• Mistrzowie ortografii

          • 9 maja 2024r. w PSP w Potoku Górnym już po raz 20. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Zuzanna Bzdyra i Magdalena Oleszek z klasy IV

            Wojciech Bucior z klasy V

            Paula Rębacz i Tomasz Szyszka z klasy VI

            Wojciech Bucior zdobył tytuł Mistrza Ortografii, natomiast Paula Rębacz wywalczyła II miejsce!

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          • Dawid i jego pasja

          • Nasz uczeń – Dawid Byra z klasy IV należy do klubu sportowego Samoobrona - Oddział Podkarpackiej Szkoły Ju-Jitsu Karate. Swą przygodę z karate rozpoczął, gdy miał 6 lat. Jego trenerką jest p. Angelika Grum – nasza absolwentka. Dawid rozwija swe umiejętności i osiąga sukcesy. Z każdym rokiem przybywa mu pucharów i medali z zawodów sportowych. W swej kolekcji Dawid posiada 2 złote medale, 6 srebrnych i 1 brązowy.

          • Witaj majowa jutrzenko!

          • Szkolna uroczystość z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała miejsce w naszej szkole 6 maja 2024 r.
            Przypomnieliśmy ważne wydarzenie w naszej historii, bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości.
            Apel rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Uczennice kl. VII i VIII przybliżyły nam założenia konstytucji oraz jej znaczenie. Przypomniały również, jak ważne są symbole narodowe, tym bardziej, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. 
            Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom za włożony trud w przygotowanie apelu.

          • Wycieczka do Zakładu Wyrobów z Drewna

          • Dnia 30.04.2024r.  najstarsze przedszkolaki odwiedziły Zakład Wyrobów z Drewna państwa Agnieszki i Jarosława Kołodziejów, który znajduje się niedaleko naszej szkoły. Na miejscu czekali na nas rodzice Neli – pani Agnieszka i pan Jarosław, którzy oprowadzili  nas po całym zakładzie. Mieliśmy okazję zapoznać się z maszynami i urządzeniami potrzebnymi do obróbki drewna. Pan Jarosław w ciekawy sposób zapoznał nas z kolejnymi etapami produkcji wyrobów z drewna.  Na początku należy pociąć grube pnie na deski za pomocą traka. Surowe deski, przed obróbką muszą leżakować w suszarni, aby uzyskać odpowiedni stopień wilgotności. Następnie zostają one poddane obróbce: piła wytnie odpowiednie kształty, heblarka wyrówna, czyszczarka wygładzi, frezarka wytnie rowki i kanty. Następnie  niektóre  elementy są klejone. Dowiedzieliśmy się do czego mogą być wykorzystane gotowe elementy z drewna np. do produkcji okien. Na koniec spotkania podziękowaliśmy rodzicom Neli za przedstawienie swojego zawodu oraz za poświęcony czas i zaangażowanie w życie naszej grupy. Każde dziecko otrzymało prezent od naszych ekspertów – „Magiczną deseczkę z drewna”. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i możliwość poznania zawodu stolarza oraz pracownika obróbki drewna.

          • Survival - noc w szkole

          • Czy to możliwe, żeby uczniowie chcieli spędzić całą noc w szkole? Ależ tak!  Z piątku na sobotę 26 – 27 kwietnia uczniowie klas IV – VIII  uczestniczyli w wydarzeniu „Survival - noc w szkole”. Spotkanie rozpoczęło się od gry terenowej „Stonoga”, w której zadaniem uczniów było poszukiwanie pytań ukrytych na terenie szkoły. Podczas zabawy dzieci musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością współpracy w grupie, spostrzegawczością oraz sprawnością fizyczną.  

            Wiele radości sprawiło uczniom kwaterowanie (sale lekcyjne zamieniły się w pokoje), rozpalanie ogniska (bez zapałek), wspólne przygotowanie kolacji oraz śniadania, a nawet mycie naczyń i sprzątanie. Dużą frajdą była zabawa w chowanego oraz nocne trzymanie warty. Był czas na wspólne oglądanie filmów, popcorn i gry planszowe. Następny dzień rozpoczął się od wczesnej pobudki oraz porannej gimnastyki.

            Ta pełna wrażeń noc w murach szkolnych upłynęła bardzo szybko! Była nie tylko okazją do dobrej zabawy i integracji, ale także do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Nad wszystkim czuwali wychowawcy oraz opiekunowie SU.

            Noc w szkole uważamy za udaną i czekamy na kolejną!

          • „Tadeusz Kościuszko – walczący” – podsumowanie konkursu

          • Dnia 26 kwietnia 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Tadeusz Kościuszko – walczący” zorganizowanym przez SP w Łęcznej pod patronatem Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Burmistrza Łęcznej.  Temat konkursu nieprzypadkowy – to patron naszej szkoły i 17 innych szkół w województwie lubelskim.  Laureatami konkursu zostali:

            - w kategorii klas III-IV

            1 miejsce -  Magdalena Oleszek

            Wyróżnienie -  Dawid Bazan

            - w kategorii klas V-VI

            2 miejsce - Magdalena Siek

            Wyróżnienie – Wojciech Bucior

            - w kategorii klas VII-VIII

            Wyróżnienie – Rozalia Bzdyra

            W konkursie wzięli udział także Wojciech Ożga, Agata Bucior i Julia Siek. Miłe przyjęcie przez Szkołę w Łęcznej, ciekawy program artystyczny przygotowany przez uczniów, bogate nagrody i poczęstunek spowodowały, że nasze dzieci już dziś wyraziły chęć udziału w III edycji konkursu.

          • Wspaniały występ na zawodach wojewódzkich!!!

          • 16 kwietnia 2024 r. w Adamowie odbyły się wojewódzkie zawody w biegach przełajowych. Do tego etapu zakwalifikowali się dwaj uczniowie Filip Kołodziej i Szymon Kołodziej. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie.  Już sam udział w tych zawodach na takim etapie to olbrzymi sukces dla uczniów. Popularni bliźniacy spisali się znakomicie Filip Kołodziej zajął najgorsze dla sportowca, jednak najlepsze w jego krókiej przygodzie z zawodami IV miejsce walcząc do ostatnich metrów o miejsce III premiowane awansem na Mistrzostwa Polski a Szymon Kołodziej uplasował się w pierwszej "dwudziestce". Gratulujemy naszym uczniom i życzymy sukcesów w dalszej rywalizacji sportowej.

          • WIELKA WYPRAWA DO… LEŻAJSKA

          • 24 kwietnia 2024r. mieliśmy nietypowe zajęcia. Odbyły się … w Leżajsku.
            W Miejskim Domu Kultury obejrzeliśmy spektakle przygotowane przez Teatr Artenes z Wrocławia: klasy 0 – 3 „Bardzo mądre bajki”, kl. 4 – 6: „Chłopców z Placu Broni”, a kl. 7 – 8 przypomniały sobie treść „Dziadów” A. Mickiewicza.
            Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Leżajskiej i Miejskie Centrum Kultury, a starsi zapoznali się z historią miasta. Niewątpliwie wielką atrakcją dla maluchów było malowanie koników i lepienie zwierzątek z gliny. Wszystkim natomiast podobały się zabawki z drewna.
            Mieliśmy również możliwość obejrzenia wystawy  „Kultowy PRL”.
            „Cudze chwalicie, swego nie znacie” mówi przysłowie. Starajmy się więc poznawać najbliższą okolicę, bo warto!

          • "EkoGra" - podsumowanie konkursu

          • W dniu 22 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji Wojewódzkiego Konkursu na grę planszową „EkoGra” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz Pana Tomasza Szabłowskiego – Lubelskiego Kuratora Oświaty. Konkurs skierowany był dla uczniów klas I – VIII z województwa lubelskiego. W konkursie w trzech kategoriach wiekowych zostało nagrodzonych 42 laureatów i finalistów z 16 szkół z województwa lubelskiego. Kolejny raz w gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły. Iga Kołodziej zajęła II miejsce, a Natalia Pawelec i Filip Kołodziej III miejsce w kategorii klas I-III. Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Ziemi w naszej Szkole

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. To coroczne wydarzenie ma na  celu  promowanie ochrony środowiska,  poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia zgodnie z naturą. W naszej szkole to ekologiczne święto obchodziliśmy 23 kwietnia. Tego dnia przedszkolaki  i dzieci z klas młodszych przyszły ubrane na zielono. Świętowanie rozpoczęliśmy od śpiewania piosenek związanych z przyrodą,  oglądania przygotowanych prezentacji o segregacji śmieci oraz filmów  ekologicznych i wykonania plakatów. Następnie został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny na eko-zabawkę i eko-torbę. Za wyróżnione prace dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. Kolejnym punktem programu było wyjście nad zalew lipiński.

            Klasy I- VIII zaopatrzone w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowane wyruszyły pieszo nad zalew. Naszym celem było posprzątanie lasu wokół zalewu, aktywny wypoczynek oraz podziwianie przyrody. Na koniec było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Nie mogło też zabraknąć zabaw ruchowych. Przedszkolaki również w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko i pozbierały śmieci w okolicy szkoły i kościoła.

          • Sukcesy w szachach

          • 19 kwietnia 2024r. po raz VI w Józefowie odbyłsię Powiatowy Turniej o Puchar Burmistrza Józefowa w Szachach Szybkich. W zawodach wzięło udział 116 uczniów ze szkół z Powiatu Biłgorajskiego. Zawody odbyły się w 3 kategoriach wiekowych: klasy I – III klasy IV – VI oraz VII – VIII. Naszą Szkołę reprezentowało 8 uczniów. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Szyszka kl. VI. Na czwartym miejscu uplasował się Eryk Lewkowicz kl. VI. VI miejsce zdobył Bartłomiej Szyszka z kl. V. W rywalizacji wzięli udział też Oskar Lewkowicz kl. I, Kamil Bazan kl. II, Szymon Kołodziej kl. III, Leon Olekszyk kl. III, Sebastian Smagała kl. VI. Opiekunem merytorycznym grupy jest Pan Paweł Tutka.

            Gratulujemy!!!

          • Kolejny sukces

          • W sobotę 20 kwietnia 2024r. w Lubartowie został przeprowadzony finałowy etap Lubelskiej Ligi Szachowej. Wzięło w nim udział 2 uczniów naszej szkoły Eryk Lewkowicz i Tomasz Szyszka z klasy VI. Uczniowie byli podzieleni na grupy wiekowe lat do 9, do 11, do 13, do 15 i do 17 lat. Nasi uczniowie startowali z kategorii „do lat 13”, ale rozgrywali partie ze starszymi grupami. Wśród uczestników do lat 13 nasz zawodnik Eryk Lewkowicz uzyskał II miejsce i tym samym awansował Kadry Województwa Lubelskiego.

            Gratulujemy!

          • II Gminny Turniej Speedcuberów

          • 18 kwietnia 2024r. odbył się po raz drugi Gminny Turniej Speedcuberów, w którym uczniowie ze szkół gminy Potok Górny układali na czas kostkę Rubika. Łącznie do zawodów przystąpiło 11 uczniów: 6 uczniów ze szkoły w Lipinach Górnych, 4 uczniów z Lipin Dolnych, 1 uczennica z Potoka Górnego i 1 uczeń ze szkoły w Szyszkowie. Rywalizacja była bardzo zacięta. Oto wyniki pierwszej trójki:

            Lewkowicz Eryk klasa VI

            Alicja Kołodziej klasa VII

            Nikola Lipiec klasa IV

            Kostka Rubika jest nie lada wyzwaniem, dlatego w Naszej Szkole każdy z uczestników jest dla Nas wygranym i został nagrodzony.

            Organizatorem Turnieju oraz trenerem był Pan Paweł Tutka

            Gratulujemy bardzo dobrych wyników!!!

          • Akcja ŻONKILE

          • 19 kwietnia 2024 r. po raz kolejny włączyliśmy się do akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Korzystając z zasobów edukacyjnych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nauczyciele wraz z uczniami obejrzeli projekcje filmowe przygotowane odpowiednio do każdej grupy wiekowej. Dzieci z klas I-III obejrzały animację pt. „Pamięć drobinek”.  Klasy IV – VI oglądały film „Było – nie ma – jest”. Uczniowie klas VII-VIII pracowali z filmem „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

            W ramach tych zajęć uczniowie wykonali szereg zadań pogłębiających wiedzę na temat kultury żydowskiej oraz II wojny światowej, rozmawiali o akcji Żonkile i o roli, jaką w naszym życiu odgrywa pamięć.

            By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, uczniowie wykonali papierowe żonkile – symbol zbiorowej pamięci.

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamiętając o ponad 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz Józefa Stalina.
            W przeddzień nasza społeczność szkolna zebrała się przy Dębie Pamięci i tablicy upamiętniającej majora Kazimierza Feliksa Chmielewskiego- jedną z ofiar z listy katyńskiej.
            By zachować pamięć o mniej znanych Polakach, by uwrażliwiać na to co wspólne i co wymaga szczególnej dbałości- Miłości do ojczyzny.
            Wydarzenie rozpoczęliśmy ceremonią sztandaru i złożeniem wiązanki przy pamiątkowej tablicy. Następnie pani Elżbieta Przytuła, nauczycielka historii, przedstawiła cel  i okoliczności zdarzeń z Katynia, Charkowa, Bykowni, Miednoje…Natomiast uczniowie klasy IV zaprezentowali kalendarium wydarzeń. Począwszy od kwietnia 1940r.   a skończywszy na 10 kwietnia 2010r.
            Było to spotkanie w ramach programu ,,Katyń… ocalić od zapomnienia”    E.P.

          • Ogólnopolski Konkurs "Układ taneczny do piosenki Mam chusteczkę" - wręczenie nagród przedszkolakom

          • W ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Czyściochowa Akademia” przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie na „Układ taneczny do piosenki Mam chusteczkę”. Maluchy i starszaki wraz z wychowawcami  przygotowały układ choreograficzny do piosenki „Mam chusteczkę”. Dzieci zwyciężyły w tym konkursie i otrzymały nagrody.  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w szkole podczas akademii z okazji Dnia Zdrowia - 10 kwietnia 2024r. Każde z dzieci otrzymało grę „Czyściochowe Memory”, książeczki edukacyjne oraz dyplomy. W ramach tego programu dzieci z naszej szkoły, już kolejny rok biorą udział w wielu konkursach i otrzymują za to cenne nagrody.

          • Mamy awans na zawody wojewódzkie. Hurra!!!

          • W czwartek 11 kwietnia 2024 r. nad Zalewem Bojary w Biłgoraju odbyły się półfinały wojewódzkie w drużynowych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców z roczników 2013/2014 w składzie Filip Kołodziej, Szymon Kołodziej, Dawid Byra, Sebastian Powroźnik, Jakub Chudy, Krzysztof Chudy, Leon Olekszyk. Zawody rozgrywane były w kategori drużynowej oraz indywidualnej. W zawodach indywidualnych Filip Kołodziej był nie do pokonania i zajął I miejsce, Szymon Kołodziej był tuż za nim kończąc zawody na III miejscu. Obydwaj "Bliźniacy" wywalczyli awans na indywidualne zawody wojewódzkie. Nasza drużyna zajęła znakomite III miejsce i o 1 punkt przegrała awans na zawody wojewódzkie. Gratulujemy naszym zawodnikom wspaniałej sportowej walki do ostatniego metra. Filipowi i Szymonowi życzymy sukcesu w zawodach wojewódzkich, które odbędą się 16 kwietnia 2024 w Adamowie.

          • Obchody Światowego Dnia Zdrowia

          • Dnia 10 kwietnia 2024 roku po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia. Głównym celem spotkania była promocja zdrowego stylu życia i wdrażanie do aktywnego spędzania wolnego czasu.
            Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. Daje nam to unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym. W tym roku przebiega on pod hasłem "Moje zdrowie, moje prawo".
            Z tej okazji przedszkolaki i uczniowie klas 0-III przedstawili krótki program artystyczny. W drugiej części spotkania przeprowadzone zostały konkurencje wiedzowe dotyczące zdrowia. Przedstawiciele klas 0-III odpowiadali na wylosowane zagadki, a uczniowie starszych klas dokańczali teksty rymowanek.
            Dzień Zdrowia jest jednocześnie Dniem Pracowników Służby Zdrowia. Bardzo miło było nam gościć w tym dniu naszą szkolną pielęgniarkę, panią Grażynę Pisarczyk. Uczniowie podziękowali jej za trudną, codzienną pracę, za to, że tak troskliwie dba o ich zdrowie, życząc jednocześnie wytrwałości, cierpliwości, radości oraz zdrowia na co dzień.
            Ostatnim punktem było wręczenie dyplomów i nagród uczniom klas IV-VIII za Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu, a przedszkolakom i uczniom klas 0-III za udział w programie edukacyjnym "Czyściochowa Akademia".

          • Sukces w drużynowych i indywidualnych powiatowych biegach przełajowych!

          • 25 marca 2024 r. w Biłgoraju nad zalewem Bojary odbyły się drużynowe oraz indywidualne biegi przełajowe. Naszą szkołę reprezentowało 4 drużyny oraz 7 zawodników indywidualnie.

            W pierwszej kategorii wystąpiły dziewczęta z roczników 2013, 2014 w składzie: Iga Kołodziej, Patrycja Powroźnik, Natalia Pawelec, Julia Siek, Zuzanna  Bzdyra, Magdalena Oleszek.  Dziewczynki zajęły IV miejsce w swojej kategorii wiekowej jest to ich pierwszy start w zawodach co trzeba uznać za ogromny suces. W rywalizacji brało udział 72 zawodniczki.

            Kolejna kategoria to chłopcy z rocznika 2013, 2014 w składzie: Filip Kołodziej I miejsce, Szymon Kołodziej III miejsce, Sebastian Powroźnik, Dawid Byra, Jakub Chudy, Krzysztof Chudy. Drużyna spisała się doskonale zajmując II miejsce i awansując na zawody rejonowe czyli półfinał Województwa Lubelskiego, który odbędzie się 11 kwietnia również w Biłgoraju. W tej kategorii wzięło udział 105 zawodników.

            Następnie na starcie pojawiły się dziewczęta z rocznika 2011, 2012, które rywalizowały na dystansie 800m. w składzie: Paula Rębacz , Rozalia Bzdyra, Magdalena Siek, Jessica Kania, Nikola Ożga. Dziewczyny zajęły VII miejsce w swojej kategorii a startowało 89 zawodniczek.

            W kolejnej kategorii chłopców z rocznika 2011, 2012 na dystansie 1000m. naszą szkołe reprezentowali: Aleksander Wróbel, Bucior Wojciech, Sebastian Smagała, Nikodem Grum, Eryk Lewkowicz, Tomasz Szyszka, Bartłomiej Szyszka, Karol Pawelec. Chłopcy zajęli VIII miejsce a startowało 123 zawodników.

            W przedostatniej grupie startowały dziewczęta z rocznika 2009, 2010 w składzie Karolina Czarny, Amelia Oleszek, oraz chłopcy: Michał Gliniak, Piotr Gielara, Zabłotni Patryk, Wróbel Jakub oraz Magolon Marcel. W tej kategorii startowało 109 zawodników.

            Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie szkoły, gratulujemy osiągniętych wyników oraz z niecierpliwością czekamy na kolejne zawody!

          • Spotkanie z podróżnikiem - Egipt

          • Dnia 25 marca mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole niezwykłego podróżnika, który podzielił się z nami swoją pasją i wiedzą na temat fascynującego Egiptu. Spotkanie to było okazją do poznania tajemnic starożytnych faraonów i odkrycia, jak wygląda codzienne życie nad Nilem. Podróżnik przybliżył uczniom nie tylko znane wszystkim piramidy i monumentalne posągi, ale także mniej znane zakątki Egiptu, opowiadając o swoich przygodach. Uczniowie poznali między innymi wiele ciekawych informacji o faraonach i egipskich wierzeniach, sposobach mumifikowania zwłok, o Dolinie Królów, grobowcach, piramidach i ich historii, a także legendy Tutenchamona. Został poruszony temat Kairu – przeludnionej i zaśmieconej stolicy, Delty Nilu, czym on jest dla Egipcjan i jak ich życie jest zależne od tej rzeki. Nie mogło zabraknąć relacji z wyprawy na Saharę i wiele innych ciekawych miejsc. Uczniowie mogli obejrzeć rekwizyty i pamiątki przywiezione z Egiptu. Dzięki prezentacji pełnej zdjęć i opowieści poczuli prawdziwego ducha przygody i odkrywania.