Tarnogrodu, mieliśmy odczucie niezwykłości historycznej i kulturowej miejsca, o którym niewiele wiedzieliśmy.
Szkoła do hymnu
W piątek 10 listopada nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji "Szkoła do hymnu".
Bal Wszystkich świętych
W dniu 7 listopada 2023r. w naszym przedszkolu odbył się „Bal Wszystkich Świętych”. Zorganizowany został po raz pierwszy i z pewnością na stałe zapisze się w kalendarium uroczystości. Tego dnia było jak w niebie. Dzieci ubrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych, błogosławionych bądź przyniosły rekwizyty nawiązujące do swych patronów. Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach muzyki, brały udział w konkursach. Ideą balu była wspólna, radosna zabawa promująca wartości, którymi w życiu kierowali się święci. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców w przygotowanie odpowiednich strojów, na balu było obecnych wielu świętych. Podziwiać mogliśmy między innymi: św. Franciszka, św. Piotra, św. Maksymiliana, św. Jana Pawła II, Archanioła Gabriela, Jezusa, Maryję oraz zastęp Aniołów. Odbyła się parada świętych przed całą społecznością szkolną. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały obrazki św. Stanisława Kostki.
Lubelska Wojewódzka Liga Szachowa
- 3
7 listopada 2023r. w SP w Goździe Lipińskim odbył się turniej szachowy w ramach Lubelskiej Ligi Szachowej. W rywalizajci wzięło udział łącznie ponad 100 osób. Naszą szkołę w kategorii chłopców do lat 13 reprezentowali uczniowie klasy VI: Tomasz Szyszka, Eryk Lewkowicz, Sebastian Smagała i Aleksander Wróbel. Uczniowie pracują pod kierunkiem pana Pawła Tutki - nauczyciela prowadzącego z nimi zajęcia szachowe.
Oto wyniki naszych chłopców:
Tomasz Szyszka III miejsce
Eryk Lewkowicz - V miejsce
Sebastian Smagała - VIII miejsce
Aleksander Wróbel XI - miejsce
Gratulujemy!
Archiwum Aktualności