Aktualności
ZABAWA ANDRZEJKOWA W KLASACH III - VIII
- 4
Dzieci z oddziału onkologicznego otrzymały już zabawki!
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." Jan Paweł II
629 listopada 2019r. zakończyliśmy zbiórkę zabawek dla dzieci z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie. Zebraliśmy bardzo dużą ilość artykułów dla dzieci m.in. puzzle (11 kpl.), gry planszowe (5 szt.), układanki (2 szt.), klocki i inne zabawki (4 kpl), samochodziki (13 szt.), pluszaki (3 szt.), książki i kolorowanki (17 szt.), artykuły piśmiennicze i plastyczne (20 szt.), koce (4 szt.), poduszka (1 szt.), piżamki (3 kpl.), skarpetki (8 par), kapcie (1 para), ubranka (4 szt.)
W niedzielę, 1 grudnia 2019r. wolontariusze z Biłgoraja wręczyli paczki wszystkim dzieciom przebywającym na tych oddziałach (34 dzieci). Paczek zostało przygotowanych więcej, ze względu na rotację na oddziałach. Część zabawek przekazano na świetlicę szpitalną.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję: rodzicom, dzieciom, pracownikom szkoły. Za dobre serce, które pochyla, się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, za bezinteresowną pomoc i życzliwość wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY!!!
Szkolne Koło Wolontariatu
Andrzejki w przedszkolu
29 listopada 2019r. mama Kubusia zamieniła wszystkie przedszkolaki w kotki. W tym dniu dzieci bawiły się w "kotkowe" zabawy. Było bardzo miło!
ZABAWA ANDRZEJKOWA W KL. I-II
- 34
Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy. W naszej szkole, jak co roku, dzieci z klas I-II miały swoje klasowe andrzejki. Każdy mógł „ poznać swoją przyszłość” dzięki różnym wróżbom. Były przepowiednie z butów, talerzyków, wróżby z zawodami, imionami, kręcenie butelką. Wszystko traktowaliśmy tylko jako zabawę, której towarzyszyły śmieszne przepowiednie. Nie zabrakło także wspólnych zabaw przy muzyce.
Powiatowy Drużynowy Turniej Szachowy
26 listopada 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych po raz pierwszy przystąpili do Drużynowego Turnieju Szachowego, który odbył się w GOKSIR w Biszczy. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie:
Tomasz Szyszka klasa II
Bartosz Pawelec klasa VI
Mikołaj Korpal klasa VI
Oliwia Siek klasa VI
Turniej był podzielony na 3 kategorie wiekowe. W naszej, najmłodszej, kategorii było aż 15 drużyn z całego powiatu. Nasi uczniowie zajęli VII miejsce.
Gratulujemy!
5
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
- 8
25 listopada razem z uczniami do szkoły przybyły ich ulubione misie.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
- 5
20 listopada to szczególna data - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dlatego nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego dnia we współpracy z UNICEF Polska. Jest to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Tego dnia zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze pt. "Moje prawa - prosta sprawa!", a wszyscy uczniowie ubrali się na niebiesko (kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na świecie). Nasza szkoła należy do Klubu Szkół UNICEF od 2016 r. i jest to nasz szósty wspólny projekt.
MIKOŁAJKOWY ZAWRÓT GŁOWY
"Mikołajkowy zawrót głowy" pod takim hasłem odbył się 20 listopada 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Szyszkowie Gminny Konkurs Czytelniczy.
Naszą Szkołę reprezentowała drużyna szóstoklasistów w składzie: Mikołąj Korpal, Julia Kołodziej, Oliwia Siek. Uczniowie zdobyli II miejsce. Gratulujemy!
TURNIEJ RYCERSKI W KLASIE III
- 24
15 listopada odbył się w klasie III Klasowy Turniej Rycerski w ramach realizacji kręgu tematycznego "Podróże w przeszłość" . Na program turnieju złożył się konkurs na najciekawszy strój damy dworu i rycerza, pisanie gęsim piórem klasowego kodeksu rycerza i rysowanie własnego herbu, rozwiązywanie rycerskiej krzyżówki, pojedynek na słowa oraz zawody w zarzucaniu kółka na miecz. Zajęcia zakończyły się pasowaniem na rycerza i deklaracją gotowości do wypełniania kodeksu rycerskiego.
K.P.
GRAMY W SZACHY - I Gminny Drużynowy Turniej Szachowy
15 listopada w naszej szkole odbył się I Gminny Turniej Szachowy. Do szachowej rywalizacji zostali zaproszeni uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Potok Górny. Wyzwanie podjęła 4 - osobowa drużyna ze Szkoły Podstawowej z Lipin Dolnych oraz z naszej szkoły.
Gra była bardzo wyrównana. Ostateczne zwycięstwo i awans do etapu powiatowego przypadło naszej reprezentacji w składzie: Tomek Szyszka kl. II, Oliwka Siek, Bartek Pawelec i Mikołaj Korpal kl. VI. Tytuł najlepszego zawodnika zdobyli: Tomek Szyszka i Mikołaj Korpal. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, wszystkim dziękujemy za udział i sportową rywalizację.
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju był pan Paweł Tutka - nauczyciel matematyki. Nad przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz upominek ufundowany przez dyrektora szkoły.
14
WARSZTATY Z RODZICAMI
- 27
Dnia 13 listopada w klasie drugiej odbyły się warsztaty stolarskie pt. „Karmnik dla ptaków”, które zorganizował pan Łukasz Deryło, tata jednego z uczniów naszej klasy. Karmniki były wcześniej przygotowane do skręcania. Posiadały wszystkie niezbędne otwory, aby nie było konieczności używania młotka oraz gwoździ. Dzieci rwały się do pracy. Chętnie skręcały drewniane elementy przy pomocy śrubokrętów oraz wkrętów. Największą radość sprawiło im malowanie własnoręcznie zrobionych karmników.Kolorowe domki dla ptaków zawisną na drzewach w przydomowych ogródkach. Dokarmiając ptaki przylatujące zimą do karmnika dzieci będą mogły je obserwować i rozpoznawać. Serdecznie dziękujemy panu Łukaszowi za przeprowadzenie ciekawych zajęć. Zachęcamy innych rodziców, którzy chcą podzielić się swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami ze swoimi pociechami do uzupełniania i poszerzania treści nauczania oraz rozwoju zainteresowań.
Zbiórka zabawek dla dzieci z oddziału onkologicznego
Nasza szkoła, w porozumieniu z Panią Elżbietą Łukasik - organizatorem akcji, włączyła się w zbiórkę zabawek dla dzieci z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie.
Ze względu na wymogi sanitarne wszystkie rzeczy muszą być NOWE z metkami, oryginalnie zapakowane (innych nie można wnosić na oddział, gdyż są to dzieci po chemioterapii i po przeszczepach). Zbierane będą pluszowe maskotki, lalki, klocki, auta, pojazdy, puzzle, gry planszowe, kolorowe poduszeczki i koce, piżamki, kolorowe kubki ze śmiesznymi napisami, kredki, kolorowanki, gry dla młodzieży, tablety (na oddziale jest sporo nastolatków), zabawki edukacyjne i sensoryczne.
Wszystkie te rzeczy będą zbierać uczniowie należący do Szkolnego Koła Wolontariatu, w dniach 15 - 29 listopada 2019r.
Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się sprawić, by choć na chwilę na twarzach pacjentów tych oddziałów zagościł uśmiech :) Zachęcamy do udziału w zbiórce.Szkolne Koło Wolontariatu
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 1
11 listopada 2019 r. minęła 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Była to okazja do radosnego świętowania. Poczet sztandarowy oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach gminnych. Na program uroczystości złożyły się: msza święta w Kościele Parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym, składanie wieńców pod Pomnikiem i Obeliskiem upamiętniającymi poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny, część artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Potoku Górnym. Wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Akademia szkolna odbyła się 8 listopada. Pamiętaliśmy o wywieszeniu flagi narodowej na naszych domach i szkole. Choć Święto Niepodległości było dniem wolnym od nauki, wszyscy odrobiliśmy lekcję z patriotyzmu.
ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM POLAKIEM
- 18
Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. 8 listopada, w rocznicę nadania sztandaru odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia połączona z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz świętem patrona szkoły. W uroczystości uczestniczyła cala społeczność szkolna, rodzice, nauczyciele, ks. Stanisław Małysz oraz przewodnicząca Rady Rodziców. Część artystyczną przygotowała wychowawczyni klasy I z uczniami klas młodszych. Pani dyrektor pogratulowała dzieciom zaprezentowanych umiejętności, a ksiądz pobłogosławił i życzył wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz prezenty przygotowane przez rodziców, przedszkolaków i starszych kolegów. Czekał na nie także słodki poczęstunek i wspólne świętowanie z klasą II. By uczcić to wydarzenie pierwszaki wraz z rodzicami zasadzili pamiątkowe drzewko koło szkoły.
Akcja "SZKOŁA DO HYMNU"
8 listopada 2019 r. o godz. 11.11 odśpiwaliśmy wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego" włączając się do akcji "Szkoła do hymnu" zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
PRZEDSZKOLAKI ROBIĄ GOFRY
- 1
TEATRZYK ''URODZINY KUBUSIA PUSZATKA"
- 5
6 listopada 2019 r. przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie teatralne "Urodziny Kubusia Puszatka" w wykonaniu aktorów ze Studia Teatralnego KRAK - ART z Krakowa.
PAMIĘTAMY...
KANAPKA DLA KOLEGI
- 15
"Kanapka dla kolegi" to akcja podejmowana corocznie przez Szkolne Koło PCK. Tym razem jego członkowie zorganizowali warsztaty z przygotowania zdrowych kanapek w grupie przedszkolnej 5 i 6 - latków.
Szkoła pamięta
- 13
25 października nasza szkoła włączyła się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem akcji było pielęgnowanie pamięci o ludziach zasłużonych dla lokalnej społeczności oraz oddanie hołdu polskim bohaterom.
Uczniowie klasy VI i VIII pod opieką nauczycieli odwiedzili miejsca pamięci narodowej w Potoku Górnym tj. tablice upamiętniające pomordowanych za wolność Polski oraz cmentarz parafialny, gdzie znajdują się groby śp. Krystyny i Antoniego Garbatych i śp. Haliny Czekirdy - nauczycieli pracujących w naszej szkole, śp. ks. Błażeja Nowosada - zamordowanego w czasie II wojny światowej, śp. ks. Petrykowskiego - kapłana z czasów Powstania Styczniowego oraz groby nieznanych żołnierzy.
Szczególną troską otoczyli grób śp. Franciszka Gruma - kierownika szkoły w latach 1947 - 73, nauczyciela matematyki, wychowawcy i inicjatora budowy obecnego budynku szkolnego
Uczniowie nawiązali kontakt z rodziną śp. Gruma i za jej zgodą uporządkowali grób, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Niektórzy uczniowie podzielili się ciekawostkami z życia kierownika szkoły zachowanymi w pamięci swoich dziadków - dawnych uczniów pana Gruma. Pamięć zmarłych uczczono chwilą cichej modlitwy.
Archiwum Aktualności