Dnia 11 marca 2023 roku uczniowie klas I- III uczestniczyli w wyjeździe do Tarnogrodu. Najpierw odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Dyrektor biblioteki, pani Joanna Puchacz oprowadziła dzieci po nowoczesnej bibliotece urządzonej w dawnej synagodze. Pokazała zbiory zgromadzone w Muzeum Nożyczek, jedynego takiego w Europie. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach z wykorzystaniem starych sprzętów gospodarskich. Kolejnym punktem wyjazdu były Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek. Wszyscy mieli możliwość spróbowania swoich sił w trudnej rękodzielniczej twórczości. Poznali różne techniki zdobienia pisanek oraz własnoręcznie wykonali pisankę metodą sznurkową, woskową i wydrapywania. Dzieci wykazały się kreatywnością twórczą.
WARSZTATY ZDOBIENIA PISANEK
- 52
"CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" - podsumowanie II modułu „Bądź dobry dla zwierząt”
Uczniowie klasy III zrealizowali II moduł projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” pod tytułem „Bądź dobry dla zwierząt”. Samodzielnie przeczytali książkę „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wykonali wszystkie zadania w lekturniku związane z lekturą. W Dniu Pizzy przypadającym 9 lutego zaprojektowali i wspólnie wykonali lekturową pizzę, na której przedstawili kolejne przygody bohaterów. Wszyscy opowiedzieli lekturę w „pudełku” i zaprezentowali swoje prace na forum klasy. Zaprojektowali również własną obrożę dla pieska. W trakcie omawiania lektury dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy o dobroczynności, w ramach której uczniowie wykonali i zawiesili wokół szkoły pokarm dla ptaków. Zrobili też poidełka dla pszczół, aby od wczesnej wiosny miały gdzie się napić wody. Stworzyli wspólnie plakaty promujące adopcję zwierząt. Realizacja zadań z II modułu przyniosła dzieciom wiele radości i była świetną lekcją czynienia dobra.
S.Dz.
75
Op-art, czyli czwartoklasiści – iluzjoniści
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” uczniowie klasy IV podjęli kolejne wyzwanie, tym razem inspirując się kierunkiem sztuki Op-art. Zadaniem tego rodzaju sztuki jest oddziaływanie bardziej na oko widza, niż na emocje. Zadanie wydawało się trudne, ale okazało się, że żeby zacząć potrzebny jest jedynie marker i kartka papieru. Stosując abstrakcyjne kombinacje linii, dzieci uzyskały geometryczne złudzenia optyczne zmierzające do wywołania wrażenia głębi oraz ruchu. Sztuką Op-art zainteresowali się także uczniowie innych klas, którzy wykonując prace zgodnie stwierdzili, że to bardzo ciekawe i wciągające zadanie.
6
Dzień Kobiet w Naszej Szkole
- 35
8 marca był w nazej szkole wyjątkowym dniem, który upłynął w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Dziękujemy chłopcom i panom za życzenia, kwiaty i upominki.
2
Wycieczka do apteki
W ramach realizacji tematyki zdrowotnej „Dbamy o zdrowie” dnia 6 marca 2024r. pierwszaki wybrały się na wycieczkę do pobliskiej apteki. Celem wycieczki było poznanie pracy farmaceuty, wyglądu i wyposażenia apteki oraz asortymentu leków.
Podczas wizyty dzieci miały okazję zobaczyć wnętrze apteki z bliska. Okazało się, że od środka apteka kryje wiele fascynujących miejsc i rzeczy. Panie farmaceutki pokazały dzieciom różne maści, krople, syropy, tabletki, kolorowe plastry, które pomagają w walce z chorobą. Dzieci zobaczyły, w jaki sposób są poukładane leki. Okazało się, że bez odpowiedniej segregacji znalezienie ich byłoby bardzo trudne. Dzieci zostały też zaproszone na zaplecze, gdzie mogły zobaczyć, w jaki sposób wykonuje się różnego rodzaju maści i lekarstwa na receptę. Podczas miłej pogadanki Panie farmaceutki przypomniały wszystkim dzieciom, że pod żadnym pozorem nie mogą bawić się lekarstwami, a zażywać je tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej. Pierwszaki dowiedziały się również, że praca w aptece jest bardzo ważna i odpowiedzialna.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały wypowiedzi Pań farmaceutek i zadawały liczne pytania. Na koniec spotkania wręczyły Paniom podziękowanie za poświęcony czas i wprowadzenie w tajniki ważnej pracy farmaceuty, a Panie poczęstowały dzieci witaminowymi lizakami.
SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ
W poniedziałek 29 lutego br. naszą szkołę odwiedziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju pani Joanna Pilarska. Tematem spotkania było m.in. bezpieczeństwo w sieci. W najbardziej fachowy sposób opowiedziała uczniom klasy I-III i IV-VIII o zasadach bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Podczas prelekcji szeroko omówiony został problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Pani policjant zwróciła uwagę na rodzaje przestępstw i wykroczeń, które najczęściej popełniane są w Internecie. Podkreślona została waga odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Uczniowie naszej szkoły zostali szczególnie uczuleni na tzw. cyberprzemoc, która objawia się zamieszczaniem w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływaniem do czynów zabronionych, grożeniem itp. Tym samym młodzi ludzie zostali także szczegółowo poinformowani o zagrożeniach, jakie czyhają na nich w sieci. Pani Joanna przytoczyła także, ku przestrodze, przykłady popularnych przestępstw popełnianych przez nastolatków w naszym powiecie.
2
Ku pamięci!
Dnia 3 marca 2024r. odbył się w Biłgoraju Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Jego ideą jest upamniętnienie bohaterów podziemia antykomunistycznego. Nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele stanowili liczną grupę wśród uczestników wydarzenia.
Cześć i Chwała Bohaterom!18
Zdrowo i kolorowo
Wiosenna pogoda zainspirowała pierwszaków do przygotowania zdrowych, kolorowych kanapek.
Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło sałaty, pomidorów, ogórków, papryki i wyhodowanej przez dzieci rzeżuchy. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane samodzielnie. I to sprawdziło się doskonale. Samodzielnie wykonane kanapki z dużą ilością warzyw smakowały nawet największym niejadkom. Głównym celem zajęć było poznanie kolejności działań przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
4
1 marca-Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 3
Ustanowiony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski 3 lutego 2011r., aby uhonorować żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
W naszej szkole miały miejsce różne formy obchodów. Okoliczności powstania tego święta oraz sylwetki niektórych żołnierzy zostały przedstawione na okolicznościowej gazetce. Na lekcjach historii wykorzystane zostały materiały Instytutu Pamięci Narodowej, „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” – cykl etiud filmowych, które przedstawiają sylwetki żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Uczniowie klasy 5 pod opieką pani Elżbiety Przytuły- nauczycielki historii udali się na ,,plenerową lekcję historii”, do miejsc upamiętnienia żołnierzy, którzy swoje życie związali z Ziemią Biłgorajską.
W kompleksie lasów Puszczy Solskiej, nieopodal wsi Ciosmy jest oznaczone i opisane miejsce, gdzie mieścił się bunkier Andrzeja Kiszki (1921- 2017) ps. ,,Dąb”, ,,Leszczyna”, ,,Bogucki”. To najdłużej ukrywający się żołnierz AK z powiatu biłgorajskiego. Schron był jego ,,domem” przez ponad 8 lat. Został pojmany 30 grudnia 1961r. Przeżył więzienie. Zmarł w 2017 r. w wieku 96 lat.
Innym bohaterem, którego uhonorowano obeliskiem w pobliżu budynku Leśnictwa Rogóźnianka, jest Bolesław Usow (1913- 1954) ps. ,,Konar”. W czasie wojny nadleśniczy w leśnictwie Huta Krzeszowska oraz zastępca dowódcy oddziału AK ,,Ojca Jana”- Franciszka Przysiężniaka.
Obydwu mężczyzn, pochodzących z różnych środowisk, o różnym wykształceniu i pochodzeniu społecznym, połączyła jedna idea- WOLNA POLSKA.
Hej ! Kolęda, kolęda …
Dnia 28 stycznia 2024 r. podczas Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Lipinach Górnych uczniowie naszej szkoły zaśpiewali kolędy i pastorałki: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Mario, czy wiesz”, „Kolęda dla nieobecnych”, „Tylko jedna jest taka noc”, „Pastorałka od serca do ucha”.
Wystąpili: Natalia Pawelec, Magdalena Oleszek, Patrycja Powroźnik, Nikola Ożga, Julia Siek, Karolina Czarny, Amelia Oleszek, Rozalia Bzdyra, Alicja Kołodziej, Hanna Korpal, Tomasz Szyszka, Eryk Lewkowicz, Sebastian Smagała.
Tego samego dnia w Potoku Górnym odbyło się „Spotkanie z kolędą”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Hanna Korpal („Kolęda dla nieobecnych), Alicja Kołodziej (O, gwiazdo betlejemska), Rozalia Bzdyra (Mario, czy wiesz”). Uczniów do występu przygotował pan Andrzej Deryło.
Podsumowanie I półrocza w przedszkolu
Oddział przedszkolny, grupa 3 i 4 latki.
Pierwsze półrocze przyniosło wiele ciekawych wydarzeń, upłynęło pracowicie i dostarczyło dużo radości. Zobaczmy, co wydarzyło się u nas w ostatnich miesiącach...
Dni otwarte w Zespole Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu
W dniu 13 lutego 2024r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w Dniach Otwartych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Mieli możliwość zapoznania się z bogatą ofertą szkoły, zwidzali internat, klasopracownie oraz sale warsztatowe. Pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół zaprezentowali szereg maszyn, narzędzi rolniczych, tłocznię oleju oraz wirtualną strzelnicę, w której swoich sił prówbowali również uczniowie naszej szkoły. Czas umilił im słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów kierunku Technik żywienia i Usług Gastronomicznych.
65
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową. W naszej szkole również świętowaliśmy. klasy I - III w ramach swoich zajęć brały udział w zabawach językowych. Za zaangażowanie zostali nagrodzeni pamiątkowymi biało - czerwonym serduszkiem. Uczniowie klas IV – VIII zmierzyli się z różnymi zadaniami. Podzieleni na grupy wskazywali poprawne wypowiedzi, próbowali swoich sił przy wymawianiu „łamańców językowych”, starali się zrozumieć archaizmy. Wykazali się również kreatywnością przy układaniu nowych słów z liter podanego wyrazu. Widać było zaangażowanie i wielkie emocje.
Jaka moja mowa śliczna – pisała w piosence Agnieszka Osiecka, dodając w refrenie: ucz, ucz, ucz się polskiego.
Warto więc dbać o nasz język ojczysty!
38
Dzień Języka Ojczystego w przedszkolu
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
21 lutego 2024r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Głównym celem zajęć było kształtowanie świadomości językowej i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Przedszkolaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, obejrzały prezentację multimedialną „Jak inaczej nazywamy….”, ochoczo bawiły się w rozpoznawanie liter i ich kolorowanie, układały i odczytywały wyrazy z sylab, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne „łamańce językowe”. Dzieci wysłuchały bajek polskich czytanych przez nauczyciela. Przedszkolaki zostały uświadomione, że język polski jest jednym z trudniejszych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.
17
Nowi czytelnicy
16 lutego 2024 r. uczniowie klasy I zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki. Było to ich pierwsze spotkanie w krainie książek, zakończone pasowaniem na czytelnika. Podczas zajęć uczniowie poznali pracę bibliotekarza, dowiedzieli się jakie zasady obowiązują w bibliotece, jak postępować z wypożyczonymi książkami, jak o nie dbać. Nowi czytelnicy sami dokonali wyboru pierwszej książki do samodzielnego czytania. Na pamiątkę wydarzenia otrzymali dyplomy, zakładki do książek oraz wyprawki czytelnicze ufundowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”. W skład wyprawki wchodzi książka Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” z pięknymi ilustracjami Emilii Dziubak i „Przewodnik dla rodziców – Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”. Mamy nadzieję, że czytanie będzie dla pierwszoklasistów wspaniałą przygodą.
16
Walentynki
- 27
Babeczki na Walentynki
W dniu 13.02.2024r., przedszkolaki przygotowały babeczki, które podarowały swoim rodzicom z okazji Walentynek.
10
Choinka 2024
26 stycznia 2024 r. w naszej Szkole odbyła się zabawa choinkowa. Były tańce i dużo radości. Młodsi zaprezentowali się w strojach karnawałowych. Muzykę zapewnił DJ Mario. Rodzice zadbali o pyszne jedzenie. To był wspaniały wieczór.
55
Ogólnopolski Konkurs „Układ taneczny do piosenki Mam chusteczkę”
Przedszkolaki wraz z wychowawcami w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Czyściochowa Akademia” przygotowały układ choreograficzny do piosenki „Mam chusteczkę”. Dziewczynki przebrały się za Świnki Zakatarzynki, a chłopcy za chusteczki. Utwór „Mam chusteczkę” porwał dzieci do tańca, a praca nad zadaniem konkursowym przyniosła wiele radości! Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Dzień Babci i Dziadka
20 stycznia 2024 r. w sobotni wieczór w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która zgromadziła całą społeczność szkolną, rodziców i gości. Bohaterami spotkania byli oczywiście Babcie i Dziadkowie. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Stanisław Dyjak - Wójt Gminy Potok Górny, Ks. Stanisław Małysz – Proboszcz Parafii Lipiny, Pan Henryk Kapica – Przewodniczący Rady Gminy oraz Pan Damian Deryło Radny Rady Gminy w Potoku Górnym, Pan Tomasz Koń - Dyrektor GOK oraz Pani Jolanta Borowiec - sołtys Lipin Górnych – Borowina i Pan Zbigniew Pawelec - sołtys Lipin Górnych – Lewki. Do Seniorów popłynęły życzenia od Pani Lucyny Przytuły Dyrektora Szkoły, do których dołączyli się zaproszeni goście. Najważniejszym punktem programu były występy przedszkolaków i uczniów, którzy zaprezentowali się w wierszach, piosenkach, tańcach i koncercie kolęd. Uczniowie klas I – III wystąpili w „Baśni o 12 miesiącach” . Część artystyczną zakończyło chóralne „Życzymy, życzymy” i wręczenie kwiatów. Spotkanie uświetnił występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipin Górnych - Borowiny, które przy akompaniamencie akordeonowym dyrektora GOK-u wykonały znane piosenki biesiadne i kolędy. W przygotowanie imprezy zaangażowali się: Nauczyciele, Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców, która przygotowała dla wszystkich część kulinarną wydarzenia.
Uroczystość sprawiła wiele radości wszystkim zebranym, a w szczególności Babciom i Dziadkom. To był bardzo udany wieczór.47
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie