Aktualności
POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
- 30
Pasowanie na ucznia
- 22
11 uczniów klasy pierwszej pod czujnym okiem wychowawczyni - Kazimiery Pawelec przygotowywało się do tej uroczystości od dłuższego czasu. Uczyli się tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
6 listopada od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści, dekoracja sali gimnastycznej - wszystko po to, aby ślubowanie uczniów wypadło jak najbardziej uroczyście.Uroczystość miała szczególny charakter ze względu na panującą pandemię. Odbyła się tylko w obecności rodziców i pani dyrektor. Do tej pory ślubowanie klasy pierwszej odbywało się 10 listopada - w rocznicę nadania sztandaru naszej szkole. W tym roku ze względu na zawieszenie zajęć stacjonarnych trzeba było zmienić termin.
Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny i udowodniły tym, że są gotowe do przyjęcia do społeczności szkolnej. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed biało – czerwoną flagą pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie zostali pasowani na ucznia przez panią Dyrektor.
Na pamiątkę tego wydarzenia pani dyrektor wręczyła wszystkim flagi, a dzieci i rodzice zobowiązali się do wywieszenia ich z okazji Święta Niepodległości. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali upominki od rodziców, sponsorów, uczniów szkoły i wychowawcy. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Nauka zdalna przedłużona
Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
Nauka zdalna w naszej szkole odbywa się poprzez aplikację TEAMS. W klasach I - III może być początkowo wykorzystywana dotychczasowa szkolna platforma E-Learning.
Informację o sposobach realizacji podstawy programowej przekażą wychowawcy klas.Lekcje odbywają się zgodnie z dotychczasowym planem zajęć. Nauczyciel ma prawo skrócić czas trwania lekcji do 30 min. Obecność uczniów na zajęciach jest obowiązkowa i jest odnotowywana w dzienniku elektronicznym.
Szkoła pamięta
- 1
"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci" (W. Szymborska).
W ramach akcji "Szkoła pamięta" przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarz parafialny w Potoku Górnym i w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie dawnego kierownika szkoły Śp Franciszka Gruma.
Warto przypomnieć Jego postać.
Franciszek Grum urodził się 11 lutego 1912r. w Potoku Górnym. Był synem Franciszka i Apolonii Grumów. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał 8 rodzeństwa.
Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Potoku Górnym podjął naukę w Państwowym Gimnazjum w Leżajsku typu humanistycznego. Małą maturę złożył w 1933 r. Służbę wojskową odbył w 3. Pułku Artylerii Lekkiej w Zamościu. W latach 1939-42, po ukończeniu kursu kontrolerskiego, pracował w Warszawie na kolei elektrycznej. Podczas pobytu w stolicy ożenił się. W roku 1942 wrócił do domu rodzinnego i pracował na roli.
W czasie wojny część zabudowań Potoka Górnego została spalona, w tym budynki rodziny Grumów. Sytuacja, w jakiej znalazła się rodzina Franciszka, w szczególności choroba ojca, spowodowała, że już na stałe związał się z rodzinnymi stronami. W czasie wojny udzielał się w walce partyzanckiej. Po wojnie zamieszkał wraz z żoną w Lipinach Górnych. 1 września 1947 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel matematyki w Szkole Podstawowej w Lipinach Górnych. Od tego roku pełnił też obowiązki kierownika szkoły. 21 listopada 1959 r. został mianowany kierownikiem szkoły. W 1966 r. ukończył Studium Nauczycielskie w Zamościu. Od 1 września 1972 r. pełnił funkcję dyrektora szkoły.Na emeryturę odszedł z dniem 1 września 1973r. Ostatnie lata swego życia spędził w domu rodzinnym w Potoku Górnym. Zmarł 11 listopada 1983 r. w Tarnogrodzie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Potoku Górnym.
Sam, nie doczekawszy się potomstwa, wychowywał i kształcił młode pokolenia. Był inicjatorem budowy obecnego budynku naszej szkoły. W tym celu powołał Społeczny Komitet Budowy Szkoły i stanął na jego czele. Szkoła powstała dzięki Jego zaangażowaniu oraz ofiarności i pracy miejscowej ludności. Budynek został oddany do użytku 2 lutego 1965r. jako bardzo nowoczesny. Franciszek Grum pozostaje w pamięci uczniów, miejscowej ludności oraz w naszej wdzięczności. Pamiętamy. Dziękujemy.
Wszystko ma swój czas...
29 października pracę w naszej szkole zakończyła Pani Halina Błazik - sprzątaczka i kucharka w jednej osobie - i dołączyła do grona emerytów. Pani Halina pozostawia po sobie wiele miłych wspomnień. Zawsze będzie nam się kojarzyć z uśmiechem, dobrą radą oraz niezapomnianym smakiem herbaty i szkolnych obiadów. Życzymy Jej dużo zdrowia, radości, wszelkiego powodzenia i szczęśliwych dni na emeryturze. W wolnej chwili zapraszamy do szkoły. Na pożegnanie, starym zwyczajem, odśpiewaliśmy sto lat. Za wspólne lata podziękowaliśmy brawami i słodkim upominkiem.
Dzień warzyw i owoców
- 12
Dzień warzyw i owoców w przedszkolu w grupie pięcio i sześciolatków.
W przedszkolu wesoło płyną dni!
- 21
"Bo w przedszkolu z kolegami jest wspaniale,
tu uczymy się i poznajemy świat,
tu szukamy drogi do krainy marzeń
i z książkami jesteśmy za pan brat!
Tu zabawek bardzo dużo fajnych mamy,
i bawimy się wesoło: ja i ty,
więc z radością wszyscy razem zawołajmy:
– Przedszkolaki to my!"
Nauczanie zdalne
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zawiesza się na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej.
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną od 26 października
do 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III będą funkcjonowały bez zmian z zachowaniem reżimu sanitarnego, m.in. w zajęciach mogą brać udział tylko dzieci zdrowe (bez objawów przeziębienia, kataru, gorączki, kaszlu).Nauka w klasach IV - VIII będzie prowadzona za pomocą szkolnej platformy E-Learning (link wyżej). Lekcje będą się odbywać zgodnie z dotychczasowym planem lekcji.
Każdy uczeń ma obowiązek udziału w lekcji i potwierdzenia obecności na każdej z nich. Nauczyciele
w ramach swoich przedmiotów przypomną zasady i sposoby sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz oceniania.
Na rodzicach spoczywa obowiązek sprawdzania obecności dziecka na zajęciach w e-dzienniku oraz zapewnienie dziecku dostępu do internetu. Przypominam, że udział w lekcjach jest podstawą klasyfikowania i promowania do następnej klasy.Jesteśmy na etapie uruchamiania nowej platformy Office365 z aplikacją Mictrosoft Teams umożliwiającą prowadzenie lekcji on-line w ramach programu "Przyjazna Szkoła Zdalna" .
Więcej informacji wkrótce.Z życzeniami zdrowia i powodzenia
dyrektor szkoły
Lekcja z kodami QR
- 5
20 października uczniowie klasy 7 uczestniczyli w lekcji języka angielskiego, na której większość zadań była oparta na wykorzystaniu smartfonów oraz kodów QR ukrytych w klasie. Siódmoklasiści przy pomocy czytników kodów QR rozwiązywali zadania utrwalające użycie czasów Present Simple i Present Continuous. Wykorzystanie kodów QR na lekcji sprawiło, że wszyscy uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem utrwalali umiejętności językowe.
Powstaje boisko. Niewielka rzecz, a cieszy !
- 9
8 października na placu szkolnym ruszył I etap budowy boiska do piłki plażowej. Zadanie obejmuje jedynie przygotowanie podłoża pod boisko, bo na tyle nas dzisiaj stać. Realizacja była możliwa dzięki środkom przekazanym przez Radę Sołecką Lipiny Górne - Borowina tj. 2 000 zł w roku 2020 i 3 000 zł na rok 2021. W przyszłym roku zakupimy część wyposażenia boiska, również ze środków przekazanych przez Radę Sołecką Lipiny Górne - Borowina. Dziękujemy Pani Sołtys Jolancie Borowiec, całej Radzie i Mieszkańcom za rozumienie naszych potrzeb. Wszystkich zainteresowanych pomocą w rozwijaniu sportowej bazy szkoły zapraszamy do współpracy. Liczymy na Radę Sołecką Lipiny Górne - Lewki i Radę Gminy. Już się cieszymy na pierwszy rozegrany mecz. Chętnych do aktywności ruchowej u nas nie brakuje. Nasza szkoła dzięki zaangażowaniu nauczyciela wychowania fizycznego Pani Katarzyny Korpal oraz uczniów uzyskała certyfikat WF z klasą w II i III edycji ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Nasz nauczyciel znów nagrodzony przez Kuratora Oświaty
Pani Kazimiera Pawelec - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i plastyki, wychowawca klasy I i oligofrenopedagog otrzymała Nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. O nagrodę wnioskowała dyrektor naszej szkoły Pani Lucyna Przytuła. Z informacji kuratorium wynika, że takich wniosków wpłynęło ponad 800. Jesteśmy dumni, że to właśnie Nasza Nauczycielka znalazła się wśród 97 nagrodzonych. W całym powiecie biłgorajskim było tylko 5 takich osób, w tym nasza nauczycielka, jako jedyna spoza Biłgoraja. Z uwagi na panujące warunki epidemiologiczne nie odbyła się wojewódzka gala wręczenia nagród. Pani Kazia odebrała nagrodę z rąk dyrektora szkoły podczas szkolnej uroczystości z okazji DEN. Przypominamy, że w ubiegłym roku Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymała nauczycielka historii i języka polskiego Pani Elżbieta Przytuła. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Edukacji Narodowej – symbolicznie, ale w dobrym stylu.
- 9
13 października świętowaliśmy, przypadający na 14 października, Dzień Edukacji Narodowej.
Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa i związane z tym obostrzenia obchody, tego niezwykle ważnego Dnia, przebiegały w symboliczny sposób. Samorząd Uczniowski przygotował krótką część artystyczną. Były kwiaty, podziękowania, życzenia, „Sto lat” na saksofon w wykonaniu Pauliny Derdy z kl. VII, emocjonujący taniec do znanego utworu „Hands Up” w wykonaniu uczniów kl. IV-VII oraz nostaligiczny „Kujawiaczek” wyśpiewany przez pierwszoklasistów. Rodzice zadbali o strój galowy dla wszystkich przedszkolaków i uczniów, a Rada Rodziców sprawiła nauczycielom i pracownikom obsługi słodką niespodziankę – świąteczny tort. Dyrektor szkoły Pani Lucyna Przytuła uroczyście wręczyła Nagrody dla nauczycieli za szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze, wszystkim dziękowała za codzienną pracę, życzyła zdrowia i radości, gratulowała Nagrodzonym. Podkreśliła również, że jest dumna z naszej Szkoły tzn. z nauczycieli, pracowników, uczniów
i rodziców. Te słowa sprawiły wszystkim ogromną satysfakcję.Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
Pani Sylwia Działo – wychowawca klasy III, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, surdopedagog i tyflopedagog,
Pani Katarzyna Korpal – wychowawca klasy V, nauczyciel wychowania fizycznego i muzyki,
Pani Maria Korba – katechetka,
Pani Magdalena Bucior – wychowawca oddziału przedszkolnego i logopeda,
Pan Grzegorz Kniaź – nauczyciel informatyki,
Pan Paweł Tutka – nauczyciel matematyki i fizyki.
Wśród nagrodzonych znalazła się też Pani Halina Błazik – pracownik obsługi.
Szczególne gratulacje i brawa skierowane były do Pani Kazimiery Pawelec – wychowawcy kl. I, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i plastyki oraz oligofrenopedagoga z racji otrzymania Nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Choć obchody przebiegały w symboliczny sposób, było bardzo stylowo i odświętnie.
14 października był dla uczniów dniem wolnym.
Spotkanie z lekturą „Akademia pana Kleksa”
W trakcie omawiania lektury pt.”Akademia pana Kleksa” trzecioklasiści wzięli udział w 10-minutowych lekcjach: kleksografii, geografii, kolorystyki, przędzenia liter i rupieciarni. Klasa została podzielona losowo na 5 grup. Dodatkowo każda z grup losowała zestaw, z którym pracowała na danej lekcji. Wszystkie zestawy zawierały nazwę przedmiotu, instrukcję oraz przybory i przedmioty potrzebne do wykonania zadania. Nagrodą za poprawne wykonanie każdego zadania były kolorowe piegi przyklejane na policzkach i nosie. Podczas tej jednej lekcji dzieci przypomniały sobie, jak napisać pozdrowienia i zaadresować pocztówkę, wymyśliły tytuł do własnoręcznie wykonanej pracy plastycznej, napisały krótki opis przedmiotu, wymyśliły pytania do bohatera książki, uczyły się współpracować i dzielić pracą w zespole.
5
Smacznie, zdrowo, kolorowo
- 4
7 października uczniowie klasy IV w ramach zajęć wychowawczych przygotowali pyszne koktajle owocowe. Wspólna praca zaowocowała dużą porcją zdrowego, naturalnego deseru. Zajęcia te pozwoliły uczniom na wykazanie się umiejętnością współpracy w grupie i zaangażowania w działanie. Uczniowie z niecierpliwością czekali na efekt końcowy swojej pracy.
Turniej Szachowy o Puchar Kuratora Oświaty
Instrukcja przystąpienia do konkursu
1. Skopiuj link na inną kartę przeglądarki
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=J6g2IY0e1kOMNRpRI3tg3Ek495fZ81VNjRVZmwCAdMRUOUVWSlBKQTNPV0tCU0NZU1FQUEtaOU5DNy4u
2.Wypełnij formularz
w mailu szkoły wpisz:
splipiny@vp.pl
3. Uwaga w regulaminie na stronie rejestracji termin zapisu jest do poniedziałku
5 października 2020
Paweł Tutka
X Światowy dzień tabliczki mnożenia
2 października 2020 r. już poraz kolejny wlączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Tego dnia uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw oraz przeprowadzili mały egzamin pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Nastąpiła więc zamiana ról – dzieci stały się egzaminatorami a dorośli – egzaminowanymi.
Dzień Chłopaka
- 14
30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Wszystkie koleżanki pamiętały o swoich chłopcach z klasy. Dziewczynki z klay IV oprócz upominków przygotowaly dla chłopców ciekawy turniej wiedzy, dziewczynki z klasy I,II, III i V także nie zapomniały o niespodziance dla swoich kolegów.
Chłopcom z klasy VII ich koleżanki urządziły Dzień Chłopaka w plenerze. Było ognisko i konkursy wiedzowo- sportowe. Zaczęło się do podchodów, potem był konkurs muzyczny ,,Jaka to melodia?", bieg z ,,jajkiem", rzut do celu i przeciąganie liny ( wygrały dziewczyny! ). Każda z konkurencji była zakończona wyłonieniem zwycięzcy i wręczeniem nagród, o które zatroszczyły się dziewczyny z klasy. One też zadbały o stronę kulinarną spotkania.
Wszystkim było miło i wesoło.
Dziękujemy za wspólne lata
29 września 2020r. pracę w naszej szkole zakończył pan Józef Błazik - konserwator.
Po 35 latach pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę. Pan Józio był naszym ulubionym Panem Woźnym, pomagał w każdej sprawie. Będzie nam Go brakować. Życzymy Mu mu dużo zdrowia, dobrego wypoczynku na emeryturze i serdecznie zapraszamy do szkoły przy każdej okazji. Na pożegnanie były długie brawa, życzenia i głośnie sto lat.
Poznajemy okolicę - rzeka Borowina
- 2
25 września 2020r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w II Rajdzie Rowerowym z cyklu poznajemy okolicę. Tym razem miejsce docelowe to most na rzece Borowinie między Lipinami Górnymi a Nową Wsią. Pobyt nad rzeką był okazją do wypoczynku i zabaw.
Warto wiedzieć.Borowina - rzeka na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, lewy dopływ Tanwi o długości 18,93 km. Wypływa kilkoma strugami w rejonie Potoka Górnego, przepływa przez Lipiny Dolne, Lipiny Górne - Borowinę i uchodzi do Tanwi we wsi Sieraków. Głównym dopływem Borowiny jest struga Brzezina. W ostatnich latach na rzece pojawiły się tamy bobrów. W rzece można spotkać raki i drobne ryby.
Wybory SU
Dnia 25 września 2020 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedzone kampanią wyborczą. Funkcję przewodniczącej w tym roku pełniła będzie Oliwia Siek, która uzyskała największą liczbę głosów, zastępcą została Amelia Tutka.
Archiwum Aktualności