• W SKLEPIE SPOŻYWCZYM

          • Dnia 28 września uczniowie klasy III wspólnie z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do miejscowych sklepów spożywczych „ABC” i „Stokrotka”. Dzieci miały okazję obserwować z bliska pracę ekspedientki.  Z ogromnym zainteresowaniem oglądały wszystkie regały, półki i zamrażarki znajdujące się w sklepie. Pani ekspedientka pozwoliła chętnym dzieciom obsługiwać kasę fiskalną, co sprawiło im ogromną frajdę. Wycieczka ta dostarczyła im wielu pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Uczniowie utrwalili właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Na zakończenie dokonaliśmy drobnych zakupów. Dzieci dostały również słodką niespodziankę od pani ekspedientki.

            Dziękujemy pracownikom sklepów za miłe przyjęcie. 

            To była super przygoda!

          • Tydzień Profilaktyki Chorób Zakaźnych

          • 25 września naszą szkołę odwiedziła szkolna pielęgniarka, pani Grażyna Pisarczyk. Przeprowadziła ona z dziećmi klas młodszych i starszych pogadankę na temat "Jak prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia". Przypomniała, co to są choroby zakaźne oraz co je powoduje. Wskazała na ważną rolę szczepień ochronnych, które pozwalają zapobiec zakażeniom.
            Informacje na temat chorób zostały również zamieszczone na tablicy Koła PCK.
            Bardzo dziękujemy za wartościowe spotkanie. Z pewnością będziemy korzystać z cennych porad. 

          • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW

          • W dniu 10.10.23r. przedszkolaki wspólnie z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Kina Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku oraz  Muzeum Ziemi Leżajskiej. Miały okazję obejrzeć bajkę pt. „Titina”. W trakcie trwania seansu było dużo wątków, a sama historia była oparta na prawdziwych wydarzeniach. Przedstawiona została poruszająca historia o psie, który wspólnie ze swym właścicielem wyrusza sterowcem w podróż na Biegun Północny. Po obejrzeniu bajki nadszedł czas na zwiedzanie Muzeum Ziemi Leżajskiej. Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii powstawania drewnianych zabawek. Ze skupieniem przyglądały się wystawom. Na zakończenie wzięły udział w warsztatach, na których same mogły pomalować konika i zabrać go do domu. Przedszkolaki odwiedziły również Park Zabawek Leżajskich, w którym podziwiały nadzwyczajnych wymiarów modele: dzięciołka, wozu z konikiem, konia na biegunach, witraczka, ludzika schodzącego po drabinie oraz ptaka - klepaka. Dzieci były zachwycone tym co mogły zobaczyć. Uśmiechnięte buzie były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci na długie lata.

          • Sukcesy naszych uczniów w szachach

          • Dnia 7 i 8 października w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyły się Turnieje Szachowe. Turnieje były podzielone kategoriami umiejętności szachowych. Grupa C (początkujący gracze) liczyła 9 zawodników. Z naszej szkoły wystąpili Aleksander Wróbel, który zajął I miejsce i Sebastian Smagała - III miejsce. W grupie B (bardziej zaawansowanej) wzięło udział 25 zawodników, wśród nich Eryk Lewkowicz i Tomasz Szyszka, który zajął VI miejsce. Chłopcy rozwijają swoją pasję do szachów w Biłgorajskim Klubie Szachowym Top Chess. Zajęcia prowadzi p. Artur Kimak. Na terenie naszej szkoły grę w szachy rozpowszechnia p. Paweł Tutka, który prowadzi zajęcia szachowe, wspiera i przygotowuje uczniów do turniejów. Gra cieszy się dużym zainteresowaniem.

            Gratulujemy!

          • Dzień chłopaka

          • Tradycyjnie 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Jest to okazja do różnych form integracji.  Były kwizy z wiedzy o…dziewczynach, gry planszowe i własnoręcznie przygotowany sok owocowy, wspólna pizza, pieczenie babeczek. Wszyscy chłopcy otrzymali również drobne upominki od dziewczynek ze swoich klas. Odbyły się też wybory Chłopaka Roku 2023. Tytuł ten zdobył Piotr Gielara z kl. VII, drugie miejsce przypadło ex aequo Szymonowi i Filipowi Kołodziej z klasy III.

            To był naprawdę udany dzień!

          • Zabawa jest nauką, nauka zabawą

          • Dnia 3 października 2023r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Rzeszowa. Głównym celem wyjazdu była popularyzacja nauki w nowoczesnej formie, jaką oferuje Podkarpackie Centrum Nauki ,,Łukasiewicz”. To miejsce interaktywne, dynamiczne, w którym można eksperymentować, doświadczać, testować, odkrywać i rozwijać naukowe zainteresowania.
            Następnie pojechaliśmy do Galerii Rzeszów. Tam wycieczkowicze według własnego uznania wybierali sobie menu. Potem udaliśmy się  na seans filmowy. Klasy młodsze obejrzały film ,, O psie, który jeździł koleją”, natomiast klasy IV- VIII produkcję ,, Siła naszych marzeń”.
            Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że to był udany wyjazd. Pełen dobrych, różnorodnych wrażeń.

                                                                                                                                                               E.P.

          • Uczniowie klasy IV dostali laptopy.

          • W dniu 27 września 2023 r. w ramach edukacyjnego programu  „Laptop dla ucznia” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji uczniowie klasy IV otrzymali na własność laptopy, które będą im służyć do nauki w domu i szkole. Przekazania sprzętu dokonał osobiście wójt Gminy Potok Górny w obecności rodziców oraz kierownika GZ ds. Oświaty w Potoku Górnym i dyrektora szkoły. To był bardzo radosny dzień.

          • XXX Akcja Sprzątania Świata

          • W dniu 27 września nasza szkoła wzięła udział w 30! Akcji Sprzątania Świata - Polska "Sprzątanie świata łączy ludzi". Głównym celem było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Idea rozumiana jest jako łańcuch działań, którego początkiem jest tworzenie odpadów, ich selektywna zbiórka i kończący ją recykling. Wszystkie klasy zaopatrzone w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone miejsca, które solidnie posprzątali. Łącznie zebrano 14 worków śmieci. Czynny udział w takiej akcji dał uczniom do zrozumienia, że należy dbać o środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. Na koniec odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

             

          • KALIGRAMY - SŁOWA OBRAZEM PISANE

          • 26 września obchodzimy  Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji wzięliśmy udział w Szkolnym konkursie plastyczno - językowym „Kaligramy – słowa obrazem pisane”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej znaczenie danego słowa w wybranym przez siebie języku europejskim. Słowo należało przedstawić w taki sposób, aby jego znaczenie było czytelne także dla osoby, która nie zna danego języka. Komisja konkursowa przy ocenie prac brała pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, poprawność językową, pomysłowość, samodzielność oraz estetykę wykonania.

            Zwycięzcy konkursu w kategorii klas I-III:

            I miejsce – Iga Kołodziej

            II miejsce – Lena Siek

            III miejsce – Kamil Bazan

             

            Nagrodzeni uczniowie w kategorii klas IV – VIII:

            I miejsce – Magdalena Siek

            II miejsce – Wojciech Bucior

            III miejsce – Magdalena Oleszek

            Wyróżnienie – Oliwia Szyszka

          • INSPIROWANE PRZYRODĄ

          • Korzystając z pięknej wrześniowej pogody lekcje plastyki odbywały się na świeżym powietrzu.  Uczniowie nie potrzebowali farb, pędzli czy kredek. Do powstania pięknych prac wystarczyła kartka papieru i wszystko to, co znaleźli wokół siebie. Każdy chętnie i z entuzjazmem tworzył pracę z materiału przyrodniczego w roli głównej, a efektem były prawdziwe „dzieła sztuki”, których niestety nie można było zabrać do domu,  jedynie utrwalić na zdjęciu.

            K.P.

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY „ZABAWA SZTUKĄ”

          • Uczniowie klasy IV w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczą w Ogólnopolskim  Projekcie Edukacyjnym pt. „Zabawa sztuką”. Projekt jest zgodny z podstawą programową i kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.
            Głównym celem Projektu jest propagowanie sztuki przez zabawę w korelacji
            z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie
            z założeniami pedagogiki freblowskiej. Ponadto ma za zadanie wprowadzić dzieci w świat sztuki poprzez zabawę, rozwijać kreatywność, innowacyjność, poczucie estetyki
            i wrażliwości na piękno, budować więzi w grupie, rozwijać wiarę we własne możliwości.

            Realizacja projektu polega na tym, iż nauczyciel koordynujący projekt wybiera co najmniej 5 zadań wskazanych na liście organizatora projektu
            i  realizuje je w taki sposób, by każde dziecko mogło się zaangażować w jego wykonanie wykazując się kreatywnością. Podsumowaniem projektu będzie fotorelacja umieszczona na stronie szkoły i grupie projektu.

             

             Koordynator projektu: Kazimiera Pawelec

          • Pokaz historyczny

          • W środę, 20.09.2023 r., oglądaliśmy pokaz historyczny w wykonaniu grupy Rekonstrukto pt. Powstanie Styczniowe. W tym roku obchodzimy 160. rocznicę tego wydarzenia.

            Dzięki strojom i rekwizytom mogliśmy się przenieść do czasów, gdy nasi przodkowie walczyli                         o wolność. Dowiedzieliśmy się dlaczego doszło do powstań narodowych, przypomnieliśmy sobie, jaką rolę w historii odegrał patron naszej szkoły – Tadeusz Kościuszko, ale także skąd wzięła się nazwa kosynierzy , jak wyglądał szyk bojowy powstańców oraz jakie represje ponosili Polacy za udział w zrywach narodowych.

            Występ zakończył się pokazem musztry, a nasi koledzy okazali się pojętnymi uczniami.

            Zapamiętajmy ważne słowa wypowiedziane na zakończenie przez prowadzącego: Wolność nie jest dana nam raz na zawsze, a każde pokolenie Polaków musi być wychowane w świadomości własnej kultury, historii i tradycji.

          • Dzień Przedszkolaka

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto wszystkich dzieci, które uczęszczają do przedszkola.  W 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.  

            W uchwale zapisano: "Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej".

            W naszym przedszkolu, jak każdego roku, przedszkolaki obchodziły swoje święto – Dzień Przedszkolaka.

            W tym dniu na dzieci czekało kilka atrakcji. Maluchy i Starszaki ten dzień spędziły razem. Dzieci z wychowawczyniami przygotowały gofry z konfiturami. W sali wszyscy wspólnie się bawiliśmy.  Sala przedszkolna zamieniła się w kino. Dzieci „zakupiły” bilety i popcorn, po czym obejrzały bajkę „Pinokio”. Na koniec dnia przedszkolaki otrzymały pamiątkowe medale. Do domu wróciły z przedszkola z uśmiechem na twarzy.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • Dzień Kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. To święto, które skupia wszystkie dzieci wokół „kropkowego” zadania. 15 września 2023. dzieci oraz nauczyciele przyszli ubrani w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z książką Petera H. Reynoldsa „THE DOT” (ang. Kropka). Opowiada ona o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce". Uczniowie i przedszkolaki opowiedzieli też o swoich talentach i umiejętnościach. Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach "z kropką" - dzieci tworzyły prace plastyczne, uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz zabawach matematycznych, których tematem była kropka.

          • Narodowe czytanie

          • Lekturą tegorocznej, już 12 edycji, akcji Narodowe Czytanie była powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywane jest do Pana Tadeusza A. Mickiewicza. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku.

            Akcja Narodowe Czytanie organizowana była w tym roku 12 września we współpracy z Biblioteką Gminną oraz GOK –iem w Potoku Górnym. Uczniowie  naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na miejsce rowerami. Pani Dyrektor oraz uczennice z kl. VII i kl. VIII odczytały fragmenty  powieści "Nad Niemnem" opisujące historię Jana i Cecylii.

            Następnie został przeprowadzony quiz dotyczący wysłuchanej opowieści. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe zakładki.

             Na zakończenie nauczyliśmy się dawnej pieśni szlacheckiej "Ty pójdziesz górą", a akompaniował nam na akordeonie Pan Dyrektor GOK-u.

            Taka forma akcji  Narodowe Czytanie to nie tylko obcowanie z literaturą oraz uwrażliwianie na piękno języka polskiego, lecz także świetna okazja do wspólnego spędzania czasu i promowania zdrowego stylu życia. Szkoda, że inni do nas nie dołączyli.

          • Minecraft Education

          • Wraz z dniem 12 września 2023 r. uczniowie wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzymują bezpłatny dostęp do tej edukacyjnej platformy.Minecraft: Education Edition za darmo dla uczniów.
            Jak pobrać? Instrukcja:
            W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Minecraft Education z oficjalnej strony. Teraz możemy zalogować się do aplikacji, jednak potrzebne są dane konta ZPE - te otrzymamy w szkole. Wpisujemy więc login i dodajemy rozszerzenie "@zpe.gov.pl" oraz hasło logowania ZPE.Minecraft: Education Edition jest dostępny za darmo, rzecz jasna, również dla nauczycieli.
            Pamiętajmy też, że dostęp do platformy uzyskują uczniowie od klasy 4.

          • Wybory Samorządu Uczniowskiego

          • Dnia 14 września 2023 r. odbyły się w naszej szkole demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na spotkaniu całej społeczności szkolnej.

            Nowy skład Samorządu Uczniowskiego jest następujący:

            Przewodnicząca SU – Paulina Gielara kl. VIII
            Zastępca – Oliwia Szyszka kl. VIII
            Skarbnik -  Rozalia Bzdyra  kl.VII                                                                           

            Członkowie Zarządu SU – Hanna Korpal, Alicja Kołodziej, Amelia Oleszek kl.VII

            Opiekunami Samorządu zostali p. Katarzyna Kiełbowicz i p. Andrzej Deryło.

          • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24

          • 4 września 2023 r. o godz. 8.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym w Lipinach Górnych,  sprawowaną przez proboszcza ks. Stanisława Małysza rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.
            Nasi uczniowie włączyli się w służbę liturgiczną przy ołtarzu.
            Dalsza część uroczystości z ceremoniałem sztandaru Szkoły i hymnu państwowego przebiegała w szkole. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, przedszkolaki, rodzice, bliscy uczniów.  Zgromadzonych powitała dyrektor szkoły Pani Lucyna Przytuła, życząc wszystkim dobrego, bezpiecznego roku i wielu sukcesów.
            Przypomniała też o 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, o tragicznych latach wojny,
            o ofiarach i Bohaterach. Wspominała śp. Pana Franciszka Gruma, kierownika Szkoły.
            Poległych, walczących  oraz ofiary wojny uczczono Minutą ciszy. Następnie delegacja złożona z przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców wraz z Panią dyrektor złożyła kwiaty i zapaliła symboliczne światło pamięci przy tablicy mjr Kazimierza Feliksa Chmielewskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu.
            Uroczystość zakończyła się  słowami Pani dyrektor: „Rok Szkolny 2023/24 uważam za rozpoczęty” oraz brawami zgromadzonych.. Po odprowadzeniu  Sztandaru uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych..
            Na okoliczność rozpoczęcia roku szkolnego listy gratulacyjne nadesłali: Minister Edukacji
            i Nauki, Lubelski Kurator Oświaty oraz Wójt Gminy Potok Górny.
            Nad przebiegiem uroczystości czuwała Pani Kazimiera Pawelec – opiekun pocztu sztandarowego

          • Już czas. Do szkoły czas.

          • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy!!!!
            Witam wszystkich po wakacjach i zapraszam do szkoły. Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 odbędzie się 4 września 2023 r. w następującym porządku:
            Godz. 8.00 Msza Święta w kościele parafialnym w Lipinach.
            Godz. 9.00 spotkanie ogólne w sali gimnastycznej  z ceremoniałem Sztandaru Szkoły i Hymnu Państwowego.
            Godz. 9.45 spotkania klasowe z wychowawcami.
            Na dobry początek dedykuję Wszystkim muzyczny upominek.
            Do zobaczenia w poniedziałek.
            Dyrektor Szkoły.

          • Nagrody za udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Dbam o zdrowe zęby każdego dnia"

          • Przedszkolaki w roku szkolnym 2022/23 realizowały Ogólnopolski Program Edukacyjny CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA. W ramach tego programu dzieci wspólnie z wychowawcami podejmowały szereg działań w zakresie edukacji zdrowotnej. Braliśmy udział w konkursach, w których zostaliśmy nagrodzeni. Ostatnim konkursem w roku szkolnym 2022/2023 było wykonanie zespołowej pracy plastycznej pt. „Dbam o zdrowe zęby każdego dnia”. Maluchy wykonały pracę „Z Królikiem Higienkiem dbam o zdrowe zęby”. Dzieci z Zerówki wykonały pracę „Dbaj o zęby”. Obydwie grupy zostały nagrodzone. Przedszkolaki  otrzymały produkty do higieny jamy ustnej. W wakacje, 28 lipca 2023r. odbyło się wręczenie nagród przez wychowawców.