• Warsztaty świąteczne z udziałem rodziców

          • W środę 13 grudnia 2023 roku w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia w oddziałach przedszkolnych odbyły się warsztaty pieczenia i ozdabiania pierniczków. Przedszkolaki i ich rodzice z zaangażowaniem włączyli się w akcję. Każdy z nich dołożył wszelkich starań, by ich dzieła prezentowały się jak najpiękniej. Zabawa była doskonała i przyniosła jej uczestnikom dużo radości. Pierniki zostały zapakowane i przekazane Radzie Rodziców na Świąteczny Kiermasz, który odbył się 17 grudnia 2023 roku przy kościele parafialnym.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i dzieciom za udział w warsztatach.

          • "Krew ratuje życie"

          • W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi.
            Właśnie w listopadzie został ogłoszony Szkolny Konkurs na Plakat pod hasłem "Krew ratuje życie", którego rozstrzygnięcie nastąpiło w grudniu.

            Cele konkursu:
            - Wzbudzenie zainteresowania tematem honorowego oddawania krwi.
            - Kształtowanie właściwej postawy wobec idei krwiodawstwa.
            - Uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi.
            - Uświadomienie, że krew ratuje życie.
            - Wdrażanie do zdrowej rywalizacji i twórczego myślenia.

            I miejsce - Natalia Pawelec - klasa III
            II miejsce - Iga Kołodziej - klasa III
            III miejsce - Sara Rębacz - klasa III
            wyróżnienie - Zuzanna Żołopa - klasa III

            Prace zostały poddane ocenie według następujących kryteriów - zgodność z tematem konkursu, pomysłowość i kreatywność, oryginalność, walory artystyczne i estetyczne, dobór środków i techniki plastycznej, kompozycja, estetyka wykonania.

            Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w naszej szkole.

          • „Makulatura na Misje”

          • Nasza Szkoła po raz kolejny odpowiedziała na apel Grupy Charytatywnej przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku i wzięła udział w Akcji „Makulatura na Misje”.  Razem ze Szkołą Podstawową w Lipinach Dolnych zebraliśmy ponad 1100 kg makulatury z przeznaczeniem na budowę 35 studni dla ludności Afryki. Dostęp do czystej wody jest elementarną potrzebą ludzką.
            Jej zaspokojenie to jedna z najbardziej istotnych form pomocy ratujących życie mieszkańców Afryki oraz spełnienie jednego z uczynków miłosierdzia „spragnionych napoić”. Dzięki zaangażowaniu koordynatora Akcji Pana Ryszarda Łuczyka oraz Ludzi Dobrej Woli wybudowano już 34 studnie głębinowe w Sudanie Południowym, Zambii, Madagaskarze, Kamerunie, Czadzie, RPA. Dostęp do wody to szansa na lepsze życie. Cieszymy się, że do tego dzieła  dołożyliśmy małą cząstkę. Dziękujemy Radzie Rodziców z naszej Szkoły
            i Lipin Dolnych  oraz druhom OSP Lipiny Dolne
            za pomoc w organizacji zbiórki. Makulatura została dostarczona do Przeworska 8 grudnia 2023 r. Niech okazane dobro powraca do wszystkich ze zdwojoną siłą.

          • „Zapal Światło Wolności” – 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

          • Nasza Szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji społecznej „Zapal Światło Wolności”.
            13 grudnia 2023 r. o godz. 19.30 w oknach swoich domów zapalimy świece dla uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego

            Akcja została zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu. Nawiązuje ona do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia po pamiętnym 13 grudnia 1981 roku, wykonali – w Pałacu Apostolskim papież Jan Paweł II oraz w Białym Domu Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych – ale także inni mieszkańcy ówczesnego wolnego świata.

            Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 r. Ten stan nadzwyczajny doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 r. Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

            W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie

          • Powiatowe Drużynowe Igrzyska Dzieci w Szachach Szybkich

          • Dnia 5 grudnia 2023r. w SP Goździe Lipińskim odbyły się Powiatowe Drużynowe Igrzyska Dzieci w Szachach Szybkich, w których wzięło udział łącznie 19 drużyn z całego Powiatu Biłgorajskiego. Naszą Szkołę reprezentowała drużyna uczniów klasy VI w składzie:

            Tomasz Szyszka - I szachownica

            Eryk Lewkowicz - II szachownica

            Sebastian Smagała - III szachownica

            Nikola Ożga - IV szachownica

            Na każdej szachownicy uczniowie zagrali po 7 partii systemem szwajcarskim. Nasza drużyna zajęła IV miejsce Tomasz Szyszka został najlepszym szachistą turnieju. Grał na pierwszej szachownicy z najlepszymi zawodnikami, wygrał sześc partii,  jedną zremisował. Opiekunem i trenerem naszych uczniów jest Pan Paweł Tutka.

            Gratulujemy!

          • Serce za odwagę

          • Nasza Szkoła wzięła udział w akcji „Kartka dla Weterana” organizowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Przygotowaliśmy kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób złożyliśmy podziękowania za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny. To dzięki nim możemy bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę – bez przeszkód.

            Mamy nadzieję, że nasze kartki i życzenia sprawią kombatantom radość!

          • "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" - podsumowanie I modułu "Bądź dobry dla ludzi"

          • Klasa III zrealizowała zadania z modułu pierwszego. Uczniowie swoją przygodę z projektem rozpoczęli od wysłuchania opowiadania o chmurce Tosi, którą później wykonali według własnego pomysłu. Samodzielnie przeczytali książkę pt. „Dziewczynka z parku” i wykonali ćwiczenia w lekturniku. Przygotowali sesję fotograficzną w plenerze na terenie szkoły,potrzebne dodatki, przebrali się za bohaterów czytanej lektury i starali się zachowywać tak, jak jej bohaterowie. Wykonali wspólnie z przyniesionych materiałów makietę, która przedstawiała wybraną scenę z lektury. Stworzyli również „Lekturę na lince”. Na kartkach zilustrowali poszczególne wydarzenia,o których przeczytali w książce. Za pomocą spinaczy do bielizny zawiesili je na lince. W ramach projektu w klasie została zorganizowana akcja „Anioły”. Uczniowie wykonali miłą kartkę dla wylosowanej koleżanki lub kolegi. Doskonałą okazją do realizacji zadania dobroczynnego z pierwszego modułu był Dzień Życzliwości. Dzieci wykonały serduszka dla swoich kolegów i koleżanek, na których znalazły się miłe słowa i uczynki. Zakupiły cegiełki dla Fundacji „Pomóż i Ty”, zbierały plastikowe nakrętki na pomoc dla Karolka, wykonały kartki świąteczne dla Fundacji Pamięci Narodów – SERCE ZA ODWAGĘ. Zadania z pierwszego modułu dostarczyły dzieciom wielu ciekawych wrażeń i emocji. Były okazją do wspólnej nauki i zabawy.

                                                                                                                                                                        S.Dz.

          • ANDRZEJKI

          • Dnia 30 listopada 2023r. Samorząd Uczniowski zorganizował Andrzejki szkolne. Zabawy przebiegały w atmosferze wróżb i magii. Chętne osoby były przebierane za różne postacie. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w różnorodnych wróżbach. Mogli dowiedzieć się, co spotka ich w najbliższym czasie i jaka czeka ich przyszłość. Gwiazdy wywróżyły uczestnikom, jak będzie miała na imię ich sympatia, jaki zawód zdobędą w przyszłości, a także mnóstwo innych ciekawych, wzbudzających radość na twarzy wróżb.

          • Zabawy na śniegu

          • Za oknem zimowa aura i śnieg, który dzieci przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z dziećmi ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc.

          • Listy do Świętego Mikołaja

          • W naszej szkole pojawiła się świąteczna skrzynka na listy do Świętego Mikołaja oraz kącik, w którym dzieci mogły usiąść i napisać list. Korzystając z tej okazji, dzieci przygotowały listy ze swoimi świątecznymi marzeniami. Trzymamy kciuki, żeby wszystkie się spełniły!

          • Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego

          • 24 listopada 2023 r. uczennice naszej szkoły wzięły udział w XI edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego z Języka Angielskiego w SP w Potoku Górnym. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III: Sara Rębacz, Iga Kołodziej, Maja Maksimek oraz Magdalena Siek (kl.V), Alicja Kołodziej (kl.VII) i Julia Siek (kl. VII). W kategorii klas I – III wyróżniona została Iga Kołodziej. I miejsce w kategorii klas IV – VIII zdobyła Alicja Kołodziej, a Julia Siek otrzymała wyróżnienie. Gratulacje!

          • Gminny Turniej Szachowy

          • Dnia 23 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się V Gminny Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział 20 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy Potok Górny. Turniej był rozgrywany systemem  szwajcarskim, składał się z 7 rund w tempie 10 minut + 5 sekund za każdy ruch. Dwóch zawodników grało ze sobą tylko raz w przeciągu całego cyklu. Zwycięzcą turnieju został zawodnik z największą liczbą punktów.
            Wyniki przedstawiają się następująco:
            I miejsce – Maciej Tutka (SP  (Lipiny Dolne)
            II miejsce – Tomasz Szyszka (SP Lipiny Górne)
            III miejsce – Eryk Lewkowicz (SP Lipiny Górne)
            IV miejsce -  Gabriel Lewicki (SP Lipiny Dolne)
            V miejsce – Aleksander Wróbel (SP Lipiny Górne)
            VI miejsce – Sebastian Smagała (SP Lipiny Górne)
            VII miejsce – Leon Olekszyk  (SP Lipiny Górne)
            VIII miejsce – Karol Krasny (SP Potok Górny)
            IX miejsce – Bartłomiej Szyszka (SP Lipiny Górne)
            X miejsce – Alicja Kołodziej (SP Lipiny Górne)

            W rozgrywkach wzięli też udział:
            Maciej Świrk, Wojciech Świrk i Hanna Świrk – SP Szyszków,
            Dawid Zdanowski, Kacper Bucior i Błażej Socha – SP Potok Górny 
            Dawid Paruch i Łukasz Szpyt – SP Lipiny Dolne.
            Najmłodszą uczestniczką  była Hania Świrk. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplom i nagrody. Do zdobywców I, II i III miejsca trafiły dodatkowo  puchary i medale. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
            Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne gofry. Organizatorem Turnieju był nasz nauczyciel  pan Paweł Tutka przy nieocenionym wsparciu innych nauczycieli i pracowników szkoły.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 24 listopada 2023r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło tego dnia do szkoły swojego ukochanego pluszowego misia.

            Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, były zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz fotobudka. Dzieci wysłuchały bajek o misiach tj. „Kubuś Puchatek” i „Miś Uszatek”. Przedszkolaki samodzielnie zrobiły pyszne kanapki w kształcie misia.

            Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

          • Międzynarodowy Projekt Krokus

          • Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Krokus, który ma na celu upamiętnienie 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu oraz tysięcy innych dzieci, ofiar zbrodniczych działań nazistów. Dnia 21 listopada 2023 r. uczniowie klasy VIII zasadzili
            w przyszkolnym ogrodzie cebulki żółtych krokusów symbolizujących gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasie okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają przypominać o wszystkich dzieciach  zamordowanych podczas II wojny światowej i wyrażać nasz sprzeciw wobec wojny i przemocy. Sadzenie kwiatów było poprzedzone dyskusja o historii, o czasach wojny, o jej ofiarach, o cierpieniu oraz bohaterstwie osób, które narażając własne życie nieśli pomoc innym. Projekt został zainicjowany w 2005 r. przez Organizację Holocaust Education Ireland. Od wielu lat polskim koordynatorem jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Koordynatorem akcji  w naszej szkole jest Pani Monika Krasny.

          • Dzień życzliwości

          • 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to jedno z nietypowych świąt, które wywołuje pozytywne emocje. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły  ubrani w kolorze żółtym, który jest symbolem radości i optymizmu. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla wszystkich uczniów naszej szkoły małe niespodzianki z miłymi hasłami, pozytywnymi życzeniami i myślami. Zajęcia w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III upłynęły w atmosferze uśmiechu i dobrej zabawy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

             

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia w naszej szkole dominował kolor niebieski, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

            Przedszkolaki i uczniowie zapoznali się z własnymi prawami zapisanymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Wspólnie tworzyli plakaty, nauczyli się piosenki o prawach dziecka oraz wzięli udział w teleturnieju ze znajomości praw dziecka. Niech najlepszym podsumowaniem tych działań będą słowa Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci – są ludzie”.

          • Mundurowi w naszej Szkole

          • Jak wygląda nauka praktyczna? Jak zdobyta wiedza przyda się absolwentom Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu? Na te i inne pytania odpowiedzieli przedstawiciele szkoły, którzy w ramach doradztwa zawodowego odwiedzili  naszą klasę VII i VIII. Uczniowie mogli poznać ofertę  edukacyjną  szkoły ponadpodstawowej o profilu mundurowym tj. wojskowym, policyjnym, straży pożarnej, straży granicznej i wojskowo-technicznym. Prowadzący spotkanie podkreślił, że celem kształcenia w LO jest wprowadzenie młodzieży w świat nowoczesnych technologii oraz nowych rozwiązań edukacyjnych. Swoją szkołę promowały  też uczennice ubrane w mundury zachęcając do krótkiej musztry z użyciem atrap karabinów.  

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Dnia 17 listopada 2023 r. wzięliśmy udział w obchodach Światowego Dnia  Tabliczki Mnożenia. ŚDTM (ang. World Multiplication Table Day) to  akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki, wiązania nauki z przyjemnością. W tym dniu wszyscy mieli możliwość zmierzenia się z tabliczką mnożenia na specjalnie przygotowanych kartach pracy. W roli ekspertów wystąpili uczniowie lasy VI wkręcając w tabliczkową zabawę całą szkołę, swoje rodziny, sąsiadów i znajomych. Świętowanie tabliczki mnożenia zostało przypieczętowanie odznaką mądrej sowy i specjalnym certyfikatem. ŚDTM zakończył się, ale tabliczka mnożenia zostaje z nami na dłużej. Organizacją akcji zajął się Pan Paweł Tutka – nauczyciel matematyki.