• Dzień Języka Ojczystego w przedszkolu

          • „Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

            21 lutego 2024r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Głównym celem zajęć było kształtowanie świadomości językowej i propagowanie dbałości  o poprawność polszczyzny. Przedszkolaki odgadywały zagadki słowne i obrazkowe, obejrzały prezentację multimedialną „Jak inaczej nazywamy….”, ochoczo bawiły się w rozpoznawanie liter i ich kolorowanie, układały i odczytywały wyrazy z sylab, gimnastykowały swój język, próbowały recytować trudne  „łamańce językowe”. Dzieci wysłuchały bajek polskich czytanych przez nauczyciela. Przedszkolaki zostały uświadomione, że język polski jest jednym z trudniejszych języków na świecie. Język jest czymś w rodzaju okularów, przez które patrzymy na świat, jest częścią każdego z nas - mówimy nim niemal od urodzenia.

          • Nowi czytelnicy

          • 16 lutego 2024 r. uczniowie klasy I zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki. Było to ich pierwsze spotkanie w krainie książek, zakończone pasowaniem na czytelnika. Podczas zajęć uczniowie poznali pracę bibliotekarza, dowiedzieli się jakie zasady obowiązują w bibliotece, jak postępować z wypożyczonymi książkami, jak o nie dbać. Nowi czytelnicy sami dokonali wyboru pierwszej książki do samodzielnego czytania. Na pamiątkę wydarzenia otrzymali dyplomy, zakładki do książek oraz wyprawki czytelnicze ufundowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”. W skład wyprawki wchodzi książka Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” z pięknymi ilustracjami Emilii Dziubak i „Przewodnik dla rodziców  – Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem”. Mamy nadzieję, że czytanie będzie dla pierwszoklasistów wspaniałą przygodą.

          • Choinka 2024

          • 26 stycznia 2024 r. w naszej Szkole odbyła się zabawa choinkowa. Były tańce i dużo radości. Młodsi zaprezentowali się w strojach karnawałowych. Muzykę zapewnił DJ Mario. Rodzice zadbali o pyszne jedzenie. To  był wspaniały wieczór.

          • Ogólnopolski Konkurs „Układ taneczny do piosenki Mam chusteczkę”

          • Przedszkolaki wraz z wychowawcami w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Czyściochowa Akademia” przygotowały układ choreograficzny do piosenki „Mam chusteczkę”. Dziewczynki przebrały się za Świnki Zakatarzynki, a chłopcy za chusteczki. Utwór „Mam chusteczkę”  porwał dzieci do tańca, a praca nad zadaniem konkursowym przyniosła wiele radości! Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.

             

          • Dzień Babci i Dziadka

          • 20 stycznia 2024 r. w sobotni wieczór w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka,  która zgromadziła całą społeczność szkolną, rodziców i gości. Bohaterami spotkania byli oczywiście Babcie i Dziadkowie. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Stanisław Dyjak - Wójt Gminy Potok Górny, Ks. Stanisław Małysz – Proboszcz Parafii Lipiny, Pan Henryk Kapica – Przewodniczący Rady Gminy oraz Pan Damian Deryło Radny Rady Gminy w Potoku Górnym, Pan Tomasz Koń - Dyrektor GOK oraz Pani Jolanta Borowiec - sołtys Lipin Górnych – Borowina i Pan Zbigniew Pawelec - sołtys Lipin Górnych – Lewki. Do Seniorów popłynęły  życzenia od Pani Lucyny Przytuły Dyrektora Szkoły, do których dołączyli się zaproszeni goście. Najważniejszym punktem programu były występy przedszkolaków i uczniów, którzy zaprezentowali się w wierszach, piosenkach, tańcach i  koncercie kolęd. Uczniowie klas I – III wystąpili w „Baśni o 12 miesiącach” . Część artystyczną zakończyło chóralne „Życzymy, życzymy” i wręczenie kwiatów. Spotkanie uświetnił występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipin Górnych - Borowiny, które przy akompaniamencie akordeonowym dyrektora GOK-u wykonały  znane piosenki biesiadne i kolędy. W przygotowanie imprezy zaangażowali się: Nauczyciele, Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców, która przygotowała dla wszystkich część kulinarną wydarzenia.
            Uroczystość sprawiła wiele radości wszystkim zebranym, a w szczególności Babciom i Dziadkom. To był bardzo udany wieczór.

          • Klaun Walduś

          • 19 stycznia 2024 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedził znany wszystkim Klaun Walduś, który zachęcił zarówno młodszych, jak i starszych uczniów do wspólnej zabawy.

          • Spotkanie z pracownikami banku

          • W dniu 18 stycznia 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w niezwykłej lekcji w ramach zadań realizowanych z zakresu preorientacji zawodowej. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili pracownicy Banku Spółdzielczego w Tarnogrodzie. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się co to jest bank, na czym polega praca bankowca i jak jest odpowiedzialna. Wykonały pamiątkowe zdjęcie i otrzymały małe upominki. Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Banku Spółdzielczego w Tarnogrodzie.

          • PROJEKT EDUKACYJNY – MAKIETA AKADEMII PANA KLEKSA

          • Uczniowie kl. IV zainspirowani lekturą Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, stworzyli makiety przedstawiające szkołę, do której uczęszczał m.in. Adaś Niezgódka, a nauczycielem był niezwykły Ambroży Kleks. Prace powstały w ramach realizacji projektu z języka polskiego. Uczniowie wspólnie z nauczycielem zaplanowali działania i termin prezentacji makiet. Kolejnym etapem była praca w domach, gdzie powstawały poszczególne elementy. Uczniowie pracowali indywidualnie. Także rodzice włączyli się w te działania, podsuwając pomysły lub pomagając w wykonaniu trudniejszych elementów. Prezentacja w klasach nastąpiła 18 grudnia. Wystawę prac „AKADEMIA PANA KLEKSA OCZYMA UCZNIÓW” można obejrzeć w korytarzu szkolnym.

          • Narty Dzieciom

          • W dniach 11 - 12 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły udali się na stok narciarski "KiczeraSki" do Puław Górnych gdzie w ramach projektu "Narty Dzieciom" pod czujnym okiem instruktorów nabywali i doskonalili umiejętności jazdy na nartach. Większość uczniów  stawiało swoje pierwsze „kroki” w tym sporcie i mimo początkowych niepowodzeń świetnie radzili sobie na stoku. Piękny zimowy krajobraz, znakomite warunki narciarskie oraz posiadane umiejętności pozwoliły na pełne korzystanie z uroków tego sportu, a tym samym dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń.
            Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!

          • Warsztaty kulinarne

          • W dniach 11 i 12 stycznia 2024r. uczennice klas V, VII i VIII (które nie są zwolenniczkami sportów zimowych) wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Celem zajęć było wdrażanie do samodzielności wykonywania „kulinarnych smakołyków”.
            Pierwszego dnia dziewczynki przygotowywały kapuśniaczki według instruktażu p. Elżbiety Przytuły. Natomiast drugiego dnia piekły zdrowe ciasteczka pod nadzorem p. Edyty Karpińskiej.
            Wyroby dziewczynek smakowały wybornie!

            Wszyscy są zgodni, że były to ciekawe i pożyteczne zajęcia.

                                                                                                                                                                                E.P.

          • Wycieczka do Leżajska

          • W piękny, mroźny poranek  10 stycznia 2024r. nasze przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 udali się na wycieczkę do Leżajska. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku. Muzeum zostało  założone w roku 1971 przez o. Kajetana Grudzińskiego i gromadzi przedmioty zabytkowe z utraconych po II Wojnie Światowej klasztorów wschodnich, a także z innych klasztorów Prowincji. Pomieszczenia poszerzone w ostatnich latach obejmują zbiory obrazów, rzeźb i wytworów rzemiosła artystycznego. Dzieci miały okazję zobaczyć  sutannę  Świętego Jana Pawła II, tron papieski oraz stułę należąca do JP II. Kolejnym punktem programu była modlitwa w Klasztorze OO. Bernardynów oraz oglądanie przepięknej ruchomej szopki, która przedstawia panoramę miasta Betlejem oraz jego mieszkańców i oczywiście Świętą Rodzinę.  Następnie udaliśmy się do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury na spektakl teatralny „Baśń o grającym imbryku”. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem i radością obejrzały występ aktorów z grupy teatralnej Franciszek, działającej przy FOK. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów.

          • Zimowe „mobilki”

          • Uczniowie klasy IV z wielkim entuzjazmem podeszli do kolejnego zadania Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Tym razem zainteresowali się sztuką kinetyczną wielkich artystów takich jak: Jean Tinguely, Marcel Duchamp, Yaacov Agam. Najbardziej jednak przypadały im do gustu tzw. mobilki  Alexandra Caldera.  Mobile to rzeźby poruszające się pod wpływem ruchu powietrza lub zmiany temperatury.
            Piękne zimowe mobilki autorstwa  dzieci  przyozdobiły salę.

          • Kiermasz książki

          • Biblioteka szkolna zorganizowała kolejny kiermasz książki w ramach akcji „Książka dobra pod choinkę”, której celem było rozwijanie zainteresowań czytelnictwem. W dniach od 1 do 22 grudnia 2023 r. każdy, po atrakcyjnej cenie, mógł zakupić książkę dla siebie lub jako prezent dla bliskiej osoby.  Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszystkim życzymy przyjemnej lektury.

          • 80. rocznica pacyfikacji Potoka Górnego

          • 17 grudnia 2023 r. wzięliśmy udział w uroczystościach gminnych upamiętniających pacyfikację Potoka Górnego i okolicznych wsi dokonanej 19 grudnia 1943 r. przez żandarmerię niemiecką i uzbrojonych Ukraińców. Spalono wówczas 250 budynków
            i zamordowano 29 osób, w tym w bestialski sposób proboszcza potockiej parafii ks. Błażeja Nowosada. Wydarzenie było hołdem dla pomordowanych oraz wszystkich bohaterów i ofiar wojny. Miało podniosły charakter. Rozpoczęło się złożeniem wieńców na grobie kapłana męczennika na cmentarzu parafialnym w Potoku Górnym i przy tablicy pamiątkowej znajdującej się w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Potoku Górnym. Następnie została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył biskup Marian Rojek. Na zakończenie uczniowie SP w Szyszkowie zaprezentowali wymowną część artystyczna. Uroczystość  zgromadziła mieszkańców naszej gminy, przedstawicieli rodzin pomordowanych,  środowiska szkolne, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP, przedstawicieli władzy lokalnej, powiatowej i wojewódzkiej. Naszą Szkołę reprezentowała delegacja uczniów, rodziców i nauczycieli, dyrektor oraz poczet sztandarowy ze sztandarem.

          • „W służbie prawu” – edukacja prawna młodzieży.

          • 15 grudnia 2023 r. w naszej szkole gościliśmy  funkcjonariuszy Zakładu Karnego  w Dębicy Oddział Zewnętrzny w Chmielowie. Wizyta wiązała się  z realizacją Ogólnopolskiego programu  „W służbie prawu”, który dotyczy edukacji prawnej, głownie prewencji przestępstw wśród młodzieży. Funkcjonariusze przeprowadzili interesujące zajęcia dla uczniów klas VI – VIII. Zapoznali z podstawami prawa karnego. Tłumaczyli na czym polega praca Służby Więziennej. Zaprezentowali środki przymusu bezpośredniego i środki ochronne. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali film przedstawiający więzienną rzeczywistość. Zobaczyli jak wygląda jednostka penitencjarna „od środka”.  Dowiedzieli się, że przestrzegania prawa dotyczy każdego, że łamanie prawa może przekreślić plany na przyszłość, a więzienie jest dla każdego trudnym doświadczeniem.  Duże zainteresowanie wzbudziła obecność psa  Rudiego - tropiciela narkotyków oraz ćwiczenia praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej.
            Służba Więzienna to trzecia co do wielkości formacja mundurowa w Polsce. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw, zapewnia bezpieczeństwo na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych oraz resocjalizuje skazanych. Dziękujemy za spotkanie i wartościowe zajęcia.

          • Spotkanie opłatkowe

          • Dnia 22 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem księdza proboszcza i rodziców. Spotkaniu towarzyszyła radosna, świąteczna atmosfera. Swój program artystyczny przeplatany wspólnie śpiewanymi kolędami przedstawili uczniowie klasy trzeciej. Życzenia świąteczne złożyła dyrektor szkoły, pani Lucyna Przytuła. Przekazała również życzenia, które napłynęły do szkoły od osób i instytucji współpracujących z naszą szkołą. Do życzeń dołączył się ksiądz proboszcz – Stanisław Małysz. Zwieńczeniem spotkania było podzielenie się opłatkiem, indywidualne życzenia i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          • „Razem na Święta”

          • Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę produktów żywnościowych i higienicznych dla osób samotnych i potrzebujących. Paczki świąteczne trafiły do pięciu rodzin z terenu Gminy Potok Górny. Dziękujemy za zaangażowanie nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom. Okazane dobro zawsze powraca. Akcja charytatywna została przeprowadzona w ramach Ogólnopolskiego Programu „Razem na Święta”.