Nauka w domu wymaga dobrej organizacji. Znajdziesz tu kilka dobrych rad.
1. Zadbaj o przyjazną i bezpieczną atmosferę - mimo nowej i trudnej sytuacji zachowaj spokój oraz pozytywne nastawienie.
2. Dobrze zorganizuj swoja pracę:
- przed rozpoczęciem nauki należy odbyć poranną toaletę, zjeść śniadanie, ubrać się (tak, jak zwykle do szkoły),
- nauka powinna odbywać się o tych samych porach - najlepiej w godzinach rannych i przedpołudniowych,
- skup się na pracy - wyciszy telefon, wyłącz TV itp.,
- przed pracą przygotuj podręczniki, zeszyty ćwiczeń, przybory zgodnie z planem lekcji,
- po zapoznaniu się z całością pracy ustal kolejność wykonywania zadań, zaplanuj przerwy,
- zaleca się odrabianie na przemian zadań trudnych i łatwych, na przemian pisemnych i ustnych, lub teoretycznych i praktycznych
- staraj się dokładnie wykonać wszystkie zadania z jednego przedmiotu, następnie rozpocznij kolejna lekcję, zgodnie z planem w danym dniu,
- pracuj samodzielnie - pomoc rodzica to nie wyręczanie,
- nauka powinna trwać dziennie tyle, ile lekcje w szkole,
- jeśli dzielisz pokój lub komputer z rodzeństwem - ustalcie kolejność pracy,
- pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc nauczyciela.
3. Bądź skoncentrowany, stosuj przerwy w czasie pracy - dzieci w wieku 7-10 lat mogą skupić się na lekcji przez ok. 30 min., w wieku powyżej 10 lat przez ok. 45 min. Aby zapobiec objawom przemęczenia (rozproszona uwaga, drażliwość, pobudliwość, senność, ziewanie) należy stosować przerwy w nauce poprzez relaks, ruch.
4. Zadbaj o porządek wokół siebie, bezpieczne i higieniczne warunki - posprzątaj i przewietrz pokój, pamiętaj o dobrym oświetleniu i prawidłowej postawie przy biurku, dbaj o czystość rąk.
5. Wysypiaj się - sen powinien odbywać się tylko w nocy od godz. 20.00 dla młodszych dzieci i od 20.30, 21.00 dla starszych i trwać: 9-11 godz. (dzieci 6-13 lat), 8 - 10 godz. - nastolatki (14 - 17 lat).
6. Zdrowo się odżywiaj - przygotowując posiłki warto pamiętać o następujących produktach: woda, herbata zielona/owocowa, soki, warzywa, owoce, orzechy.
7. Czas wolny od nauki spożytkować w sposób aktywny - wyjście na balkon, podwórko, werandowanie się przy otwartym oknie, wspólny czas z rodziną.
Czas korzystania z multimediów ogranicz do minimum.
8. Zostań w domu, bądź kreatywny - wykorzystaj czas dla siebie i dla rodziny (wspólne czytanie, wspólne oglądanie filmów, wspólna modlitwa, rozmowy, przygotowanie posiłku, gry, udzielanie wsparcia i pomocy itp).
9. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego korzystaniu z internetu, szanuj prawa innych użytkowników.
10. Czas nauki w domu to sprawdzian z odpowiedzialności, uczciwości
i systematyczności.