• Andrzejki 2022r.

          • Samorząd Uczniowski przygotował wróżby dla swoich kolegów i koleżanek. Każdy mógł się dowiedzieć co go  czeka w przyszłości, czy spełnią się jego marzenia...

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Dnia 21 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Szkoła zgłoszona do akcji UNICEF w ramach, której przeprowadzone zostały lekcje o w/w tematyce z wykorzystaniem filmów edukacyjnych gier Kahoot, prezentacji. Samorząd Uczniowski zapoznał wszystkich z Konwencją o Prawach Dziecka. Wszyscy uczniowie tego dnia byli ubrani na niebiesko i uczestniczyli w marszu. 

            #unicefpoland  #WorldChildrensDay

             

          • Podróże w przeszłość

          • Uczniowie klasy III na zajęciach zintegrowanych poznawali dawne dzieje swojego kraju. Dowiedzieli się o życiu i zajęciach  ludzi z prastarych osad, poznali najstarsze miasta Polski. Z ciekawością słuchali informacji o rycerzach, układali klasowy kodeks rycerski, zaprojektowali i wykonali swój herb. Z powagą poddali się pasowaniu na rycerza jako deklaracja i gotowość stosowania ideałów rycerskich w życiu klasowym i osobistym. Jednak najbardziej zainteresowały dzieci zamki i pałace – ważne świadectwo dawnych dziejów Polski. Ich charakterystyczne cechy konstrukcyjne przedstawiły w pracy przestrzennej, którą wykonali w domu wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. Wszyscy wykazali niezwykłą kreatywność i pomysłowość, a wykonane zamki przeszły najśmielsze oczekiwanie wychowawcy. Świadczy o tym też zainteresowanie wystawą uczniów, pracowników szkoły i gości odwiedzających naszą placówkę.  

          • Jesienny pokaz mody

          • Z okazji podsumowania tygodnia „Zabawy z listopadem” oraz kończącej się jesieni uczniowie klasy drugiej przygotowali „Jesienny pokaz mody”. Na wybiegu pojawili się fantastyczni, choć dopiero początkujący modele i modelki. Dzieci zaprezentowały się z wdziękiem na czerwonym dywanie w pięknych, kolorowych strojach zaprojektowanych wspólnie z rodzicami. Dzieci prezentujące najnowszą kolekcje jesiennej mody z wielkim zaangażowaniem  spacerowały po wybiegu. Towarzyszyła im dynamiczna, wesoła muzyka. Zabawa ta sprawiła im ogromną frajdę. Każdy chętnie pozował do zdjęć podczas rewii mody.

          • "Skąd się biorą produkty ekologiczne" - ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli

          • Przedszkolaki z naszej szkoły, już kolejny rok biorą udział w Programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Program ten, został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

            Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

            Główne założenie programu:

            • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
            • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
            • propagowanie zdrowego stylu życia,
            • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

            Zajęcia w programie realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”. Przedszkolaki biorą udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których uczą się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. W ramach tego programu wychowawczynie z oddziałów przedszkolnych prowadzą zajęcia praktyczne i teoretyczne nt. zdrowego żywienia, zabawy ruchowe, quizy itp. Dzieci poznały  tajniki pracy sadownika i rolnika. Przedszkolaki przygotowywały i degustowały wiele potraw z produktów ekologicznych. Były to: soki z warzyw i owoców, szaszłyki owocowe, babeczki marchewkowe, surówka z warzyw i owoców, kanapki, gofry, tosty. Dzieliły się przygotowanymi przez siebie potrawami z kolegami z innych klas. Rodzice dostarczali produkty do wykonania zdrowych potraw, zaopatrywali dzieci w przybory kuchenne. Dzieci wraz z rodzicami często kontynuowali rozpoczęte działania w domu. Program będzie trwać przez cały rok szkolny.

             

          • Nasi artyści

          • We wtorek (22.11.2022r.) w Miejskim Domu Kultury w Biłgoraju  odbyło się uroczyste podsumowanie i otwarcie wystawy pokonkursowej XXII Powiatowego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod patronatem Starosty Biłgorajskiego „HISTORIA – PAMIĘĆ – CZŁOWIEK” Maria Konopnicka i jej twórczość –portrety, bohaterowie, scenki z utworów literackich. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły-  Magdalena Oleszek z klasy III i Julia Siek z klasy IV. Wyróżnionym dziewczynkom serdecznie gratulujemy!

          • Nasze sukcesy

          • W środę (09.11.2022r.) w Kinie Stylowy w Zamościu odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkursy niepodległościowe „Kolory Niepodległości”  i „Wolna – Niepodległa”. Organizatorem konkursów był Poseł na Sejm RP Tomasz Zieliński, a współorganizatorami Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu i IPN Oddział w Lublinie. Honorowym patronatem  to wydarzenie objął Prezes Rady Ministrów.
            W konkursach wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół  i placówek z terenu Zamojszczyzny (powiaty biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, miasto Zamość).

            Wśród nagrodzonych i wyróżnionych po raz kolejny znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Tytuł laureata konkursu plastycznego „Kolory-Niepodległości” otrzymał Dawid Bazan z klasy III, a wyróżnienie Wojciech Bucior z klasy IV i  Iga Derylak z oddziału przedszkolnego. Opiekunami nagrodzonych były pani Kazimiera Pawelec i pani Ewa Ożga. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

          • Pomagamy innym

          • Uczniowie naszej szkoły wraz przedszkolakami szybko odpowiedzieli na apel Rady Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju. Bardzo chętnie włączyli się wraz z rodzicami w zbiórkę przedmiotów używanych przydatnych do różnych zajęć.  W ciągu kilku dni zostały zebrane duże ilości różnych rzeczy: deski, sklejki, kawałki drewna, drewniane elementy dekoracyjne, szklane butelki, różne pojemniczki, opakowania po kosmetykach, płytki łazienkowe, kubki nawet bez ucha, skrawki materiałów tekstylnych, bibuły, kolorowe papiery, farby, kredki, puzzle, gry dydaktyczne i wiele innych. Zebrane materiały zostały przekazane przez mamę naszych uczniów p. Bożenę Szyszka, za co jej bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że zebrane rzeczy będą dużym wsparciem w realizacji różnych zadań.

            Dzieci po raz kolejny udowodniły, że są bardzo wrażliwe i potrafią dzielić się z innymi.

          • Śpiewam Ojczyźnie Swej

          • Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto, które uczy każdego z nas, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nie jest dana, ale jest zadana. Wolność i niepodległość to wartości, o które należy wciąż dbać i stale je pielęgnować. Dnia 10 listopada odbył się w naszej szkole Wieczór Pieśni Patriotycznej pod hasłem "Śpiewam Ojczyźnie Swej". W obchodach święta wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: proboszcz parafii w Lipinach Górnych ks. Stanisław Małysz, Wójt Gminy Potok Górny pan Stanisław Dyjak, Radny Powiatu pan Józef Borowiec, radni gminy, sołtysi, rodzice i mieszkańcy wsi. Podniosłą uroczystość rozpoczęła Dyrektor Szkoły pani Lucyna Przytuła krótkim przemówieniem, w którym podkreśliła, jak ważny jest dzień 11 listopada w kontekście dążeń niepodległościowych Polaków. Pierwszym punktem programu była akademia poświęcona Patronowi Szkoły przygotowana przez uczniów klasy III. Następnie uczniowie klasi I i II zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji Święta Niepodległości. Głównym punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych. Do wspólnego śpiewania włączyli się zaproszeni goście. Nad oprawą muzyczną czuwała pani Katarzyna Korpal - nauczyciel muzyki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

          • Ślubujemy dbać o dobre imię klasy i Szkoły

          • Dnia 10 listopada 2022r.odbyła się w naszej Szkole uroczystość Ślubowania i pasowania na ucznia połączona z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość ta wpisała się już na stałe w kalendarz uroczystości szkolnych. W uroczystości  uczestniczyli rodzice, ks. S. Małysz, dyrektor szkoły p. L. Przytuła, nauczyciele i cała społeczność szkolna.

            Dzieci bardzo poważnie podeszły do wyznaczonego zadania i poradziły sobie znakomicie. Część artystyczną przygotowały we współpracy z klasą II, za co im serdecznie dziękują. Pierwszy egzamin ze zdobytej wiedzy i patriotyzmu zdały na 6.

            Doniosłym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor  Lucyna Przytuła.

            Dzieci ślubowały „być dobrym uczniem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się dobrze, swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Lipinach Górnych.

            Na pamiątkę tego wydarzenia pani dyrektor wręczyła pamiątkowe akty ślubowania, flagi i książki, a wychowawca  znaczki upamiętniające ten dzień oraz biało - czerwone kokardy. Dzieci otrzymały też drobne upominki od rodziców, księdza oraz przedszkolaków i  starszych kolegów. Druga część uroczystości odbyła się na placu szkolnym. Uczniowie klasy I w obecności całej szkoły złożyli wieniec przed tablicą pamiątkową majora Feliksa Chmielewskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940r. celem zachowania pamięci o walczących i poległych za wolność naszej Ojczyzny.
            Następnie pierwszoklasiści wraz rodzicami i zaproszonymi gośćmi zasadzili pamiątkowy krzew przed szkołą w ogrodzie szkolnym i udali się na słodki poczęstunek do klasy przygotowany przez rodziców.

            Był to dla pierwszaków dzień pełen wrażeń.

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • Już po raz piąty, odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, nasza szkolna społeczność włączyła się w akcję “Szkoła do hymnu”. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku był to czwartek, 10 listopada. Tym sposobem włączyliśmy się do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas śpiewania hymnu nasi uczniowie wykazali się wzorową postawą. Z należytą powagą, odświętnie ubrani i dumni, że mogą żyć jako wolni obywatele oddali cześć bohaterstwu, waleczności i męstwu przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

          • Sukces na festiwalu pieśni patriotycznej

          • 4 listopada 2022r. w Biłgoraju odbył się XXVII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej zorganizowany przez Miejski Dom Kultury. Do konkursu przystąpiło wielu uczestników prezentujących wysoki poziom artystyczny. W festiwalu  wzięły udział uczennice naszej szkoły Alicja Kołodziej, Rozalia Bzdyra i Hanna Korpal, które wykonały utwór "Cisza. Modlitwa Katyńska" i zdobyły wyróżnienie. Do występu przygotowała ich pani Katarzyna Korpal.
            Gratulujemy!!!

          • Lekcja historii w plenerze

          • ,, Do godów życia nie zasiędą, a może nawet zapomniani będą”
            -
            te słowa Z. Krasińskiego były mottem wyjazdu uczniów klasy VII do Dąbrówki, do kapliczki św. Barbary
            Miejsce to jest upamiętnieniem jednej z licznych potyczek z okresu powstania styczniowego.
            O tym wydarzeniu, o księdzu Tomaszu Petrykowskim i jego pomyśle wybudowania kapliczki na miejscu bitwy, by nie zginęła pamięć o tym zrywie Polaków, opowiadała uczniom nauczycielka historii  p. Elżbieta Przytuła.

            Wyjazd miał miejsce 7 listopada 2022r.

          • Poznaj Polskę – wycieczka do Sandomierza

          • 24 października 2022r. uczniowie klas I – III wraz z opiekunami zwiedzali Sandomierz. Wycieczka była realizowana w ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”. Cały dzień wypełnił się bogatym programem:
            Spotkanie uczestników wycieczki o godzinie 7:30. Przejazd w stronę Sandomierza. Przyjazd na miejsce około godziny 9-tej. Spotkanie z miejskim przewodnikiem i zwiedzanie miasta. Spacer po Rynku, tropienie śladów „Ojca Mateusza” (serial telewizyjny), oglądanie zabytkowych kamieniczek. Przejście Podziemną Trasą Turystyczną (słynnymi lochami z XV i XVI wieku). Wizyta przy Zamku Królewskim i Domu Długosza. Zwiedzanie Katedry Sandomierskiej. Następnie przejście do Zbrojowni Rycerskiej – zwiedzanie wnętrza. Przerwa na słodką przekąskę i zakup pamiątek.. Podziwianie panoramy miasta z Bramy Opatowskiej. Przejście przez „Ucho Igielne” i spacer Wąwozem Królowej Jadwigi. Zakończenie zwiedzania około godziny 15-tej. Obiad. O godzinie 16-tej rejs statkiem po Wiśle, rekreacja na placu zabaw i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Lipin w godzinach wieczornych.
            W barwach słonecznej jesieni Sandomierz wyglądał przepięknie. To był bardzo udany wyjazd.
            W wycieczce wzięło udział 26 uczniów i 4 opiekunów.

          • III Gminny Drużynowy Turniej Szachowy

          • 2 listopada 2022r. po raz trzeci w naszej szkole odbył się Gminny Drużynowy Turniej Szachowy. Czteroosobowe drużyny ze szkół z Potoka Górnego, Lipin Dolnych oraz naszej szkoły toczyły rozgrywki przy szachownicach.

            Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali: pani dyrektor Lucyna Przytuła oraz sędzia główny
            (i jednocześnie organizator turnieju) pan Paweł Tutka, sędziowie pomocniczy: Krzysztof Derylak (kl.6), Patryk Zabłotni (kl.6), Wojciech Bucior (kl.4) i Julia Siek (kl.6).

            Po sześciu trudnych i pełnych emocji rundach złote medale zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Lipin Dolnych w składzie:

            Maciej Tutka kl. IV

            Gabriel Lewicki kl. IV

            Łukasz Szpyt kl. VI

            Julia Zwolak kl. VI.

             

            Srebro wywalczyła drużyna z naszej szkoły w składzie:

            Bartłomiej Szyszka klasa IV

            Eryk Lewkowicz klasa V

            Tomasz Szyszka klasa V

            Alicja Kołodziej klasa VI.

             

            Brazowe medale otrzymała debiutująca w turnieju drużyna ze Szkoły Podstawowej z Potoka Górnego                w składzie:

            Karol Strojek kl. VIII

            Karol Krasny kl. V

            Dawid Zdanowski kl. VII

            Wiktroria Waluda kl. IV.

             

            Dodatkowe nagrody zdobyli uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów na poszczególnych szachownicach. Byli to:

            na I szachownicy  - Maciej Tutka z SP w Lipinach Dolnych

            na II szachownicy - Gabriel Lewicki z SP w Lipinach Dolnych

            na III szachownicy - Tomasz Szyszka z SP w Lipinach Górnych

            na IV szachownicy - Alicja Kołodziej z SP w Lipinach Górnych.

             

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju.

             

          • Poznaj Polskę. Wycieczka Wieliczka - Kraków - Wadowice.

          • W dniach 17 – 19 października 2022r. uczniowie klas IV – VII waz z opiekunami uczestniczyli w kolejnej wycieczce krajoznawczej w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” Tym razem zwiedzili Wieliczkę, Kraków i Wadowice. Program wycieczki był bardzo ciekawy, poza obowiązkowymi punktami zwiedzania obejmował wiele atrakcji.

            Dzień pierwszy
            Spotkanie uczestników wycieczki o godzinie 7:00. Wyjazd z Lipin. Około godziny 11-tej przyjazd do Wieliczki. Zwiedzanie kopalni soli - zabytku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po zwiedzaniu przejazd do Krakowa pod Kopiec Kościuszki. Piesza wędrówka na jego szczyt – podziwianie panoramy Krakowa oraz zwiedzanie wystawy figur woskowych „Polaków drogi do wolności”. Popołudniu wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Czas na indywidulaną modlitwę. Wieczorem przejazd na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

            Dzień drugi
            Śniadanie. Przejazd do Muzeum Lotnictwa. Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji poświęconej historii polskich lotników. Następnie spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta: spacer po Rynku - zabytkowe kamienice i uliczki, Brama Floriańska, Barbakan, Sukiennice. Wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego oraz zwiedzanie jego wnętrza. Wizyta przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich pod „oknem papieskim” oraz na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przejście na Wzgórze Wawelskie. Zwiedzanie katedry - oglądanie Grobów Królewskich, wejście na wieżę Dzwonu Zygmunta, wizyta w „Krypcie Prezydenckiej”. Zakończenie zwiedzania około godziny 14-tek. Czas wolny do dyspozycji uczestników wycieczki (zakup pamiątek, zdjęcia). Popołudniu seans filmowy w jednym z krakowskich kin. Wieczorem powrót na miejsce zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

            Dzień trzeci
            Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd do Inwałdu. Wizyta w Parku Miniatur – miejscu gdzie w ciągu godziny odbędziemy podróż dookoła świata oglądając miniatury najbardziej znanych budowli. Po zwiedzaniu przejście do lunaparku – czas na zabawę. M. in. przejazd na Auto Scooterze, Piracie lub Kole Młyńskim, wizyta w kinie 5D, podziwianie Egipt Horror Show. Około godziny 13-tej obiad. Po nim przejazd do Wadowic. Spacer po Rynku i wizyta w Bazylice Ofiarowania NMP – miejscu chrztu Papieża – Polaka. Zwiedzanie Muzeum Papieskiego – Domu Urodzin Jana Pawła II. Czas wolny na degustację papieskich kremówek. Wyjazd w drogę powrotną około godziny 17-tej. Przyjazd do Lipin w późnych godzinach wieczornych.  W drodze powrotnej pobyt w McDonald’s.

            Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń. Dopisała pogoda i dobre humory. Dzięki dofinasowaniu z programu „Poznaj Polskę” wzięli w niej udział wszyscy (poza dwoma przypadkami losowymi) uczniowie i 5 nauczycieli. Już czekamy na kolejną edycję.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli i wszystkich pracowników oświaty: Z tej okazji 13 października 2022r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Katarzyny Korpal. Uczniowie zaprezentowali się w repertuarze słowno muzycznym. Podziękowali nauczycielom
            i pracownikom obsługi za trud, troskę, serce, zrozumienie, za naukę i wychowanie. Były wiersze, tańce, piosenki, życzenia i kwiaty.

            Po części artystycznej głos zabrała pani Lucyna Przytuła – dyrektor szkoły, która wyraziła radość ze wspólnego świętowania w gronie nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły.  Złożyła wszystkim życzenia zdrowia i czerpania satysfakcji z pracy oraz odczytała list gratulacyjny i życzenia skierowane przez Wójta Gminy Potok Górny.

            W swoim wystąpieniu pozdrowiła emerytowanych nauczycieli i pracowników, a szczególnie panią Janinę Zwolak – dyrektora szkoły oraz przywołała pamięć o zmarłych, szczególnie o śp kierowniku Franciszku Grumie.

            Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród Dyrektora Szkoły, które otrzymali: pani Anna Serafin – nauczycielka języka angielskiego, pani Dorota Cich – nauczycielka języka polskiego, pan Adam Przytuła – nauczyciel matematyki, pan Paweł Tutka – nauczyciel matematyki oraz pan Grzegorz Ostolski – pracownik obsługi.

            Pani dyrektor złożyła gratulacje nagrodzonym, wszystkim nauczycielom i pracownikom podziękowała za solidną i pełną twórczego zaangażowania pracę, za profesjonalizm pedagogiczny, za dobrą atmosferę, za życzliwość.

            Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Radę Rodziców.