"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" (W. Szymborska).
W ramach akcji "Szkoła pamięta" przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarz parafialny w Potoku Górnym i w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie dawnego kierownika szkoły Śp Franciszka Gruma.
Warto przypomnieć Jego postać.
Franciszek Grum urodził się 11 lutego 1912r. w Potoku Górnym. Był synem Franciszka i Apolonii Grumów. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał 8 rodzeństwa.
Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Potoku Górnym podjął naukę w Państwowym Gimnazjum w Leżajsku typu humanistycznego. Małą maturę złożył w 1933 r. Służbę wojskową odbył w 3. Pułku Artylerii Lekkiej w Zamościu. W latach 1939-42, po ukończeniu kursu kontrolerskiego, pracował w Warszawie na kolei elektrycznej. Podczas pobytu w stolicy ożenił się. W roku 1942 wrócił do domu rodzinnego i pracował na roli.
W czasie wojny część zabudowań Potoka Górnego została spalona, w tym budynki rodziny Grumów. Sytuacja, w jakiej znalazła się rodzina Franciszka, w szczególności choroba ojca, spowodowała, że już na stałe związał się z rodzinnymi stronami. W czasie wojny udzielał się w walce partyzanckiej. Po wojnie zamieszkał wraz z żoną w Lipinach Górnych. 1 września 1947 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Lipinach Górnych. Od tego roku pełnił też obowiązki kierownika szkoły. 21 listopada 1959 r. został mianowany kierownikiem szkoły. W 1966 r. ukończył Studium Nauczycielskie w Zamościu. Od 1 września 1972 r. pełnił funkcję dyrektora szkoły.
Na emeryturę odszedł z dniem 1 września 1973r. Ostatnie lata swego życia spędził w domu rodzinnym w Potoku Górnym. Zmarł 11 listopada 1983 r. w Tarnogrodzie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Potoku Górnym.
Sam, nie doczekawszy się potomstwa, wychowywał i kształcił młode pokolenia. Był inicjatorem budowy obecnego budynku naszej szkoły. W tym celu powołał Społeczny Komitet Budowy Szkoły i stanął na jego czele. Szkoła powstała dzięki Jego zaangażowaniu oraz ofiarności i pracy miejscowej ludności. Budynek został oddany do użytku 2 lutego 1965r. jako bardzo nowoczesny. Franciszek Grum pozostaje w pamięci uczniów, miejscowej ludności oraz w naszej wdzięczności. Pamiętamy. Dziękujemy.