Świeto Zmarłych to czas zadumy, modlitwy i wizyt na cmentarzach. Dzieci z naszego przedszkola wraz z wychowawcami w dniu 3 listopada 2023r. odwiedziły cmentarz parafialny i uczciły pamięć byłych kapłanów parafii Lipiny oraz bliskich zmarłych zapalając znicze na ich grobach.
Aktualności
Pamiętamy o zmarłych
- 7
Szkoła pamięta
24 października 2023r. nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolski projekt MEiN #Szkoła Pamięta.
Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie osób zasłużonych dla społeczności lokalnej. Oddanie szacunku dla ich życia i dokonań. Delegacja uczniów uprzątnęła grób pana Franciszka Gruma, inicjatora budowy obecnej szkoły i jej pierwszego kierownika. Uczniowie zapalili też światełka pamięci na grobach państwa Krystyny i Antoniego Garbatych oraz pani Haliny Czekirdy, nauczycieli naszej szkoły.
Wyjazd był okazją do refleksji nad przemijaniem pokoleń i dał satysfakcję ze wspólnych działań.E.P.
9
Freblowska konstrukcja
Uczniowie klasy IV wykonali kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” . Tym razem było to zadanie nr 1 „Freblowska konstrukcja”. Inspiracją do tworzenia własnych projektów przestrzennych była kultowa kopuła geodezyjna Fullera - wielościan, który odwzorowuje powierzchnię kuli. Swoje konstrukcje uczniowie wykonali za pomocą ciecierzycy i wykałaczek. Wykazali się dużą pomysłowością, a każda konstrukcja była inna i niepowtarzalna.
K.P.
9
XXIII Dzień Papieski
- 4
Dnia 24.10.2023r. zgromadziliśmy się przy pomniku św. Jana Pawła II, by uczcić pamięć naszego wielkiego rodaka z okazji XXIII Dnia Papieskiego. Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem: „Św. Jan Paweł II – Cywilizacja Życia”.
W tym Dniu Papieskim wspominamy osobę i nauczanie św. Jana Pawła II oraz włączamy się
w zbiórkę pieniędzy na stypendia dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku św. Jana Pawła II.
Uczennica Paulina Gielara przedstawiła cel i znaczenie hasła Dnia Papieskiego.
Ksiądz Proboszcz Stanisław Małysz przypomniał historię życia św. Jana Pawła II,
a Pani Dyrektor Lucyna Przytuła - ciekawostki z życia Świętego.
Wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Papieża - „Barkę”.
Spotkanie zakończyło się modlitwą różańcową.
M.K.
Pan Stop
W związku z promocją Bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uczniowie klasy czwartej na lekcji Techniki wykonali "Pana Stop". Potrzebowali do tego drewnianej łyżki, kolorowego brystolu, klamerek do bielizny oraz zapału do pracy i znajomości znaków drogowych. Uczniowie bardzo zaangażowali się w wykonanie Pana STOP, niektórzy nadali mu nawet imię.
1
Magiczne drzewo
W ramach OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ZABAWA SZTUKĄ” klasa IV wykonała instalację „Magiczne drzewo” – zadanie nr 8. Inspiracją była sztuka zaklinaczki kropek – Yayoi Kusama, która wywołała duże zainteresowanie wśród dzieci. Nasi czwartoklasiści wykazali się kreatywnością, a zadanie okazało się wspaniałą zabawą.
Twórczość japońskiej artystki stała się też inspiracją dla uczniów klasy V i VI, którzy na lekcji plastyki wykonali prace pt. „Grzyby”. Prace można podziwiać w galerii prac na korytarzu szkolnym.
K.P.
12
Program "Native speaker w każdej szkole"
23 października 2023 r. w ramach programu "Native speaker w każdej szkole" uczniowie klas I-VIII wzięli udział w lekcjach online z nauczycielem z Zimbabwe. Mieli okazję ćwiczyć umiejętność mówienia po angielsku, pod okiem native speakera. Celem programu była pomoc uczniom w przełamywaniu barier językowych i lęków związanych z mówieniem oraz rozbudzenie w uczniach pasji do nauki języków. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach prowadzonych w miłej atmosferze.
20
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki"
W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klasy III wraz z wychowawcą uczestniczą w MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Projekt doskonale wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na obecny rok szkolny. Tegoroczna edycja odbywa się pod kryptonimem „Na tropach dobroczynności”.Głównym celem Projektu jest rozwijanie aktywności czytelniczej, rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej oraz pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności, kształtowanie stałych sprawności w czynieniu dobra. Projekt składa się z trzech modułów. Z każdego z nich zespół klasowy wybiera jedną lekturę spośród zaproponowanych, a następnie realizuje co najmniej cztery zadania z każdego modułu projektowego oraz przynajmniej jedno zadanie dobroczynne. Koordynator projektu dba o to, aby każde dziecko było zaangażowane w jego realizację. Podsumowaniem projektu będzie fotorelacja po zakończeniu każdego modułu umieszczona na stronie szkoły i grupie projektu.
S.Dz.
Wyjazd na strzelnicę
16 października 2023r. w ramach realizacji tematów strzeleckich z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa odbył się wyjazd młodzieży na strzelnicę Agro-Rekreo w Momotach Dolnych. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas ósmych z terenu Gminy Potok Górny tj. Publiczna Szkoła Podstawowa im. KEN w Szyszkowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstania Styczniowego w Potoku Górnym, Publiczna Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Lipinach Górnych i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych .
Głównym celem wyjazdu było strzelanie z broni automatycznej AK -47
Zajęcia na strzelnicy odbywały się w grupach pod okiem wykwalifikowanego instruktora.
Młodzież została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy BLOS umiejętnością składania i rozkładania broni oraz zasadami celowania oraz typowymi błędami w technice strzelania. Każda osoba mogła oddać po 5 strzałów z broni krótkiej, długiej. Uczniowie doskonale radzili sobie z celnym strzelaniem z różnego typu broni. Dla wielu uczniów było to pierwsze takie doświadczenie w życiu. Niektórzy wykazali się naprawdę dobrymi umiejętnościami celowniczymi.
Oprócz zajęć na strzelnicy uczniowie uczestniczyli w zabawie off –road czyli przejażdżka samochodem terenowym po lasach janowskich, którym przemierzyli 16 km trasy z emocjonującymi atrakcjami. Podsumowaniem tego wyjazdu było uczestniczenie młodzieży w soft paintball, podczas którego mogli doskonalić nabyte umiejętności strzelnicze.
Kulkowy paintball dostarczył wszystkim niezapomnianych emocji.
Wyjazd naszej młodzieży na strzelnice to nie tylko nauka ale również okazja do integracji młodzieży.
Nauczyciele EDB
250. ROCZNICA USTANOWIENIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
- 19
13 października 2023 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku przypada 250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Był to wielki krok w kierunku dostępu do edukacji dla wszystkich, niezależnie od pochodzenia czy statusu społecznego. Rocznica ta jest przypomnieniem, że edukacja jest darem, naszym skarbem i wartością, które musimy pielęgnować i chronić.
Dzień Edukacji Narodowej był okazją, by uczniowie wyrazili swą wdzięczność nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły. Nie zapomnieliśmy także o nieżyjących już Nauczycielach naszej szkoły z kierownikiem Franciszkiem Grumem na czele. Naszą pamięć i uznanie dla nich wyraziliśmy minutą ciszy.
Przy tej okazji życzenia wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły złożyła również Rada Rodziców. Nie obyło się bez kwiatów i słodkiego upominku.
W drugiej części uroczystości głos zabrała Pani dyrektor Lucyna Przytuła, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń oraz wręczyła Nagrody Jubileuszowe i Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.
Na zakończenie nauczyciele i uczniowie wzięli udział w przygotowanym przez Samorząd Uczniowski teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.
W SKLEPIE SPOŻYWCZYM
Dnia 28 września uczniowie klasy III wspólnie z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do miejscowych sklepów spożywczych „ABC” i „Stokrotka”. Dzieci miały okazję obserwować z bliska pracę ekspedientki. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki i zamrażarki znajdujące się w sklepie. Pani ekspedientka pozwoliła chętnym dzieciom obsługiwać kasę fiskalną, co sprawiło im ogromną frajdę. Wycieczka ta dostarczyła im wielu pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Uczniowie utrwalili właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Na zakończenie dokonaliśmy drobnych zakupów. Dzieci dostały również słodką niespodziankę od pani ekspedientki.
Dziękujemy pracownikom sklepów za miłe przyjęcie.
To była super przygoda!
9
Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych
25 września naszą szkołę odwiedziła szkolna pielęgniarka, pani Grażyna Pisarczyk. Przeprowadziła ona z dziećmi klas młodszych i starszych pogadankę na temat "Jak prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia". Przypomniała, co to są choroby zakaźne oraz co je powoduje. Wskazała na ważną rolę szczepień ochronnych, które pozwalają zapobiec zakażeniom.
Informacje na temat chorób zostały również zamieszczone na tablicy Koła PCK.
Bardzo dziękujemy za wartościowe spotkanie. Z pewnością będziemy korzystać z cennych porad.
WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW
- 29
W dniu 10.10.23r. przedszkolaki wspólnie z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Kina Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej. Miały okazję obejrzeć bajkę pt. „Titina”. W trakcie trwania seansu było dużo wątków, a sama historia była oparta na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawiona została poruszająca historia o psie, który wspólnie ze swym właścicielem wyrusza sterowcem w podróż na Biegun Północny. Po obejrzeniu bajki nadszedł czas na zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii powstawania drewnianych zabawek. Ze skupieniem przyglądały się wystawom. Na zakończenie wzięły udział w warsztatach, na których same mogły pomalować konika i zabrać go do domu. Przedszkolaki odwiedziły również Park Zabawek Leżajskich, w którym podziwiały nadzwyczajnych wymiarów modele: dzięciołka, wozu z konikiem, konia na biegunach, witraczka, ludzika schodzącego po drabinie oraz ptaka - klepaka. Dzieci były zachwycone tym co mogły zobaczyć. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci na długie lata.
Sukcesy naszych uczniów w szachach
Dnia 7 i 8 października w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyły się Turnieje Szachowe. Turnieje były podzielone kategoriami umiejętności szachowych. Grupa C (początkujący gracze) liczyła 9 zawodników. Z naszej szkoły wystąpili Aleksander Wróbel, który zajął I miejsce i Sebastian Smagała - III miejsce. W grupie B (bardziej zaawansowanej) wzięło udział 25 zawodników, wśród nich Eryk Lewkowicz i Tomasz Szyszka, który zajął VI miejsce. Chłopcy rozwijają swoją pasję do szachów w Biłgorajskim Klubie Szachowym Top Chess. Zajęcia prowadzi p. Artur Kimak. Na terenie naszej szkoły grę w szachy rozpowszechnia p. Paweł Tutka, który prowadzi zajęcia szachowe, wspiera i przygotowuje uczniów do turniejów. Gra cieszy się dużym zainteresowaniem.
Gratulujemy!
Dzień chłopaka
- 29
Tradycyjnie 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Jest to okazja do różnych form integracji. Były kwizy z wiedzy o…dziewczynach, gry planszowe i własnoręcznie przygotowany sok owocowy, wspólna pizza, pieczenie babeczek. Wszyscy chłopcy otrzymali również drobne upominki od dziewczynek ze swoich klas. Odbyły się też wybory Chłopaka Roku 2023. Tytuł ten zdobył Piotr Gielara z kl. VII, drugie miejsce przypadło ex aequo Szymonowi i Filipowi Kołodziej z klasy III.
To był naprawdę udany dzień!
Zabawa jest nauką, nauka zabawą
Dnia 3 października 2023r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Rzeszowa. Głównym celem wyjazdu była popularyzacja nauki w nowoczesnej formie, jaką oferuje Podkarpackie Centrum Nauki ,,Łukasiewicz”. To miejsce interaktywne, dynamiczne, w którym można eksperymentować, doświadczać, testować, odkrywać i rozwijać naukowe zainteresowania.
Następnie pojechaliśmy do Galerii Rzeszów. Tam wycieczkowicze według własnego uznania wybierali sobie menu. Potem udaliśmy się na seans filmowy. Klasy młodsze obejrzały film ,, O psie, który jeździł koleją”, natomiast klasy IV- VIII produkcję ,, Siła naszych marzeń”.
Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że to był udany wyjazd. Pełen dobrych, różnorodnych wrażeń.E.P.
2121
Uczniowie klasy IV dostali laptopy.
W dniu 27 września 2023 r. w ramach edukacyjnego programu „Laptop dla ucznia” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji uczniowie klasy IV otrzymali na własność laptopy, które będą im służyć do nauki w domu i szkole. Przekazania sprzętu dokonał osobiście wójt Gminy Potok Górny w obecności rodziców oraz kierownika GZ ds. Oświaty w Potoku Górnym i dyrektora szkoły. To był bardzo radosny dzień.
20
XXX Akcja Sprzątania Świata
- 43
W dniu 27 września nasza szkoła wzięła udział w 30! Akcji Sprzątania Świata - Polska "Sprzątanie świata łączy ludzi". Głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. Wszystkie klasy zaopatrzone w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone miejsca, które solidnie posprzątali. Łącznie zebrano 14 worków śmieci. Czynny udział w takiej akcji dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. Na koniec odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.
KALIGRAMY - SŁOWA OBRAZEM PISANE
- 2
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji wzięliśmy udział w Szkolnym konkursie plastyczno - językowym „Kaligramy – słowa obrazem pisane”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej znaczenie danego słowa w wybranym przez siebie języku europejskim. Słowo należało przedstawić w taki sposób, aby jego znaczenie było czytelne także dla osoby, która nie zna danego języka. Komisja konkursowa przy ocenie prac brała pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, poprawność językową, pomysłowość, samodzielność oraz estetykę wykonania.
Zwycięzcy konkursu w kategorii klas I-III:
I miejsce – Iga Kołodziej
II miejsce – Lena Siek
III miejsce – Kamil Bazan
Nagrodzeni uczniowie w kategorii klas IV – VIII:
I miejsce – Magdalena Siek
II miejsce – Wojciech Bucior
III miejsce – Magdalena Oleszek
Wyróżnienie – Oliwia Szyszka
INSPIROWANE PRZYRODĄ
- 23
Korzystając z pięknej wrześniowej pogody lekcje plastyki odbywały się na świeżym powietrzu. Uczniowie nie potrzebowali farb, pędzli czy kredek. Do powstania pięknych prac wystarczyła kartka papieru i wszystko to, co znaleźli wokół siebie. Każdy chętnie i z entuzjazmem tworzył pracę z materiału przyrodniczego w roli głównej, a efektem były prawdziwe „dzieła sztuki”, których niestety nie można było zabrać do domu, jedynie utrwalić na zdjęciu.
K.P.
Archiwum Aktualności